SÚŤAŽ: Bez jazyka ďaleko nezájdeš

Slovenčina je síce krásny a ľubozvučne znejúci jazyk, no za hranicami našej krajiny s ňou veľmi nepochodíme. Dnes sú cudzie jazyky dôležitou súčasťou nášho života, či už pri cestovaní, alebo hľadaní si práce, čo je pre čerstvých absolventov často náročné. Nehovoriac o tom, ak by ste po škole chceli pracovať v zahraničí. V tom prípade vám nepostačí len schopnosť v cudzom jazyku komunikovať, musíte sa preukázať i certifikátom o tom, že ho skutočne ovládate.

Nie je však certifikát ako certifikát. Rozdiel je najmä v tom, že v zahraničí sa na základe skúseností nerešpektuje každý rovnako. Navyše, dnes už mnohí zamestnávatelia nielen za hranicami Slovenska vyžadujú od absolventov vysokých škôl konkrétne jazykové certifikáty. K najvychytenejším nepochybne patria jazykové skúšky Cambridge English, TOEFL, City & Guilds, skúšky Goetheho inštitútu, ECL či štátne jazykové skúšky. O tom, že pri cestovaní či štúdiu v zahraničí jazykový kurz skutočne pomôže, vedia svoje i študenti UKF. „Vždy som chcela cestovať, no bez jazyka to nešlo. Problém je hlavne v tom, že stredná škola ťa dostatočne nepripraví, a preto som sa rozhodla pre jazykový kurz. Veľmi mi to pomohlo,“  hodnotí dôležitosť cudzích jazykov študentka pedagogickej fakulty Martina.

Bez jazyka ďaleko nezájdeš BEZ POPISKU

Nie sú štátnice ako štátnice

Cudzie jazyky popri ostatných predmetoch na vysokej škole dosť zanikajú. Samozrejme, ak nehovoríme o tlmočníctve a prekladateľstve či učiteľstve cudzích jazykov. Prípadne sú odbory, pri ktorých si študenti síce vystačia len s materinským jazykom, no po promočnom radostnom opojení ich dostihne krutá realita. Ovládanie angličtiny či iného jazyka od nich vyžadujú už pri prvom pracovnom pohovore. Pri niektorých odboroch máte síce možnosť, ba niekedy dokonca povinnosť absolvovať štátnice z niektorého zo svetových jazykov, no ak svoju budúcnosť vidíte v zahraničí, nepostačia vám. „Ak okrem ukončenia bakalárskeho štúdia sledujete aj iné, „vyššie“ ciele, akými sú napríklad zamestnanie alebo stáže v zahraničí, rozhodne si vyberte medzinárodné skúšky,“ odporúča Magdaléna Kunkelová, marketingová pracovníčka z E – KU Inštitútu jazykovej a interkultúrnej komunikácie v Nitre.

Láka vás štúdium v zahraničí?

Najmä v dnešnej dobe majú študenti otvorené dvere kamkoľvek do sveta. Jedinou podmienkou je okrem odvahy a vstupného kapitálu už len ovládať požadovaný jazyk.

Väčšina amerických či kanadských univerzít vyžaduje pri nástupe na štúdium alebo stáž od zahraničných študentov medzinárodnú skúšku TOEFL. Je to najrozšírenejší test z anglického jazyka a okrem Kanady a USA ho čoraz častejšie vyžadujú nielen európske univerzity, ale aj ázijské či austrálske. Zamestnávatelia na medzinárodnom trhu práce i zahraničné univerzity akceptujú certifikát zo skúšky Cambridge English. Ak plánujete pracovať v nejakej európskej inštitúcii, bez certifikátu z University of Cambridge sa zamestnáte len veľmi ťažko.

Pre študentov, ktorých láka štúdium v Nemecku, Rakúsku či vo Švajčiarsku, sú tu „Goetheho“ certifikáty. Ten vám zabezpečí vstup na univerzitu bez toho, aby ste museli zložiť jazykovú skúšku u nich.

E-KU logo

S certifikátom do sveta

„Bohaté portfólio jazykových skúšok je sprevádzané ponukou krátkych alebo dlhodobých prípravných kurzov. Dokážeme však vyjsť v ústrety aj individuálnym potrebám,“ hovorí Magdaléna Kunkelová z E – KU Inštitútu JaIK, ktorý zastrešuje jazykové vzdelávanie v angličtine, nemčine, taliančine, francúzštine, španielčine, ruštine či slovenčine pre cudzincov. „Okrem kurzov všeobecného a odborného jazyka poskytujeme aj prípravné kurzy na štátne či medzinárodné jazykové skúšky,“ ozrejmuje Kunkelová. O tom, že E – KU je tu aj pre študentov, svedčia aj študentské zľavy. „Na štátne a medzinárodné skúšky, okrem TOEFL, si študenti s kartou ISIC môžu uplatniť zľavu vo výške 10 %. Členom AIESEC-u či študentom, ktorí cez AIESEC absolvujú zahraničnú stáž, je taktiež poskytovaná 10 % zľava,“ dodáva na záver marketingová pracovníčka E – KU Inštitútu JaIK.

Vyhraj s Občasom nečasom zľavu na jazykový kurz!

EKUsutaz_banner

Stačí dať like na FB fanpage Občasu nečasu, ako aj fanpage E-KU Inštitútu a správne zodpovedať jednoduchú otázku:

V akej výške poskytuje E – KU Inštitút jazykovej a interkultúrnej komunikácie zľavu na jazykové skúšky (okrem skúšky TOEFL) pre držiteľov ISIC karty?

(malá pomôcka – správnu odpoveď sa dočítate v našom článku alebo na webovej stránke www.eku.sk)

Svoje odpovede spolu s menom posielajte na našu e-mailovú adresu obcasnecas.ukf@gmail.com do 31. marca 2014.

Výherca si bude môcť zľavový poukaz uplatniť v zimnom semestri akademického roku 2014/2015 na prípravný jazykový kurz podľa vlastného výberu.

autorka: Dana Bednárová
foto: eku.sk