Vrchnáky, ktoré pomáhajú

Pre niekoho sú vrchnáky z plastových fliaš iba nepotrebným odpadom, ktorého sa zbavujú hneď, ako dopijú posledný dúšok koly. No odteraz vrchnák nezahadzujte, pomôžete tak dobrej veci.

vrchnaky BEZ POPISKU (2)Hovorí sa: „Zabi bobra, zachrániš strom“. My vám povieme niečo iné: „Zbierajte vrchnáky, bude charita“. Práve vrchnáky z PET fliaš, nami vnímané ako odpad, sú v projekte HorebPET zdrojom príjmov.

Dobrovoľníci, medzi ktorými sú študenti, pracujúci, rodičia, zamestnanci firiem a veľa iných ľudí rôznych sociálnych rolí a vrstiev, sa usilujú vytvárať finančné rezervy pre tých, ktorých sociálna situácia nie je najpriaznivejšia. „Každý z nás môže urobiť malú, zdanlivo nepatrnú službu, ktorá sa nakoniec premení vo veľké spoločné dielo,“ opisuje víziu projektu jeho koordinátor Ladislav Rydzyk.

My možno o vrchnáky z PET fliaš nemáme veľký záujem, no mnohí odberatelia ich vítajú a dokonca za ne platia. Opäť ich spracovávajú a podporujú tým separáciu materiálov a, prirodzene, aj životné prostredie.

Aký je princíp projektu HorebPET? Vy si odložíte vrchnák, ktorý neskôr zahodíte do zbernej nádoby. Tie sa postupne zbierajú, uskladňujú do centrálnych skladov, odkiaľ naplnené vo vreciach, ktoré majú od 200 do 500 kilogramov, putujú k odberateľom. Peniaze, ktoré sa vyzbierajú, pomôžu tým, ktorí to potrebujú. „Momentálne pomáhame Jakubkovi Adamovi z Prešova, ktorý má detskú mozgovú obrnu. Všetky financie, ktoré sme zatiaľ vyzbierali, išli na jeho rehabilitácie. Jeho pokroky môžete sledovať na našej FB stránke, kde jeho rodičia všetkých informujú, ako Jakubko napreduje,“ hovorí Ladislav Rydzyk.

Aj UKF pomáha

Do projektu sa môžu zapojiť i študenti našej univerzity. Počas akademického roka stačilo priniesť vrchnáky do miestnosti na kopírovanie v ŠD Zobor, kde je na ne bola vyčlenená škatuľa.

vrchnaky BEZ POPISKU

Táto zbierka nie je časovo obmedzená, bude fungovať dovtedy, kým bude u ľudí záujem takýmto spôsobom pomáhať. Projekt HorebPET už vyzbieral asi tri tony vrchnákov. Všetky informácie o projekte, jeho výsledkoch, zberných miestach nájdete na internetovej stránke projektu. Pomôcť môžete aj v Bratislave a Prešove, kde sú hlavné zberné miesta, dobrovoľníci sú však aj v Žiline, Bardejove a v Košiciach, hoci tu zberné miesta priamo nie sú.

Aj napriek tomu, že sa projekt začal len v minulom roku, už teraz má veľa plánov do budúcnosti. V prvom rade by sa z projektu mohlo stať občianske združenie a zamestnať aspoň jedného hendikepovaného človeka na plný úväzok. Projekt chce ďalej rozšíriť zberné miesta, posilniť dobrovoľnícku organizáciu a tým vytvoriť fungujúci systém, ktorý budú ľudia registrovať a aktívne podporovať.

Organizácia tak oslovuje ľudí, aby sa stali dobrovoľníkmi alebo vo svojich obciach zriadili zberné miesto. A v týchto plánoch môže pomôcť každý, pretože aj jednotlivec dokáže veľké veci. Nielen tým, že svoje vrchnáky odovzdá do zbernej škatule, ale aj rozprávaním o projekte ostatným.

Vrchnáky – pre niekoho nič viac ako len odpad, no niekomu môžu pomôcť v ťažkej životnej situácii. Pomôžte aj vy.

autorka: Andrea Janovská
foto: Mária Brišová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.