Nakopnite svoj projekt cez Kickstarter

Hovorí sa, že zúfalá doba si žiada zúfalé riešenia. Veľa o tom vedia najmä nádejní tvorcovia filmov, hier či hudby, ktorí by aj radi čosi ukázali svetu, no bez peňazí veľa rámusu neurobia. Na podporu týchto umelcov vznikol zaujímavý projekt Kickstarter, ktorý im má pomôcť pri financovaní ich tvorby.

Kickstarter 28. apríla oslávil už svoje štvrté narodeniny. Kickstarter vznikol pod taktovkou ambicióznej a talentovanej trojice Newyorčanov – Perryho Chena, Yanceyho Stricklera a Charlesa Adlera. Ideou webovej stránky je už spomínaná podpora nových projektov, pričom celý systém funguje na jednoduchom princípe. Svoj projekt tvorca vloží na stránku kickstarter.com aj s podrobnými informáciami a nastavením sumy, akú potrebuje na úspech. Následne sa pokúša o čo najväčšiu propagáciu, aby prilákal ľudí, ktorí mu v závislosti od toho, ako ich zaujal, môžu venovať peniaze. Čím väčšou sumou prispejete, tým väčšími výhodami po vydaní daného projektu budete disponovať. Samozrejme, iba ak bude financovanie úspešné. Ak nie, nič sa nedeje, peniaze budú vrátené každému podporovateľovi. Takýto spôsob hľadania financií sa nazýva crowdfunding (davové financovanie) alebo crowdfinancing. Určite ho poznáte vďaka rôznym charitatívnym a neziskovým organizáciám, ktoré ho najmä v zahraničí využívajú už dlhé desaťročia.kickstarter

Na Kickstarteri nájdete širokú paletu projektov, a to nielen už spomínané filmy, hudbu, videohry, ale aj módne záležitosti, komiksy, výtvarné umenie, architektúru či jedlo. Počas jeho štvorročnej histórie sa vyskytlo niekoľko diel, ktoré od ľudí vydrankalo naozaj obrovské množstvo peňazí. Ako príklad môže poslúžiť nový druh hernej konzoly OUYA, ktorej autori sľubujú masívny výkon v maličkej škatuľke. Čo na to ľudia? Osem a pol milióna dolárov hovorí samo za seba, pričom tvorcovia tejto mašinky pôvodne žiadali iba čosi cez 900 tisíc dolárov. Čo je na tom najväčší vtip? Ľudia veria úspechu konzoly na zákalde niekoľkých vývojárskych videí, obrázkov a technických dokumentov.

Najviac sa vo všeobecnosti darí predovšetkým IT záležitostiam. Rozmach zaznamenala v posledných mesiacoch hlavne videoherná sekcia, kde sa objavilo viacero titulov odvolávajúcich sa na posolstvo starších legendárnych peciek. Milióny dolárov pristáli na „účtoch” vývojárov lahôdok ako Torment: Tides of Numenera (pokračovanie Planescape Torment), Wasteland 2 (Fallout) či Dreamfall Chapters (The Longest Journey).

V súčasnej dobe na ňom môžete nájsť tisíce rôznorodých autorov, ktorí sa pokúšajú zabezpečiť prežitie svojim „dietkam”. Svoj projekt úspešne „vyfundoval” film na motívy seriálu Veronica Mars, animovaný seriál na motívy obľúbeného internetového komiksu Cyanide a Happiness či pokračovanie filmu Garden State od herca a režiséra Zacha Braffa, ktorého môžete poznať z nemocničného sitcomu Scrubs. Na záver jedna čerešnička na torte – vďaka Kickstarteru sa podarilo zachrániť historické divadlo Catlow v americkom Barringtone, štát Illinois. Ľudia na jeho udržianie v prevádzke prispeli sumou 175 tisíc dolárov.

autor článku: Pavol Hirka
zdroj fotografií: www.kickstarter.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Nakopnite svoj projekt cez Kickstarter

  1. Chcela by som sa opýtať , či už je možné mať spoločnosť na Slovensku a pritom byť zaregistrovaný. Pokiaľ viem tak je to dostupné len pre určité štáty a ďalšie budú dostupné v budúcnosti. Na iných fórach som našla info , že už keď si človek pri registrácií aj vyberie napríklad UK tak by jeho spoločnosť mala mať minimálne sídlo v UK.

    Lucia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.