NUD: Terapia umením

Ak máte pocit, že ste jedno klbko nervov, zabudnite na doktorov. Skúste jednoduchý recept, ako zvládnuť stres a zároveň rozvíjajte aj svoju kreativitu.

V časoch, keď stres vládne všade okolo nás, človeku dobre padne malé uvoľnenie. V rámci Nitrianskych univerzitných dní mohli študenti navštíviť ateliér na Dražovskej ulici a na chvíľu sa stať umelcom.

arteterapia 2014 (4)

Na výber bolo maľovanie na plátené vrecúška, prípadne si študenti mohli rozšíriť garderóbu o tričko s vlastným motívom. Maľovanie na textil sa tak stalo formou arteterapie – umenia, ktoré zbavuje stresu. „Keďže som zistila, že je to príjemné a zábavné, tak som to chcela zažiť spoločne so študentkami,“ povedala doktorka Janka Satková z katedry výtvarnej tvorby a výchovy, ktorá arteterapiu viedla. V prípade nerozhodnosti študentom pomohla, ale téma nebola určená. Veď terapia umením nemá pravidlá, išlo len o uvoľnenie a relax. „Dokonca máme aj šablóny, čo veľmi uľahčuje túto tvorbu a zbavuje tak tvorcu napätia. Ak má napríklad pocit, že nemá výtvarné nadanie, tak tá šablóna mu pomôže toho stresu sa zbaviť a zároveň umožňuje každé dielo urobiť inak,“ dodáva.

občas nečas hlasovanie

Konkrétne, abstraktné, symbolické motívy, ktoré sa môžu a nemusia prepájať či spájať. Pri tvorbe bola absolútne sloboda, pretože umenie ničím neobmedzuje.

Toto podujatie má aj svoju históriu, konkrétne trojročnú. Prvý ročník sa niesol v znamení práce s modelovacou hmotou. Témou boli zážitky, ktoré zmenili život. „Na tú hodinu prišli výtvarníci aj nevýtvarníci a bolo zaujímavé sledovať, ako sa popasujú s témou,“ opisuje Janka Satková, ktorá bola koordinátorkou v každom ročníku podujatia.

Tam bolo zase pekné pozorovať, ako medzi sebou tie deti komunikujú, ako veľmi jemne, opatrne nadväzujú kontakt a zároveň, ako si pomáhajú

Ďalší ročník vymenil hmotu za sklo. Maľovanie akrylovými farbami na tento materiál bolo o to zaujímavejšie, že na arteterapiu prišli aj deti z denného stacionára pre autistov: „Tam bolo zase pekné pozorovať, ako medzi sebou tie deti komunikujú, ako veľmi jemne, opatrne nadväzujú kontakt a zároveň, ako si pomáhajú,“ myslí si koordinátorka.

Takúto formu terapie môžete využiť napríklad v skúškovom období. Namiesto trhania vlasov, že vám učivo do hlavy nelezie, si skúste niečo namaľovať na textil. Napríklad aj vzorec, ktorý si neviete zapamätať. Umenie totiž človeku pomáha zbaviť sa stresu a navyše vytvára dobrý pocit z dokončeného diela.

autorky: Andrea Janovská, Martina Hatňanková
foto: autorky

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.