Míňam na študentský život

Priemerné mesačné náklady vysokoškoláka sú rôzne. Tiež veci, na ktoré študenti míňajú peniaze, sa líšia v závislosti od ich záujmov a príjmov. Občas nečas sa preto snažil prísť na to, kam smerujú výdavky študentov UKF. V niektorých odpovediach sa možno nájdete aj vy.

Na dotazník, ktorý koloval po internete, odpovedalo 169 študentov UKF. Odpovede častejšie pochádzali od nežného pohlavia, a to až v 84 %. Tiež prevládali odpovede od ľudí, ktorí študujú humanitné smery (88 %) a navštevujú dennú formu štúdia (98 %). Vekovo bola najviac zastúpená skupina od 20 po 24 rokov, čo je v podstate priemerný vek cieľovej skupiny.

Ako študenti UKF narábajú s peniazmi?

Väčšina dopytovaných (59 %) si mesačne vystačí so sumou menšou ako 200 eur. Ide o pomerne malú čiastku, ak vezmeme do úvahy, že študenti každý mesiac platia za stravu, ubytovanie a dopravu, ktoré v prieskume označili na prvých troch miestach. Pomerne veľa študentov minie sumu v rozmedzí od 200 do 400 eur (34 %). Vyššie sumy zaznačilo len zopár respondentov, ktorí si pravdepodobne danú čiastku aj sami zarobia.

graf 1

Tiež nás zaujímalo odkiaľ majú študenti svoje peniaze. Najčastejšie im ich dá nejaký člen rodiny (47 %), zarobia si ich na brigáde (25 %), prípadne ich získajú zo sociálneho alebo iného štipendia.

Našlo sa aj 7 % dopytovaných, ktorí popri škole pracujú buď na polovičný, alebo trvalý úväzok. So šetrením týchto príjmov je to tak na polovicu. Určitú čiastku je mesačne schopných ušetriť 57 % ľudí, zvyšných 43 % nie. S touto informáciou sa spája aj sporenie v banke. Z celkového počtu opýtaných takúto formu šetrenia využíva 27 %.

graf 2

Čo ešte dotazník prezradil

 „Aj kebyže mám posledné 3 eurá v peňaženke, kúpim si cigarety.”

peniaze

Minúť posledné peniaze, aj keď budú niekde chýbať, alebo ísť dokonca do mínusu? Otázka, na čo dajú študenti peniaze, aj keď im už žiadne nezostávajú, priniesla dva druhy odpovedí.

Na jednej strane je skupina ľudí, ktorá keď peniaze nemá, tak nenakupuje alebo sa nakupovaniu nepotrebných vecí vyhýba. „To, čo potrebujem, si kúpim, no nie som typ človeka, ktorý rozhadzuje peniaze do posledných centov,” alebo „Keď nemám, tak nemíňam, viem sa uskromniť,” boli niektoré z odpovedí.

Druhá časť respondentov odpovedala, že míňa na nejaký druh „závislostí”, ktorému vie obetovať aj posledné financie. „Cigarety a zábava, to musí byť, to mi dodáva energiu,” bola jednou z odpovedí. Niektorí boli dokonca konkrétnejší: „Aj kebyže mám posledné 3 eurá v peňaženke, kúpim si cigarety.”

Veľká časť ľudí tiež spomínala nočný život, zábavu a alkohol. Okrem toho študenti holdujú dobrému jedlu a sladkostiam. „Doprajem si aj nejakú sladkosť, veď popri štúdiu a najmä pred skúškami mám stresy a jedine sladké to dokáže zmierniť,” znela jedna z odpovedí.

Samozrejme, medzi študentskými výdavkami sa objavujú aj také veci ako oblečenie, kozmetika, knihy, posedenia pri káve, faktúry za telefón, darčeky pre blízkych, posilňovňa, šport, no aj menej typické, ako napríklad kurzy jogy, divadelné predstavenia, energetické nápoje, „gitarové veci” či ovocie a zelenina. Dostali sme aj špecifické odpovede, keď študenti napísali, že míňajú peniaze na prípravky na zuby alebo na cukríky, bez ktorých by nemohli byť.

Na záver jedna humorná odpoveď: „Keby som nemusel, ani by som nedýchal a nejedol. Je to nutné zlo, rovnako ako peniaze. Nemíňam a keď už mám za niečo utratiť, tak je to nejaká nevyhnutnosť, zväčša pre osoh celej rodiny. No nepovažujem sa za lakomca. Lebo som úsporný, šetrný, biologicky odbúrateľný a recyklovateľný.”

autorka: Mojmíra Némethová
grafy: autorka, foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.