Škola, škola, len aby si bola

Na Slovensku máme kvantum „prevzdelaných“ ľudí. Vysokoškolské tituly sú často znehodnotené a neprikladá sa im patričný význam. Absolventi univerzít majú problém zamestnať sa. Veľa ráz sa uchytia v smere, ktorý nezodpovedá ich vzdelaniu a kvalifikácii.

Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) poukázal na tieto problémy, pričom tiež vysvetlil, v čom tkvie ich podstata. Prvý stupeň vzdelania väčšinou študentom nestačí. Magisterský alebo inžiniersky stupeň je priam logickou cestou, ktorou sa po bakalárskych štátniciach uberať. Dôležitá je však podľa Ostrovského prax. Po ukončení bakalárskeho štúdia by sa mali absolventi aspoň rok prakticky realizovať na pozíciách, ktoré sa týkajú ich odboru. Neskôr by si svoje miesto na pracovnom trhu našli ľahšie.

Podľa slov rektora UKF Libora Vozára je slovenské vysoké školstvo na dobrej úrovni

Absolventi UKF a trh práce

Rektor UKF a zároveň prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár nepokladá vyjadrovať sa k záverom Ostrovského za vhodné a rozumné. Nezamestnanosť absolventov našej univerzity nie je podľa rektora až taká alarmujúca. „Univerzita nemá presný prehľad o uplatnení absolventov, keďže po ukončení štúdia s nimi strácame systematický kontakt. Štatistiky však hovoria, že nezamestnanosť našich absolventov je na úrovni ostatných porovnateľných vysokých škôl na Slovensku,“ povedal pre Občas nečas rektor UKF Libor Vozár. Myslí si, že spomínané problémy nie sú až také jednoznačné. Niektorí absolventi vysokých škôl zastávajú lepšie pozície. Iných lákajú finančne príťažlivejšie miesta, ktoré nemusia zodpovedať ich vzdelaniu. „V princípe každé pracovné skúsenosti môžu byť zdrojom budúceho úspechu. Univerzita má aj absolventov, ktorí sa uchytili a pracujú na zaujímavých a dobre platených miestach, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ pripomína.

Možnosti praxe a kvalita výučby na UKF

Odbornú prax vníma rektor pozitívne. Získať kontakt s pracovným trhom je užitočné. Zdravotnícke či učiteľské odbory na UKF absolvujú prax systematicky. Iné majú možnosť zúčastňovať sa výstav, exkurzií a odborných pracovných pobytov alebo stáží. Veľa študijných programov však tieto vymoženosti nemá. „Vo všeobecnosti sú možnosti praxe pre študentov limitované charakterom študijného programu, finančnými i technickými možnosťami ich realizácie,“ tvrdí rektor. Podľa jeho slov je ale slovenské vysoké školstvo na dobrej úrovni. „Vzhľadom na to, s akými finančnými zdrojmi disponujeme,  je relatívne efektívne a kvalitné,“ hodnotí vysoké školy rektor. Podotýka, že na Slovensku, a konkrétne i na našej univerzite, je dostatok zaujímavých študijných programov a solídnych pedagógov. Veľa však závisí i od študenta. Získať kvalitné vzdelanie môže študent, nepochybne, i na našej univerzite. „Ale taktiež sa dá vystačiť so šťastím a menšou námahou. Bez práce to však na našej alma mater, „žiaľ“, nejde,“ konštatuje na záver rektor.

autorka: Anna Patková
foto: Andrej Galica