Kalvária, miesto plné tajomstiev

Skúškové, stres, ale aj príjemné počasie a chuť objavovať niečo nové – to všetko nitrianskym študentom prináša začínajúce sa leto. Aj vy hľadáte spôsob, ako sa aspoň na chvíľu odreagovať?

Tu skladajú povolaní muži rehoľné sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, prijímajú svoje misijné určenie aj kňazskú vysviacku. Súčasťou domu je aj kníhkupectvo Verbum a Misijné múzeum
Tu skladajú povolaní muži rehoľné sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, prijímajú svoje misijné určenie aj kňazskú vysviacku. Súčasťou domu je aj kníhkupectvo Verbum a Misijné múzeum

Teplé počasie nejedného z nás vytiahne von aj napriek obrovskému množstvu povinností. Ak ste už oddychovali v mestskom parku, poznávali históriu na Nitrianskom hrade a vychutnávali si pohľad na mesto študentov z najznámejšieho kopca Zobor, nemali by ste vynechať ani Kalváriu – skalnatý pahorok plný tajomstiev.

O tom, že Kalvária je dominantou mesta, nik z domácich nepochybuje. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Nitry a jej poznávacími znakmi sú tri kríže a Kaplnka Božieho hrobu s charakteristickým pôdorysom v tvare šesťuholníka. Zdolanie tohto vrchu je nenáročné a trvá len niekoľko minút, a to aj vďaka jeho nadmorskej výške iba 213 metrov.

Pod kostolom sa nachádza studená krypta, kde sú pochovaní nazarénski mnísi a členovia prísnej rehole, ktorá tu kedysi mala svoj kláštor.
Pod kostolom sa nachádza studená krypta, kde sú pochovaní nazarénski mnísi a členovia prísnej rehole, ktorá tu kedysi mala svoj kláštor

Kalvária v Nitre má predovšetkým kresťanský význam. Patrí k významným pútnickým miestam na Slovensku. Už takmer tristo rokov sa tu každoročne koná ďakovná púť, ktorej cieľom je Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Prvé zmienky o tomto kostolíku siahajú až do roku 1248. Dominantou kostola je socha Sedembolestnej Panny Márie držiaca mŕtve telo Krista, ktorá sa zachovala z roku 1776. Od kostola smerom k vrchu nitrianskej Kalvárie vedú popri chodníku malé kaplnky.

Krížová cesta
Krížová cesta

Písomné pramene naznačujú, že krížová cesta vznikla už v osemdesiatych rokoch 19. storočia (vysvätená bola v roku 1885). Ďalej tu môžete nájsť aj Misijný dom Matky Božej, ktorý je hlavným sídlom misionárov verbistov. Tí prišli na Kalváriu v roku 1926.

Už sto rokov ponúka útočisko utrápeným a hľadajúcim dušiam Lurdská jaskyňa na úpätí smerujúcom k rieke Nitra. Jaskyňa je vyložená mnohými tabuľami s poďakovaním za pomoc a vypočutie prosieb. Na niektorých sa píše o zázrakoch, iné zas vravia len jednoduché „ďakujem“. Nitrania si toto miesto naozaj vážia, aj preto tu vždy nájdete horieť sviečku.

Z Kalvárie je krásny panoramatický výhľad na Nitru a široké okolie
Z Kalvárie je krásny panoramatický výhľad na Nitru a široké okolie

Kalváriu však nevyhľadávajú len veriaci, no je lákadlom aj pre začínajúcich či skúsených lezcov. Južné vápencové bralo je pozostatkom starého kameňolomu a nachádza sa na ňom množstvo viac i menej náročných lezeckých ciest.

Ak si chcete spraviť prestávku medzi učením, načerpať energiu a ešte lepšie spoznať Nitru, neváhajte. Kalvária je čarovné miesto so zvláštnou, neopísateľnou atmosférou. Vo dne i v noci ponúka nádherný panoramatický pohľad, na ktorý len tak ľahko nezabudnete.

autorka: Dominika Szabová
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.