Brian Terrero: „Túžim po okamihu, keď budem držať v rukách svoj vlastný komiks“

Brian Terrero, talentovaný kresliar, je študentom tretieho ročníka na UKF. Študuje výtvarné umenie a anglický jazyk. Prednedávnom vytvoril ilustráciu na obálku knihy Netvor. Vo svojom odbore je už dlhšie úspešný, preto sme sa rozhodli položiť mu niekoľko otázok.

Brian Terrero
Brian Terrero

Venoval si sa kresleniu a maľovaniu aj pred príchodom na UKF?

Kresleniu som sa venoval neustále. Na základnej škole som spoznal určité privilégiá, ktoré mi moja záľuba prinášala. Napríklad keď bolo treba vyzdobiť okná na škole. Všetci sedeli v triede, ale ja som bol z hodiny ospravedlnený a za prácu sa mi ušlo aj uznanie. No okrem toho všetkého som zistil niečo zásadnejšie – aj malým príspevkom dokážem niekomu vyčariť úsmev na tvári.

Na UKF študuješ výtvarné umenie a angličtinu. Čo ťa doviedlo práve k takejto kombinácii?

Výtvarné umenie bolo mojou súčasťou od útleho veku. Kreslenie a maľovanie je prirodzené zrejme každému dieťaťu. Možno aj preto si mnoho ľudí myslí, že kreslenie a maľovanie je zbytočné. Podľa nich slúži skôr pre zábavu, ktorá nemá hlbší zmysel, s ktorou sa, ako radi hovoria, neuživíš. Vždy ma zaujímali možnosti, aké papier a ceruzka ponúkali z hľadiska fantázie. Nekreslil som len rodinu na prechádzke. Väčšinou sa v tom všetkom nachádzal nejaký dej, ktorý som dokázal neúnavne vysvetľovať „nudným“ dospelým (smiech). Nuž a angličtina znela ako celkom fajn nápad. Od základnej školy ma tlačili do štúdia jazykov. Vraj mám na ne talent. Samozrejme, k angličtine mám pozitívny vzťah. Veď aj svoje skice alebo koncepty si píšem radšej v angličtine, než v slovenčine. Príde mi príťažlivejšia a stále je v nej čo objavovať.

Jeden z komiksov, ktorý Brian vytvoril na motívy klasickej knihy Jana Eyrová
Jeden z komiksov, ktorý Brian vytvoril na motívy klasickej knihy Jana Eyrová

Čo najradšej maľuješ, kreslíš?

Toto je pre mňa ešte stále pomerne ťažká otázka (smiech). Nerád sa obmedzujem a úprimne musím povedať, že na umení sa mi páči naozaj všetko. Mám rád maľbu, kresbu, modelovanie, grafiku aj animáciu. Vo všetkom by som mal rád prehľad a so všetkým by som chcel pracovať. Čo sa týka tematiky, venujem sa fantastike alebo sci-fi. To je niečo, s čím som vyrastal. Žijem s tým odmala a nikdy ma to neomrzelo. Rád sa zameriavam hlavne na figurálnu kresbu a maľbu, od portrétov po akty. Ľudia sú na jednej strane neskutočne fascinujúci, no na druhej strane priam odstrašujúci. Ako som už spomínal, mám rád príbehy. Najkrajšie spojenie príbehov a umenia sú určite komiksy alebo aj grafické novely. Naozaj veľa ľudí podceňuje toto médium aj napriek jeho obrovskému potenciálu a možnostiam, ktoré ponúka.

Ako vnímaš predmet výtvarného umenia na UKF?

Najnovšie Brian pracuje aj na takomto komikse
Najnovšie Brian pracuje aj na takomto komikse

Myslím, že veľmi pozitívne. Niektorí by so mnou súhlasili, iní by frflali, no ja mám výtvarnú katedru na UKF naozaj rád. Nechcem preháňať, ale to piate poschodie a priestory ateliérov vnímam trochu ako kúsok domova. Nehovoriac o naozaj odbornom kolektíve pedagógov. S mnohými som sa mal možnosť rozprávať aj mimo vyučovacej hodiny o veciach, ktoré presahujú učebné osnovy diktované ľuďmi, ktorí o umení veľa nevedia. Myslím, že táto katedra má veľký potenciál, ale veľa závisí aj od prístupu a uhla pohľadu samotných študentov. Taktiež môžem byť vďačný za to, že som tu počas svojho doterajšieho štúdia postretával zaujímavých a jedinečných ľudí.

Prezradíš nám nejaké svoje úspechy?

Obálka knihy Netvor, ktorú vytvoril Brian, bola krstená na festivale IstroCON 2014
Obálka knihy Netvor, ktorú vytvoril Brian, bola krstená na festivale IstroCON 2014

Za úspech považujem to, že popri všetkých povinnostiach stíham aj nejakú tvorbu do môjho portfólia. Ak by som mal menovať, tak by to boli nejaké drobné publikácie v časopisoch (obálky, komiksy, ilustrácie). Taktiež som mal možnosť spolupracovať so známejšími osobnosťami, ako napríklad Pavlom „Hiraxom“ Baričákom na klipe jeho bývalej kapely Lunatic Gods. Posledných pár mesiacov som sa venoval aj komerčným záležitostiam, napríklad tvorbe propagačných materiálov. Ďalej som sa venoval komiksovému spracovaniu rôznych slávnych klasických diel pre školské účely. Za najčerstvejší prírastok do „rodiny úspechov“ by som zaradil moju prvú obálku knihy zvanej Netvor od českého autora Ondreja Herca, ktorá bola krstená na festivale IstroCON 2014.

Aké plány máš v umeleckej dráhe v budúcnosti? Chcel by si dosiahnuť niečo konkrétne?

Rozhodne chcem robiť to, čo ma baví. A dúfam, že tým nejako prispejem svojmu okoliu, blízkemu aj ďalekému. Mám veľké plány. Myšlienky sa mi nikdy nezastavia. Chcem na sebe pracovať a neustále sa zlepšovať. Jedným z mojich dávnych snov je mať aspoň jednu ilustráciu na kartách Magic: The Gathering. No najviac túžim po okamihu, keď budem držať v rukách svoj vlastný, dokončený komiks, ktorý sa mi možno ešte ani v hlave nezrodil.

autorka: Nikola Danišová
foto: archív B.T.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.