Čaj s príchuťou angličtiny

Učiť sa cudzí jazyk býva často vskutku náročné. Nehovoriac o tom, že to môže byť i riadna nuda. Teória, teória, teória. Memorovanie slovíčok, zložitá gramatika, zákerné úlohy v testoch… A nakoniec to z nás pri prvom stretnutí Angličana ide aj tak ako z chlpatej deky.

tea at five (4)

 Predísť trápnym situáciám v zahraničí a získať sebavedomie pri komunikácii v cudzom jazyku – aj to sú úlohy konverzačných kurzov. Jeden taký s názvom Tea at five prebieha momentálne i v Nitre. Ide o projekt, ktorý sa týka oboch miestnych univerzít a má trvať 5 týždňov. O kurz študenti prejavili skutočne veľký záujem, kapacita kurzu sa naplnila už v jeho začiatku. 130 študentov, čerstvých absolventov či doktorandov sa zúčastňuje stretnutí, vedených lektormi zo zahraničia. Nájdete tu však i tých, ktorí skončili školu pred maximálne troma rokmi a zopár stredoškolákov.

tea at five
Záujem o konverzačné kurzy Tea at five je veľký. Konverzácií sa zúčastňujú nielen študenti vysokých škôl, ale aj doktorandi, absolventi či stredoškoláci

Konverzačná deväťdesiat minútovka

Desaťčlenné skupiny, usadené v kruhu na stoličkách, dvakrát v týždni rozoberajú rôzne problémy. Počnúc denným režimom dokážu dokonale premostiť na tému snov či tradícií. A nakoniec sa rozprúdi živá debata o tom, ktorú prácu by prítomní nikdy nechceli vykonávať. Niekedy sa k týmto besedám pridružia aj rôzne hry. Uvoľnená atmosféra, smiech, žiaden stres. Samozrejme, každé posedenie má svoju štruktúru. Nejde však o klasické vyučovanie a už vôbec nie o prednášku. Keďže Tea at five je interaktívny konverzačný kurz, účastníci sa celých 90 minút zapájajú najmä verbálne. Prirodzene, tieto búrlivé rozhovory vedú v anglickom jazyku. Dôvodov, prečo sa rozhodli navštevovať toto podujatie je niekoľko. Nuda či stres, ktoré pramenia z toho, že všetko sa „krúti“ iba okolo školy alebo práce. Konverzovanie v cudzom jazyku je užitočné a v prvom rade zábavné. Mužské zastúpenie kurzu uvádza, že za ich rozhodnutím stoja veľmi špecifické cestovateľské túžby.

tea at five (3)
Účastníci už po dvoch týždňoch intenzívnych konverzácií vidia na sebe pokrok

Účasť na projekte vraj týmto mladým ľuďom veľmi prospieva. Už po dvoch týždňoch sa dostavujú výsledky. Sami musia uznať, že dorozumieť sa v zahraničí by bolo v súčasnosti pre nich omnoho jednoduchšie. Keďže na kurze sú nútení rozprávať iba po anglicky, nadobudli istotu a slovnú zručnosť. Samotný projekt hodnotia nadmieru pozitívne. „Je to skvelá voľnočasová aktivita. Spoznala som tu milých ľudí a oprášila si vedomosti z angličtiny,“ tvrdí študentka Michaela s obrovským entuziazmom.

Časy (ne)dávno minulé a (ne)jasná budúcnosť

Projektová manažérka Tea at five Natália Packová uvádza, že príprava kurzu sa začala už v lete minulého roka. „Kontaktovali sme rektorov univerzít s ponukou, či by mali záujem projekt podporiť. Obaja sa vyjadrili kladne. Následne sme komunikovali s prorektorkami,“ hovorí. Veľmi si pochvaľuje ústretovosť oslovených a ich ochotu plán podporiť. „Tak, ako to pri takýchto projektoch chodí, bolo potrebné vybaviť všetko od ubytovania cez stravu, priestory pre výučbu, propagáciu projektu, prípravu lektorov, až po samotnú realizáciu projektu.“ Tea at five bol prvý raz organizovaný pobočkou AIESEC v Trnave. „Táto myšlienka sa mi veľmi páčila, a tak som sa rozhodla dať šancu aj študentom v Nitre,“ hovorí opäť projektová manažérka.

tea at five (2)

Ak by ste chceli podobný kurz navštevovať, je to možné. Pokračovať by sa v ňom malo aj v ďalších semestroch. Dokonca by sa mal rozšíriť o iné jazyky. Samozrejme v závislosti od lektorov. „Sú to v podstate zahraniční vysokoškolskí študenti, ktorí prišli na tento projekt v rámci dobrovoľníckej stáže. Snažíme sa vyberať ich z rôznych krajín, keďže chceme, aby mali študenti možnosť stretnúť sa s rôznymi kultúrami. Naši súčasní lektori sú napríklad Jason z Malajzie, Septi z Indonézie a Amr z Egypta,“ vymenúva Natália Packová. Na záver dopĺňa, že projekt prebehol nad očakávania organizátorov. Svedčí o tom nielen vysoká účasť, ale i pozitívna spätná väzba od študentov.

autorka: Anna Patková
foto: autorka, Facebook

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.