SÚŤAŽ: Keď sa mapa stáva umeleckým dielom

Napriek dnešnému uponáhľanému životnému štýlu i napriek rôznym technickým vymoženostiam, ktoré sa nám snažia uľahčiť život, sa vždy nájdu veci, ktoré dokážu spomaliť čas a majú svoje osobité čaro. Či už je to vôňa novej knihy, dotyk a šum novinového papiera, alebo cestovanie prstom po mape. A ak váš prst zablúdi až k ručne maľovanej mape, vedzte, že sa nestratíte.

Ručne maľované mapy CBSKlasické mapy sa dnes už pomaly stávajú minulosťou. Nahradili ich rýchle a vždy aktuálne GPS navigácie. Tie nám povedia, kde máme zabočiť, koľko kilometrov pôjdeme rovno a aj to, kedy dorazíme do cieľa. Ale keď vás prestane baviť slovíčko „prepočítavam“, no v bežnej mape ste stratení aj napriek tomu, že netvoríte to známe vždy blúdiace percento žien, môžete siahnuť po mape maľovanej. A nie je to len taká hocijaká mapa. Svojou presnosťou prekoná mnohé klasické topografické mapy. Nielenže vám ukáže správnu cestu, ale aj dom, kostol či park, okolo ktorého pôjdete. Ide o skutočné umelecké dielo, ktoré vzniká vďaka šikovným rukám maliarov a tímu ľudí, ktorí svoju prácu robia radi. A keď sa niečo robí so srdcom, je to vidieť aj na výslednom produkte.

Z oblakov až na maliarske plátno – aj tak sa tvorí ručne maľovaná mapa

Ako vznikol nápad tvorenia maľovaných máp? Všetko sa to začalo v hlave Milana Paprčku, dnes konateľa firmy Vydavateľstvo CBS. „Rozhodol som sa pre originálny produkt, ktorý okrem zisku zanechá aj nejakú stopu a bude prínosom pre svoje okolie,“ hovorí Milan Paprčka. Maľovaná mapa je podľa jeho slov do posledného detailu ručnou prácou. Výroba mapy mesta trvá 2-3 mesiace. Ide o zložitý proces, ktorý sa začína leteckými fotografiami. Tisícky budov v mapách miest musia vyzerať presne tak ako v skutočnosti. „Maľované mapy sú nielen malebné. Veľakrát sú presnejšie a aktuálnejšie ako klasické mapy,“ dodáva Paprčka.

Maľovaná mapa je do posledného detailu ručnou prácou

Pri mape regiónu sa ako podklad využíva grafický 3D model krajiny. Maliar pri nej musí svojou prácou vytvoriť dojem priestorovosti krajiny, pričom využíva napríklad tieňovanie. Ďalší z maliarov sa zatiaľ venuje maľovaniu atrakcií a dominánt regiónu podľa fotografickej predlohy.

Maliar Miroslav Pazdera pri svojej práci
Maliar Miroslav Pazdera pri svojej práci

„Maľovaná mapa je ako celok náročná a zdĺhavá práca. Nielenže musí byť kartograficky presná, ale musí spĺňať aj zákony klasického maľovaného obrazu. To znamená správne maliarsky spracovať farebnosť popredia i pozadia, ako aj hĺbku obrazu. A do toho ešte treba namaľovať všetky cesty, rieky, naznačiť obce a mestá. Je toho dosť,“ hovorí o svojej práci maliar Miroslav Pazdera. Špecializuje sa na výrobu maľovaných máp regiónov, mikroregiónov, ale aj menších krajinných záberov, napríklad lyžiarskych a rekreačných stredísk. Prácu vo Vydavateľstve CBS považuje za slobodnú a zmysluplnú. „Maľovaná mapa je výborný a originálny produkt. To, čo všetci zúčastnení robíme, prináša radosť a úžitok mnohým ľuďom,“ dodal Pazdera.

Maľovaná mapa je nielen mapou, ale aj suvenírom

Produkt v podobe namaľovaného regiónu, mesta či obce môže byť aj peknou pamiatkou. Okrem kartografických prvkov sa v ručne maľovanej mape nachádzajú aj rôzne zaujímavosti, informácie o obciach, tipy na výlety, ponuka rôznych služieb a v nejednej mape môžete nájsť dokonca aj spoločenské hry.

A čo vy? Všimli ste si už v svojom okolí či na výlete maľovanú mapu? Ak nie, skúste otvoriť oči a lepšie sa pozrieť. Veď už snáď všetky väčšia mestá, no i mnohé regióny či obce stavili na čaro tohto produktu. Snáď sa k nim raz pridá aj mesto Nitra. Možno by to uľahčilo orientáciu nejednému prvákovi, ktorý prvé dni svojho štúdia na UKF bezradne blúdi medzi všetkými budovami univerzity.

autorka: Kristína Biela
foto: autorka, CBS Maľované mapy

SÚŤAŽ:Karikatúra

Chceš sa stať majiteľom 5 maľovaných máp z rôznych oblastí celého Slovenska? Zapoj sa do súťaže! Jeden zo súťažiacich vyhrá aj namaľovanie farebnej karikatúry z fotografie vo formáte A4. Stačí nám poslať na náš fanpage fotku s akoukoľvek maľovanou mapou a budete v hre!

Súťaž o ručne maľované mapy Občas nečas

1. cena: Martina Václaviková 

[toggle title=””][/toggle]

2.cena: Miriam Kubačková

[toggle title=””]Miriam Kubackova[/toggle]

3. cena: Ľubica Bartošová

[toggle title=””][/toggle]

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.