Do Teheránu na bicykli

Michal na ceste do Budapešti19-ročnému Handlovčanovi Michalovi Polgárovi už od nástupu na gymnázium hlavou lietali bláznivé nápady, ktoré by však mladý chalan len ťažko realizoval. Jedným z nich bolo absolvovanie trasy medzi Handlovou, Budapešťou a späť na bicykli. Jemu sa tento sen nielen podarilo splniť, ale stanovil si ďalší, oveľa náročnejší. Pripravuje Projekt Teherán.

Od ostatných sa mu dostalo prevažne výsmechu alebo nepochopenia. Na otázku ako sa s tým vyrovnával odpovedal: ,,Stretával som sa s rôznymi reakciami, najčastejšie so smiechom a vetami typu: ‘Ty si blázon!’ Spolužiaci ma poznali, takže od nich boli reakcie vcelku pozitívne. Každopádne, vyrovnať som sa s tým veľmi nepotreboval. Každá sčasti negatívna reakcia bola neutralizovaná celým výletom, zážitkami a rôznymi zaujímavosťami, ktoré som po ceste videl a z ktorých som sa poučil.”

Vášeň k bicyklu mal už odmalička a ani dnes naň nedá dopustiť. Spočiatku robil menšie trasy v okolí mesta, neskôr sa cesty rozšírili na okresy. A vtedy si povedal, že pôjde do hlavného mesta Maďarska. ,,Napadlo mi to raz, keď som bol niečím zarmútený. Vtedy som potreboval ísť na vzduch, tak som sadol na bicykel a išiel som, nevedno kam. Vtedy mi prvýkrát preblesklo v hlave, že by som skutočne mohol ísť niekam ďalej,” hovorí Michal. Postupne sa pripravoval na dlhšiu a náročnejšiu trasu. Kúpil nový bicykel a vylepšoval ho. Zohnal všetko potrebné ako stan, mapy, jedlo či veci na opravu bicykla a vydal sa na cestu. Aj keď ho občas sprevádzal dážď, obdivoval krásy Slovenska a neskôr aj Maďarska. Navštívil rôzne pamiatky, stretol zaujímavých ľudí a hlavne nabral mnoho skúseností, hoci nie všetky boli príjemné. Celá cesta mu trvala tri dni a po príchode sa tešil najmä na rodinu. ,,Prvé pocity po zosadnutí z bicykla boli neskutočné. Hlavne som bol šťastný, že som doma, a prvoradé bolo prísť za rodinou a ukázať, že vychovali správneho človeka. Bol to ten najkrajší pocit v živote, vidieť v očiach matky hrdosť na svojho syna, a ten pocit už zostane v srdci navždy.”

Približný plán cesty Projekt Teherán

Po lete nastúpil na vysokú školu do Banskej Bystrice. Dobrodruh v tele sa čoskoro ozval. Michal zanechal štúdium a vycestoval do Anglicka za prácou. Odtiaľ sa k nám dostala správa, že chystá ďalšiu cestu. Pomocou ľudí, ktorí mu veria, sa internetom začala šíriť informácia o neuveriteľnom dobrodružstve. Na bicykli chce tentoraz prejsť trasu Handlová – Teherán – Handlová. Podľa jeho slov, nie je dôležité mesto, kam pôjde. ,,Ako aj pri Budapešti, je v tom hlavne tá cesta a nie mesto. Ide hlavne o prírodu a slobodu,” doplnil Michal. Uvedomuje si, čo všetko to so sebou prináša. Chce inšpirovať mladých ľudí a tvrdí, že keď sa niečo chce, tak sa to dá. Svoje zážitky a skúsenosti by rád priniesol vo fotografickej a filmovej podobe.

POZRITE SI VIDEO O PRIPRAVOVANOM PROJEKTE TEHERÁN TU!

Postupne sa nachádzajú ľudia ochotní podporiť cestovateľský sen. Michal má už hlavného sponzora, ktorý venuje bicykel, cyklistické potreby a dres. Termín, kedy sa vydá na dobrodružstvo, nie je istý. Cesta je plánovaná na leto alebo jeseň, avšak veľkým problémom je Ramadán, ktorý sa začína začiatkom júla a končí začiatkom augusta. Ramadánu sa Michal obáva viac ako veľkého tepla. Je však pevne odhodlaný a verí, že sa vynájde v každej situácii. Či sa mu podarí vydať sa na cestu a pokorí 8000 kilometrov budeme sledovať a informovať vás o tom. Novinky o priebehu projektu môžete sledovať aj na facebooku pod označením Projekt Teherán. Ak by ste chceli Michala podporiť, môžete ho kontaktovať na adrese michail.polgar@gmail.com.

Michal na ceste do Budapešti

autor článku: Igor Roško
zdroj fotografií: Google Earth, archív Michala Polgára

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.