Ošiaľ menom Harlem shake

Tanečné šialharlem shakeenstvá, ktoré ovládli celý svet, sa šíria ako vírus. Medzi tie najnovšie a jednoznačne najúspešnejšie patrí Harlem shake. Ako vznikajú takéto „fenomény”?

Nedávno to odštartovalo bláznivé video juhokórejského rapera, ktorý je známy pod umeleckým menom Psy. Okrem hudby zaujal aj zvláštnym tanečným štýlom, ktorý je chytľavejší než chrípka. Gangnam style bol a je stále „in”. Dal by sa nazvať aj tancom a lá kôň.

Juhokórejská popová scéna je plná bizarnej hudby, ktorá sa môže zdať smiešna. Neskôr sa však prichytíte, ako si pohmkávate melódiu, ktorá vám ovládla myseľ. Celé to začalo pred rokom, kedy vyšiel úvodný singel šiesteho albumu rapera Psy s názvom Gangnam style. Boom najväčších rozmerov zaznamenal najmä videoklip.

Už je to niekoľko mesiacov, čo vypukla mánia menom Harlem shake. Šíri sa po celom svete no len málokto vie, odkiaľ sa vzal. Jeho príbeh je zaujímavý, nakoľko od februára pribudlo viac než 150 000 videí. Ide o približne tridsať sekundové videá,  v ktorých jeden z účastníkov, väčšinou s maskou alebo helmou na hlave, tancuje na skladbu Harlem Shake od Baauera. Ostatní účinkujúci si ho najprv nevšímajú, no v polovici videa sa k nemu v rýchlom prestrihu pridajú. Nasleduje bizarný skupinový tanec, väčšinou v šialených kostýmoch a bez choreografie. Čím uletenejšie video, tým lepší Harlem Shake!

harlem shake 1

Avšak, nikde sa nedozviete, kto vlastne Baauer je a kto celé šialenstvo odštartoval. Vtip je v tom, že k šíreniu tohto bláznovstva, rýchlosťou niekoľko tisíc videí denne, ľudia nič vedieť nemusia. Príčinou úspechu je „stádo efekt”. Stačilo v článkoch napísať návod, pozrieť si pár príkladov a nájsť niekoho, kto je ochotný natočiť takéto video. Dokonca nemusíte vedieť ani tancovať, pretože stačí napodobniť epileptický záchvat. Potom stačí len znalosť spracovania videí, prístup na internet a poriadne šialená partia ľudí.

autorka článku: Lenka Jarošová
zdroj fotografií: wh1.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.