Mesto zorganizovalo bezplatnú prehliadku vianočnej Nitry

Ak patríte medzi obdivovateľov pamiatok a nepohrdnete ani odborným výkladom od skúseného sprievodcu, rozhodne ste nemali chýbať na sobotňajšej bezplatnej prehliadke vianočnej Nitry, ktorú pre návštevníkov, ale i domácich zorganizoval Nitriansky informačný systém (NISYS).

Chladné počasie nedokázalo odradiť asi 30 ľudí, ktorí si cez víkend prišli so záujmom pozrieť nitrianske pamätihodnosti a vypočuť zaujímavé rozprávanie o sviatočných tradíciách či navštíviť vianočné mestečko „s vôňou ihličia, punču, vareného vínka a ďalších dobrôt.“ Pôvodný plán prehliadky rátal len s jednou skupinou, ktorú mala sprevádzať najskúsenejšia nitrianska turistická sprievodkyňa Mária Danková, pre väčší záujem však NISYS vytvoril aj druhú skupinu na čele s jej kolegom Martinom Šiškom.

Pre účastníkov podujatia boli pripravené dve trasy. Prvá viedla cez Dolné mesto, zatiaľ čo druhá mapovala Horné – Svätoplukovo námestie spolu s Nitrianskym hradom, ktorú si zvolili približne dve tretiny turistov. Úvodným zastavením tejto trasy bol drevený betlehem na Svätoplukovom námestí, pri ktorom pán Šiška porozprával zaujímavé historické skutočnosti. Nezabudol pridať aj pár legiend o vývoji vianočného stromčeka či pôvode postáv z betlehema.

Prehliadka pokračovala cez Župné námestie, bývalý val rieky Nitra, smerom na hrad, do Katedrály sv. Emeráma, ktorá je vytvorená spojením troch stavieb rozličného veku. Tvoria ju: románsky Kostol sv. Emeráma z 11. storočia, pôvodne gotický Horný kostol zo 14. storočia a Dolný kostol zo 17. storočia. Po ceste si účastníci vypočuli množstvo príbehov, dozvedeli sa niečo o vzniku rôznych vianočných tradícií a mali možnosť spoznať teóriu kresťansko-pohanského synkretizmu. V katedrále im boli predstavení svätí, ako napríklad Mikuláš, ktorý je neodmysliteľne spätý s blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Rovnako by bola škoda nevyužiť príležitosť navštívenia najstaršieho diecézneho chrámu na Slovensku a nevypočuť si odborný výklad k hodnotnému striebornému relikviáru z roku 1674, v ktorom sú uložené pozostatky sv. Svorada a sv. Beňadika, pričom relikviár sv. Cyrila (dar pápeža Pavla VI. z roku 1969) nepútal pozornosť o nič menej. Pri odchode z katedrály mali turisti možnosť klásť otázky, a tak sa do popredia dostala téma hľadania Pribinovho kostola či len nedávno objavenej fresky na klenbe presbytéria – Nanebovzatie Panny Márie a jej oslávenia. Objavili sa aj nesúhlasné názory s predloženým výkladom, ktorý sa dodatočne vysvetlil a opravil. Do špeciálnej ponuky NISYS-u sa zapojilo aj Diecézne múzeum – návštevníci mali povolený bezplatný vstup a výklad. Vianočná prehliadka skončila asi po dvoch hodinách na Svätoplukovom námestí, kde bola vytrvalým návštevníkom odovzdaná vianočná pozornosť v podobe magnetky, pera a informačného materiálu Poznávame Slovensko.

Turisti boli s prehliadkou spokojní. „Už teraz sa teším na ďalšiu podobnú akciu. Zúčastnila som sa aj Svetového dňa cestovného ruchu, a to napriek tomu, že celý deň pršalo. Už som dostatočne odolná, nič ma neodradí,“ skonštatovala na záver prehliadky staršia pani. „Nie som historik, som teológ,“ váhavo odpovedala mladá pani na otázku, či je s výkladom spokojná. „Myslím si, že niektoré veci treba brať s rezervou. Ja som napríklad o ampulke sv. Františka nikdy podobný výklad nepočula,“ dodala.

autorka: Dominika Szabová
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.