Kinopremiéry 2013: Marec

Nostalgické oživenie polozabudnutých rozprávok, akciou nabité trháky, myšlienkovo hodnotné drámy, sci-fi  či španielske desivé nočné mory. Aj v tomto duchu očakávame marec, ktorý bude žánrovo veľmi pestrý a bohatý.

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: APRÍL

Oz The Great and PowerfulOZ: THE GREAT AND POWERFUL
(CESTA DO KRAJINY OZ)

2013, Fantasy / Akčný / Dobrodružný

Réžia: Sam Raimi

Hrajú: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Abigail Spencer

Štúdio: Walt Disney Pictures

Distribútor: Saturn

V poslednom čase je veľkým trendom filmových štúdií oživovať staré zaprášené klasiky, ktoré sa behom rokov dočkali nespočetných a najmä moderných verzií. Na začiatku marca mieri do kín čiastočná adaptácia pôvodnej knihy od spisovateľa Lymana Frank Bauma “Čarodejník z krajiny Oz” z roku 1900, ktorá zaznamenala ohromný filmový úspech už v roku 1939.

Hlavnou postavou príbehu je druhotriedny cirkusový kúzelník Oscar Diggs, ktorý sa po jednej silnej búrke dostane zo zaprášeného Kansasu do čarovnej krajiny Oz. Keďže ho miestni ľudia považujú za vychýreného kúzelníka, čoskoro nadobudne nemalé bohatstvo. Do cesty sa mu však pripletú tri čarodejnice: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) a Glinda (Michelle Williams). Tie ho podozrievajú, že nie je tým, za koho ho ľudia považujú. Oscar sa nechtiac zapletie do veľkých problémov, ktorým krajina Oz čelí a využíva svoje magické schopnosti, aby sa stal mocným čarodejom a predovšetkým lepším človekom.

Réžie sa ujal Sam Raimi, preslávený najmä hororovou kultovou sériou Smrteľné zlo a úspešnou komiksovou trilógiou o Spidermanovi.

V kinách od: 7. 3. 2013

A Good Gay to Die HardA GOOD DAY TO DIE HARD
(SMRTONOSNÁ PASCA: OPÄ Ť V AKCII)

2013, Akčný / Krimi / Thriller

Réžia: John Moore

Hrajú: Bruce Willis, Jai Courtney, Amaury Nolasco, Cole Hauser, Sebastian Koch, Julia Snigir

Štúdio: Twentieth Century Fox

Distribútor: Bontonfilm

Bruce Willis alias nesmrteľný John McLane je späť a s ním už v poradí piate pokračovanie tejto mimoriadne úspešnej akčnej série. Ako to už býva, McLane sa opäť ocitá v nesprávny čas na nesprávnom mieste, keď vyrazí do Moskvy, aby zachránil svojho syna Jacka z rúk teroristov. Obaja McLaneovci majú za pätami miestne podsvetie a čoskoro premieňajú ruskú metropolu na vojnovú zónu.

V prvom rade sa môžeme tešiť na masívny efektný trhák, ako nám ho len Hollywood vie pripraviť, obohatený o množstvo vybrúsených akčných scén. Dočkáme sa aj nezameniteľného „mclane-ovského” humoru, ktorý by nám nostalgicky pripomenul atmosféru akčnej klasiky z 90. rokov?

Piate pokračovanie režíroval John Moore, ktorý na svojom konte nemá zvlášť výrazné počiny. Bruce Willis však stále dokazuje, že je v perfektnej kondičke a bude určite jedným z hlavných motorov filmu.

V kinách od: 14. 3. 2013

The HuntJAGTEN
(HON)

2012, Dráma / Thriller

Réžia: Thomas Vinterberg

Hrajú: Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen, Susse Wold

Štúdio: Zentropa

Distribútor: ASFK

Okrem prevažujúcich amerických spektáklov môžeme v strede marca vyraziť na dánsku, na prvý pohľad nenápadnú psychologickú drámu, ktorá mimo iného odhaľuje zložité medziľudské vzťahy.

Štyridsaťročný Lucas sa nedávno rozviedol a začína žiť nový život. Má kamarátov, prácu, priateľku a skvelý vzťah s dospievajúcim synom. Pohodovú atmosféru však naruší náhodná, desivá lož, ktorá sa začína šíriť v kruhu jeho priateľov. Obava a nedôvera dosiahnu také rozmery, že sa vecí vymknú spod kontroly a Lucas musí uchrániť svoju dôstojnosť aj pred najlepším kamarátom. Film je názornou ukážkou toho, ako dokážu krivé obvinenia a lži zakoreniť vo verejnej mienke.

Hlavnú postavu Lucasa stvárnil vynikajúci dánsky herec Mads Mikkelsen, ktorý v tomto roku očaril divákov už v historickej dráme Kráľovská aféra (2012). Niet pochýb o tom, že na filme si zgustne najmä intelektuálnejšie zamerané publikum.

V kinách od: 14. 3. 2013

MAMA

2013, Horor / Mysteriózny / Thriller

Réžia: Andres Muschietti

Hrajú: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Javier Botet, Megan Charpentier

Štúdio: Universal Pictures

Distribútor: Bontonfilm

Španielska kinematografia je všeobecne známa tým, že vie v hororovom žánri skĺbiť poriadnu dávku mrazivého napätia s duchárskymi prvkami a jedinečne stiesňujúcou atmosférou. Milovníci snímok Tí druhí (2001), Sirotinec (2007) alebo REC (2007) si určite prídu na svoje.

Lucas päť rokov vytrvalo pátral po svojich malých neteriach Lilly a Victorii, ktoré po násilnej matkinej smrti zmizli s otcom nevedno kam. Obe dievčatka sa nakoniec podarí najsť v opustenej chate nachádzajúcej sa hlboko v lesoch. Lilly a Victoria sú zúbožené, sociálne zaostalé a nikto nerozumie tomu, ako mohli prežiť. Ich návrat do civilizácie prebehne hladko, a tak Lucas môže zažiadať o ich zverenie do svojej starostlivosti. Postupne si však Lucas a jeho priateľka  Annabel kladú otázku, či spolu s nimi nepriviedli do domu aj niekoho ďalšieho, kto im celý čas pomáhal prežiť.

Neznámy režisér Andres Muschietti v roku 2008 nakrútil krátkometrážny atmosferický horor Mama, ktorý bol predchodcom tohto celovečerného filmu. Z pomerne neznámeho hereckého osadenstva zažiarila v úlohe Annabel americká herečka Jessica Chastain.

V kinách od: 21. 3. 2013

The HostTHE HOST
(HOSTITEĽ)

2013, Sci-fi / Thriller

Réžia: Andrew Niccol

Hrajú: Saoirse Ronan, Max Irons, Diane Kruger, Jake Abel, William Hurt, Frances Fisher

Štúdio: Open Road Films

Distribútor: Bontonfilm

Na konci marca do našich kín zavíta sci-fi thriler Hostiteľ, tematikou nenápadne pripomínajúci hollywoodske blockbustery ako Matrix (1999) alebo Počiatok (2010).

V blízkej budúcnosti sa na našej planéte usídlia neviditeľné parazity, ktoré môžu po implantovaní do ľudského tela ovládať myseľ človeka. Hlavnej hrdinke Melanie sa spolu s ostatnými preživšími podarí utiecť do tajného úkrytu, kde začnú prežívať ťažkú dobu. Nakoniec je aj Melanie nešťastnou náhodou implantovaný do tela parazit, ktorý však netuší, akú má Melanie obrnenú myseľ, a tak ju nemôže úplne ovládať. V dôsledku toho žije parazit v tele Melanie len napol a spolu zažívajú neľahké situácie.

Film je spracovaný podľa rovnomenného románu Stephenie Meyer, autorky slávnej upírskej Twilight ságy. Môžeme len dúfať, že v réžii pomerne zručného Niccola, ktorý si k filmu napísal aj scenár, nepôjde len o ďalší plytký teenagerský výplach. V hlavnej úlohe uvidíme Saoirse Ronan, známu predovšetkým z romantickej drámy Pokánie (2007) a akčného thrileru Hanna (2011).

V kinách od: 28. 3. 2013

ČÍTAJTE AJ: KINOPREMIÉRY 2013: FEBRUÁR

autorka článku: Mária Pánisová
zdroj fotografií: produkčné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

3 thoughts on “Kinopremiéry 2013: Marec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.