Španielska animátorka

spanielsko-eu-vlajkaPlynulá angličtina, španielčina a ruština, zmysel pre dobrodružstvo a vášeň pre všetko španielske – to je Andy. Cestovateľka telom i dušou, ktorá vás o tom presvedčí už pri prvom stretnutí.

Andy cestuje do Španielska za brigádou už od svojich osemnástich rokov a inšpiroval ju k tomu kamarát, ktorý má v cestovaní tiež veľkú záľubu. „Odjakživa ma Španielsko niečím priťahovalo a nebola to len kultúra, mentalita či vášeň sálajúca z miestnych ľudí. Španielsko, konkrétne Malorka, nebola moja prvá zahraničná destinácia, pretože ako štrnásťročná som po prvý raz letela sama do Anglicka a pokojne môžem tento môj zážitok prirovnať k filmu Sám doma.”

Andy odmalička chodievala do táborov a kempovať do prírody, čo ju neskôr priviedlo k práci animátorky. Spočiatku robila vedúcu v táboroch na Slovensku a netrpezlivo čakala, kedy oficiálne dosiahne dospelosť, aby mohla vycestovať. Prečo však Španielsko? „Možno je to aj tým, že je to prímorská krajina a ja viac preferujem teplo, slnko, more a všetko to, čo my na Slovensku nemáme. Nevravím, že nie som hrdá Slovenka, stále sa rada vraciam domov a pochutím si na cibuľovom chlebe s masťou. Keď sa ma nedávno jeden Španiel opýtal, prečo sa mi páči jeho rodná zem, jedným dychom som mu odvetila, že človek sa na to, aby miloval Španielsko, musí narodiť so španielskou krvou. Mne rozhodne v žilách táto južanská krv prúdi.”

Čo sa týka zárobku, všetko je len na vašej šikovnosti. „Výška platu závisí od skúseností. Čím bohatší je váš životopis, tým lepšiu prácu získate. To znamená, že čím viac animácií máte za sebou, tým je váš plat vyšší. Záleží aj na počte jazykov, ktoré ovládate. Ak hovoríte aktívne dvomi alebo tromi jazykmi, určite sa uplatníte.” Áno, spočiatku nebolo všetko ružové. Chvíľu predsa len trvalo, kým Andy vychytala všetky „muchy”, ale čo je zopár detailov v porovnaní so slnečnými plážami, azúrovým morom, ulicami posiatymi palmami a pohármi osviežujúceho mojita? „Samozrejme, táto práca nie je pre každého, netreba si však pripúšťať drobné nedostatky a neúspechy, treba byť flexibilný a pracovitý. Myslím si však, že táto teória neplatí len pre prácu v zahraničí, ale treba sa tým riadiť celý život.”

spanielska-vlajka-hnonlinesk

Na čo sa treba pripraviť?

Andy sa k práci v Španielsku dostala prostredníctvom agentúry. „Ak je agentúra seriózna, vybaví za vás všetko bez toho, aby pri tom bola nutná vaša prítomnosť. Vo vašej réžii zostáva len bankový účet, na zriadenie ktorého je potrebný tzv. NIE (número de identificación de extranjero), identifikačné číslo pre cudzincov.

Španielsko je členom Európskej Únie, čo znamená, že netreba vybavovať žiadne povolenie na pobyt, ani na prácu. NIE číslo sa vybavuje na polícii a je potrebné podotknúť, že ide o zdĺhavý proces. Netreba preto zaháľať. Bez NIE čísla ste v Španielsku stratení. Žiadna formálna vec sa tu nezaobíde bez tohto čísla.

Ak máte v Španielsku prácu, získali ste automaticky právo na pobyt. Po príchode do Španielska však musíte do 30 dní od vstupu do krajiny požiadať o pridelenie spomínaného identifikačného čísla cudzinca.

autorka článku: Lucia Šimová
zdroj fotografie: hnonline.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.