NUD: Zobor zdolaný už po deviaty raz

Opekanie, spievanie pri ohni a nezabudnuteľný výhľad na nočnú Nitru – aj tak vyzeral v poradí deviaty ročník Nočného výstupu študentov UKF na Zobor, ktorý sa už tradične  konal koncom apríla.  Vrch Zobor zdolalo 23. apríla viac ako 100 študentov.

I keď počasie celý deň viselo na vlásku – chvíľu pršalo, chvíľu svietilo slnko a do poslednej chvíle nebolo úplne jasné, či sa výstup bude konať, alebo nie, akcia nakoniec prebehla podľa plánov. Študenti sa tak ako po minulé roky spoločne stretli pred ŠD Zobor o 19.00 hod. Na zopár oneskorencov sme však ešte 15 minút počkali a zdolanie Zobora v hojnom počte a skvelej nálade sa mohlo začať.

nočný výstup na Zobor 2014 (2)

Samotný výstup trval približne hodinu. U tých šikovnejších menej. Všetci zúčastnení mali na výber medzi modrou, ale dlhšou cestou, alebo kratšou červenou cestou, ktorá je však o niečo náročnejšia na kondíciu. Väčšina však prijala výzvu a zvládla strmejšiu cestu bez väčších ťažkostí.

Na Zobore čakalo prekvapenie aj pre zábudlivcov

Hneď ako sme prišli na vrchol, naskytol sa nám pohľad na večerné mesto. Dobrovoľníci pomohli s nosením dreva a o pár minút sa už nad ohňom opekali špekáčiky, klobásy a slanina. Študenti si za výstup ako odmenu dopriali aj trochu piva a vína.

Pre zábudlivcov tu bola alternatíva, ktorá pravdepodobne všetkých prekvapila. Na Zobore väčšinu svojho času trávi strážca prírody, ktorý býva v maringotke. Tu predáva občerstvenie a pitie. Ceny sú primerané a študenti sa tejto možnosti potešili.

občas nečas hlasovanie

Rekordná účasť potešila nielen organizátorov

“Po minulé roky sa zúčastňovalo akcie len zopár študentov, čo sa o tomto ročníku povedať nedá. Účasť odhadujem na 130-150 ľudí, hodnotím ju teda veľmi pozitívne vzhľadom na počasie, aké pretrvávalo počas dňa,” povedal pre Občas nečas Lukáš Žiačík, organizátor výstupu a člen Študentského parlamentu UKF. “V mene študentského parlamentu sa chcem poďakovať všetkým za účasť,”  dodáva.

Vidieť také množstvo študentov a vytvoriť úžasnú atmosféru na vrchole Zobora s nočným výhľadom na Nitru, opekačkou a spievaním pri ohníku s gitarou. Neviem si predstaviť lepší večer.

Inšpiráciou pre výstup je podľa Lukáša možnosť kolektívnej turistiky, nočný výhľad na Nitru,  „opekačka“ a zábava v kruhu priateľov. Študenti boli s akciou spokojní a niektorí by si ju dokonca radi zopakovali aj viackrát než len raz za rok.

,,Táto akcia bola podľa mňa najvydarenejšou za celý rok. Vidieť také množstvo študentov a vytvoriť úžasnú atmosféru na vrchole Zobora s nočným výhľadom na Nitru, opekačkou a spievaním pri ohníku s gitarou. Neviem si predstaviť lepší večer. Určite by som takúto akciu privítala aj častejšie. Prípadne by určite mnohých potešila aj stanovačka,” hodnotí výstup študentka Nika.

nočný výstup na Zobor 2014 (5)

S výstupom je spokojný aj študent Jano, hoci uvažoval aj o tom, že sa nezúčastní. ,,Akcia sa vydarila, o tom niet pochýb. A aj keď som sa poobede rozhodol, že nikam nejdem, napokon ma kamaráti presvedčili a som rád. Určite sa teším aj na najbližšie akcie, ktorých bude neúrekom,” prezradil nám.

Happy sa nakoniec nenakrúcalo

Ako ste už isto postrehli , počas Nitrianskych univerzitných dní sa má nakrúcať kolektívne video študentov UKF na pieseň Happy od Pharrella Williamsa. Pôvodne sa filmovanie malo začať už počas akcie Nočného výstupu na Zobor, ale z technických príčin sa neuskutočnilo. Na ostatných podujatiach sa už na nakrúcanie určite môžeme tešiť. Jedno sa už dokonca uskutočnilo, a to presne vo štvrtok na obed na XII. ročníku Medziuniverzitných pretekov vo vodnom slalome.

Pozrite si aj video z akcie Nočný výstup na Zobor priamo TU!

autorka: Sabína Bekmatovová
foto: Michal Zborovjan

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.