S grantom nuda nebola

Dva týždne v roku spája Univerzitu Konštantína Filozofa, Slovenskú poľnohospodársku univerzitu i mesto Nitra komplex vedecko-odborných, umeleckých, športových či spoločenských podujatí. Nitrianske univerzitné dni nesklamali ani tento rok a to aj vďaka grantu, ktorý sa pre toto podujatie podarilo získať.

nud-2013Nemusíme zdôrazňovať, že dôležitú úlohu pri organizácii tohto veľkého projektu zohrávajú financie. Na to, aby mohol prebiehať bez problémov a zachoval si istú úroveň, je to nutnosť. Aby sa organizátorom pri jeho realizovaní ľahšie dýchalo, pár odvážlivcov z našich kruhov sa rozhodlo získať pre podujatie pomoc vo forme grantu od Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne a Nadácie Pontis. Tá vyhlásila program Podpora vysokoškolských projektov 2013, ktorý si stanovil za cieľ poskytnúť pomoc slovenským vysokým školám a univerzitám. Rozhodol sa prerozdeliť medzi deviatich výhercov celkovú čiastku 30 000 eur, pričom maximálna výška grantu je 3 000 eur.

Grant bolo možné žiadať na študentské médiá (časopisy, noviny, rádia), projekty finančnej gramotnosti (aj e-learningová forma), podporu publikačnej činnosti (skriptá, odborná literatúra pre študentov) a študentské projekty zamerané pre širokú verejnosť. Tí, ktorí sa do tejto súťaže zapojili, boli následne podporovaní cez facebookovú aplikáciu svojimi priaznivcami. A tak sa stalo, že medzi troma odmenenými projektami sa ocitla aj naša UKF spolu s SPU a mestom Nitra.

Znie to takmer idylicky a, paradoxne, jednoducho, no za týmto všetkým stojí kopec úsilia a námahy. Vyplnenie formuláru trvalo „našim chlapcom” asi dva dni., vzhľadom na to, že bol dosť komplikovaný a obsiahly. Následne čakali dlhé štyri dni a ešte dlhšie štyri noci na to, kým sa ich „dielo” objavilo na webe. Keď prišiel deň D, vyburcovali svojich prívržencov a sympatizantov, ktorí ich podporovali cez facebookové konto a výsledok? Podarilo sa im to!

V uzávierke sa počet hlasov vyšplhal na 978, čo je vskutku gigantické číslo. Nadácia Pontis zaslala „našim chlapcom” návrh zmluvy, ktorý si pripomienkovali a asi po týždni dohadov bola zmluva podpísaná oboma stranami. Nadišla sladká fáza čerpania grantu. Nepochybne, Nitrianske univerzitné dni si tento rok mohli riadne vyhodiť z kopýtka!

autorka článku: Anna Patková
zdroj fotografií: www.space.sk