Nahliadnite cez DAB do reštaurácie Zlatý drak

Divadlo Andreja Bagara uviedlo druhú premiéru divadelnej sezóny – Zlatý drak. Hru súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga režíroval šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

Zlatý drak má veľmi neobvyklú a pritom príťažlivú divadelnú formu. V roku 2010 sa táto nemecká inscenácia stala hrou roka. Piati herci hrajú 15 postáv v 48 scénach. Predstavili sa Juraj Ďuriš, Lenka Barilíková, Jana Kovalčíková, Marcel Ochránek a Martin Fatrič.

zlatý drak DAB

Ide o príbeh ilegálnych prisťahovalcov, ktorí sa pohybujú mimo zákona, ktorí nemôžu zájsť k zubárovi a dokonca ani na políciu v prípade, ak ich niekto núti k prostitúcii. Paralelný svet migrantov, ktorí sa starajú o naše bruchá.

zlatý drak DAB 2Dej sa odohráva v prostredí thajsko-čínsko-vietnamskej reštaurácie Zlatý drak, kde pracuje päť Ázijčanov. Za zatvorenými dverami sa odohrávajú rôzne problémy, napríklad jedného z nich začne bolieť zub. Všetko by bolo v poriadku, ak by mal pracovné povolenie, trvalý pobyt, zdravotné poistenie alebo aspoň legálny pobyt. Hra pripomína skladačku, ktorou, ak sa divák nechá viesť hercami a ich postavami, určite bezpečne dorazí do jej záverečného rozuzlenia a popritom zažije pôžitok z dobrodružného výletu naprieč osudmi obyvateľov jedného domu. Autor popritom neobmedzuje divákovu fantáziu. Reštaurácia Zlatý drak sa nachádza v bytovke. Nad ňou sú aj byty ďalších postáv, ktoré vytvárajú ďalšie príbehy, ktoré sú navzájom poprepájané ako nejaká skladačka. Starý otec, jeho vnučka so svojím priateľom, dve priateľky letušky, muž v pásikavej košeli a jeho manželka i majiteľ potravín nám rozprávajú vlastné príbehy, ktoré sa navzájom spájajú. Divák spoznáva ich trápenia, predstavy a problémy. Ako vníma život dvojica mladých zaľúbencov a, naopak, starý muž.  V hre sa nachádza aj rozprávkový motív mravca a lúčnej kobylky. Hra hovorí o najelementárnejších pocitoch súčasného človek. Kladie základné otázky, ktoré si kladieme aj my v každodennom živote.

zlatý drak DAB 3

Zlatý drak je však svojský. Možno sa po jeho predstavení budete inak pozerať nielen na svet ázijských prisťahovalcov, ale na imigrantov vôbec . V tom je výpoveď hry nadčasová a vysoko aktuálna. Preto nitrianskej dramaturgii možno iba zatlieskať a nenechať si ujsť príležitosť vidieť toto jedinečné naštudovanie nemeckého autora v Divadle Andreja Bagara.

autorka: Denisa Badalová
foto: DAB

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.