V núdzi poznáš priateľa – na “Drama Festival” UKF

Drama Festival 2013 (1)Na katedre anglistiky a amerikanistiky UKF sa každoročne organizuje divadelný festival v anglickom jazyku pod názvom „Drama Festival” . Tohtoročný, už 14. festival sa niesol v znamení priateľstva. Žiaci mali možnosť zamyslieť sa nad tým, čo pre nich v súčasnej dobe znamená priateľstvo, kto je pre nich skutočný priateľ a ako by mal vyzerať, ako mladí ľudia vnímajú hodnotu priateľstva v škole či mimo nej.

Minuloročné úspechy a príjemná atmosféra prilákali tento rok doposiaľ najviac škôl. Preto sa organizátori rozhodli divadelné predstavenia rozdeliť na tri dni, ktoré sa konali v dňoch od 15. do 17. apríla. Dokopy 26 základných a stredných škôl predviedlo svoje vlastné interpretácie toho, čo pre nich priateľstvo a priateľ znamenajú. Účasť prijali školy nielen z Nitry, ale aj z okolia, dokonca aj z Bratislavy.

Účelom tohto podujatia je predovšetkým motivovať mladých ľudí k väčšej láske k anglickému jazyku a povzbudiť ich k tomu, aby sa svoje znalosti nebáli predviesť pred svojimi rovesníkmi. Dr. Billíková, členka katedry, tvrdí, že „hlavným cieľom je zažiť v angličtine to, čo žiak angličtiny na bežných hodinách nezažije: učiť sa s radosťou, s úsmevom na tvári, bez stresu a testovania. Každý žiak si nájde to, čo v učebnici chýba. Ide o zážitkové učenie, počas ktorého si žiak osvojuje cudzí jazyk prirodzeným spôsobom v kolektíve svojich spolužiakov, priateľov a učiteľa v role rovnocenného partnera.”

Slovami Dr. Kiššovej „hlavným cieľom divadelného festivalu je poskytnúť priestor pre všetkých, ktorí sa venujú dramatickým aktivitám vo vyučovaní anglického jazyka. V tomto zmysle má festival ako funkciu prezentačnú (tá zahŕňa aj ocenenie vynaloženej snahy a námahy), tak i motivačnú (inšpirovať sa novými podnetmi a impulzmi). Myslím si, že festival je rovnako dôležitý pre všetkých participujúcich, keďže ich prirodzene spája. Tu mám na mysli ako študentov a žiakov (hercov), tak i pedagógov, ktorí ich pripravujú, divákov v obecenstve a v neposlednom rade i organizátorov.”

Hlavnými organizátorkami tejto akcie sú PhDr. Mária Kiššová, PhD. a Mgr. Andrea Billíková, PhD. z katedry anglistiky a amerikanistiky. Pod ich vedením sa festivalu zúčastnili po prvýkrát aj študenti 1. a 2. ročníka tejto katedry, ktorí sa aktívne zapojili do priebehu festivalu ako pomocné sily pri otváraní aj ako porotcovia alebo hostessing.

Tiež treba vyjadriť obrovskú vďaku pánovi technikovi Mgr. Miroslavovi Fedorovi a pánovi Ing. Jaroslavovi Dóczymu, PhD. z Mediálneho Centra FF UKF v Nitre, ktorí sa postarali o technické zabezpečenie a dokumentáciu festivalu.

Drama Festival 2013 (5)

Každý deň sa niesol v inom znamení a v odlišnej atmosfére

Prvý deň predviedli svoje umenie najmladší účastníci festivalu. Žiaci divákom umožnili preniesť sa do sveta klasických rozprávok, akými sú Kocúr v čižmách, Červená čiapočka, Tri prasiatka, či Shrek, ktoré sú samy o sebe plné priateľstiev a dobrých skutkov a vďaka snahe skvelých účinkujúcich sa podarilo osadiť príbehy do súčasnej doby a dodať im tak nádych novosti, netradičnosti a originality. Všetci sme sa cítili dobre, atmosféra bola výborná a videli sme veľa skvelých a poučných príbehov.

Nasledujúce festivalové dni sa niesli v znamení našich „mladých”. Žiaci našli a stvárnili námety prevažne zo života súčasných teenagerov. Ukázali rovesníkom, aké sú ich každodenné trápenia, ale aj radosti, ako sa s nimi vyrovnávajú, či už za pomoci priateľov, alebo bez nich. Našťastie, v každom predstavení sa našiel ten úžasný priateľ, ktorý pomohol, utešil, rozosmial. Chceli by sme vyzdvihnúť spôsob prejavu vystúpenia, konkrétne skvelé využívanie priestoru na pódiu, dobrý výber kostýmov a v neposlednom rade použitie rekvizít.

Na záver by sme chceli dodať, že každé jedno predstavenie bolo niečím výnimočné a odlišné. Všetci, „herci” aj „herečky”, ale aj učitelia, ktorí ich viedli a usmerňovali, tvrdo pracovali, aby konečný výsledok bol čo najlepší. Podľa nášho názoru sa im to nadmieru podarilo. Atmosféra podujatia bola výborná, preto veríme, že všetci sa cítili tak dobre ako my. Teší nás, že sme mohli vidieť poučné, no predovšetkým úžasné predstavenia a príbehy v podaní účinkujúcich.

Keďže, ako sme už spomínali, našou snahou je motivovať deti k láske k jazyku, každé predstavenie bolo odmenené. Buď za svoju jedinečnosť a kreativitu, alebo za jazykové zručnosti a herecký výkon. Veríme, že ani jedna škola neodchádzala s pocitom prehry alebo sklamania. Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť tohto festivalu a dúfame, že budúci rok sa stretneme v omnoho väčšom počte.

autori článku: Bianka Belovecová,
Zuzana Darnadiová, Dániel Forró

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.