Skimming alebo ako sa vyparia peniaze

Už aj na Slovensku sa objavili prípady, keď sa peniaze vytratili z účtov v bankách len tak. Čo je príčinou? Šikovní hackeri, ktorých túžba po peniazoch prinútila vymyslieť zákerné spôsoby na ich získanie.

Jav, ktorý donedávna strašil ľudí len v USA či v Dominikánskej republike, dorazil už aj do bankomatov na Slovensku. Desiatkam Slovákov zmizli stovky eur z účtov bez toho, aby o tom vedeli. Tento problém sa dotýka aj študentov. Príčinou je možno aj to, že máloktorí študent si chráni svoj PIN kód pri výbere peňazí cez bankomat. Viacerí opýtaní priznali, že si pri zadávaní hesla do bankomatu nechránia PIN kód, a tak sa ľahko stanú obeťou skimmingu.

Čo je skimming?skimming

Je to spôsob podvodu, ktorým sa útočníci snažia získať informácie z platobnej karty s cieľom vytvoriť akýsi jej klon. Na bankomat nainštalujú zariadenie, ktoré zosníma magnetický pásik na platobnej karte a odošle im ho do ich počítača. PIN kód môžu získať jednoduchou skrytou kamerou, keď pri nechránenom zadávaní hesla vidia, ktoré čísla stlačíte. Dokážu ale aj vymeniť klávesnicu na bankomate, ktorá zosníma stlačené čísla a údaj im rovnako odošle na ich počítač.

Získané informácie využívajú za účelom osobného zisku alebo ich predávajú na čiernom trhu.

Slovenské banky sa tieto prípady snažia riešiť čo najrýchlejšie a poškodeným peniaze vrátiť hneď po potvrdení útoku skimmingom.

Ako sa nestať obeťou?

Najdôležitejšia je opatrnosť. Pri zadávaní hesla sa ubezpečte, že nie je viditeľné, ktoré číslice zadávate. V prípade, že vám bankomat nevydá peniaze, čo najrýchlejšie kontaktujte banku na telefónnom čísle, ktoré je na ňom uvedené. Ak si všimnete, že s bankomatom niečo nie je v poriadku, kontaktujte políciu. Najčastejšie môže ísť o malé kamery nad klávesnicou.

autorka článku: Viktória Dušecinová
zdroj fotografie: www.itnews.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.