Násilie na ženách – vec verejná, nie súkromná

V priebehu letného semestra naša univerzita hostila prednášku na ešte vždy živú a aktuálnu tému, akou je násilie na ženách. Podujatie s názvom Zabrániť násiliu voči ženám – výzva pre všetkých, sa konalo vďaka spolupráci Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Filozofickej fakulty UKF.

Monika Flašíková-Beňová
Monika Flašíková-Beňová

Za „okrúhly stôl“ sa posadilo a prišlo diskutovať prevažne ženské zloženie. Okrem iných významných hostiek nechýbali ani europoslankyne Monika Flašíková-Beňová a bývala absolventka európskych štúdií na našej univerzite Katarína Neveďalová. Zloženie však nebolo čisto ženské, diskusie sa aspoň na chvíľu zúčastnili aj páni, medzi ktorými nechýbal ani dekan Filozofickej fakulty UKF Bernard Garaj.

Je potrebné si uvedomiť, že násilie páchané na ženách nie je problémom iba určitej časti sveta. Týka sa aj nás, čo podotkol aj sám Robert Hajšel, riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. „Násilie na ženách je závažným spoločenským problémom, ktorý porušuje základné ľudské práva. Je smutné, že bez rozdielu, či ide o najvyspelejšie európske štáty, alebo menej vyspelé krajiny Európy, tento fenomén je prítomný všade,“ pripomína.

Možno sa niektorým zdá byť táto problematika vzdialená, treba si však uvedomiť aj to, že násilie na ženách je problémom, ktorý ešte stále niektorí považujú za vec súkromnú a nie verejnú. Preto sa o nej, bohužiaľ, ani nevraví toľko, koľko by sa malo. Ženy sa boja vyjsť s pravdou na povrch a oznámiť problém príslušným orgánom. Slovensko a aj mnohé iné štáty Európy sú stále krajinami, ktoré sú pomerne tradicionalisticky a katolícky zamerané. To môže byť tiež jedným z dôvodov, prečo niektoré ženy radšej v tichosti trpia a svoje problémy nechajú takpovediac „v rodine“.

plagat

Šokujúce výsledky prieskumu

Množstvo európskych žien je skutočne týraných, obťažovaných či zastrašovaných, a to v oveľa väčšej miere, ako by sme si mysleli. Prieskum Agentúry pre základné práva (FRA) bol realizovaný na vzorke 42 000 žien zo všetkých členských krajín EÚ. Zároveň ide o najväčší prieskum na svete týkajúci sa násilia na ženách. Respondentky boli vyberané náhodne vo veku od 18 do 74 rokov.

Hlavné zistenia tohto prieskumu ukazujú, že až 33% žien zažilo fyzické alebo sexuálne násilie po dovŕšení 15 rokov, čo zodpovedá až 62 miliónom žien v krajinách EÚ. 43% zažilo nejakú formu násilia zo strany partnera, 3% žien majú skúsenosť s fyzickým alebo sexuálnym násilím v detstve, 20% mladých žien bolo obeťami kybernetického obťažovania a až 55% žien zažilo nejakú formu sexuálneho obťažovania, najčastejšie zo strany nadriadeného či zákazníka. Najdôležitejšie a alarmujúce je však to, že až 67% žien nikdy nenahlásilo najzávažnejší násilný čin zo strany partnera.

Podľa prieskumu až 67% žien nikdy nenahlásilo, že boli týrané
Podľa prieskumu až 67% žien nikdy nenahlásilo, že boli týrané

Ženy na vedúcich pozíciách

Ako však takéto závažné problémy riešiť? Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová istú formu riešenia vidí aj v obsadzovaní žien na vysoké pracovné pozície. „Treba si uvedomiť, že násilie neprebieha iba v rodinách, nejde iba o násilie partnera voči partnerke, ale je viacero foriem. Ide najmä o psychické násilie, ako je aj obťažovanie prostredníctvom sociálnych sietí či sexuálne obťažovanie na pracoviskách. Z môjho pohľadu jednou z príčin je, že ženy ešte stále nedostali dostatočný priestor. Ich rola v spoločnosti nie je len v nízkopríjmových zamestnaniach, podriadených funkciách, ale aj vo vyšších postoch, ktoré boli doteraz určené len mužom. Musíme ženami obsadzovať aj predstavenstvá veľkých firiem a koncernov,“ myslí si Flašíková-Beňová.

Jednou z foriem, ako tento cieľ dosiahnuť, bolo aj zavedenie presných kvót na to, aký pomer mužov a žien má byť na vedúcich pozíciách, čo sa veľmi osvedčilo napríklad v škandinávskych krajinách. „Kvóty sú stanovené tak, že do roku 2015 by malo byť 30% žien, do roku 2020 40% žien v dozorných radách veľkých spoločností. Štúdiami svetovej banky a iných organizácií je dokázané, že inštitúcie, ktoré majú vo svojich rozhodovacích pozíciách ženy, majú až o 40% lepšie ekonomické výsledky. Ženy nie sú hlúpejšie alebo múdrejšie, majú iný spôsob myslenia,“ vyjadrila sa europoslankyňa Katarína Neveďalová.

Sexuálna výchova nie je len o sexe

Katarína Neveďalová
Katarína Neveďalová

Neveďalová obhajuje aj ďalšiu formu riešenia problematiky násilia na ženách. Tou bola snaha presadiť vyučovanie sexuálnej výchovy na školách. „Chceli sme dosiahnuť, aby sa na školách podporovala výučba sexuálnej výchovy, ktorej súčasťou by bola aj prevencia násilia na ženách. Koľkokrát ste šli po ulici a niekto na vás začal vypiskovať. Už toto nie je správne. Deťom treba odmalička vysvetľovať, že takéto prejavy správania nie sú normálne. To vypiskovanie na ulici nie je preto, že som taká úžasná a krásna, ale je to znevažovanie,“ vyjadruje svoje rozhorčenie europoslankyňa.

Presadiť výučbu sexuálnej výchovy na školách je u nás veľmi ťažké. Dôvodom bude aj démonizácia tohto predmetu. „Niektorí ľudia si myslia, že budeme učiť deti v škole masturbovať. Pravda je však tá, že deti vo veku dvanásť rokov veľa vecí vedia aj samé z časopisov či internetu. Je však lepšie, ak im túto problematiku vysvetlí niekto, kto im povie naozaj pravdu. V roku 2011 bol dokonca na Slovensku prieskum, ktorý odhalil, že niektoré dievčatá si myslia, že ak majú zafarbené vlasy, nemôžu otehotnieť. Je teda veľmi dôležité tento predmet na školách mať,“ dodala Neveďalová.

Ako sa vyjadrili aj europoslankyne, súčasťou sexuálnej výchovy by bolo aj učivo o tom, čo násilie na ženách predstavuje, ako mu predchádzať a čo robiť, ak sa niečo také deje. Je veľmi dôležité začať už u detí, u budúcich žien a mužov, ktorí sa s takýmito formami násilia môžu neskôr vo svojom živote stretnúť. Zabrániť tomuto fenoménu dokážeme len tak, že o tom budeme hovoriť, nebudeme pred tým zatvárať oči a tváriť sa, že to neexistuje.

autorka: Lenka Miškolciová
foto: autorka, Andrej Galica, propagačný materiál (ff.ukf.sk) 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.