Slovenský a český hollywood 1. časť

Naša krajina nie je vo svete práve najznámejšia. To však neznamená, že sme nepriniesli nič svetové. Nejde len o vynálezy, ktoré pozná každý, ako napríklad Baničov padák. Slovensko zanecháva ľudskej populácii aj iné odkazy. Ide o osobnosti, ktoré majú u nás korene a dnes sú hviezdami svetového kalibru.

Rovnako však treba podotknúť, že sa nemálo takýchto hviezd nájde i u našich bratov Čechov. O niektorých z nich sa dozviete čosi bližšie v článku. Možno budete prekvapení, kto všetko pochádza zo Slovenska a Česka.

1. Joakim Brodén – švédsky Čech

sabatonSabaton. Pre ľúdí, ktorí sa nezaujímajú o tvrdú hudbu neznámy pojem. Pre väčšinu metalistov naopak jedna z legiend. Kto by však tušil, že ich spevák má korene v Česku?

Mama sympatického Joakima Brodéna odtiaľ pochádza. Zrejme aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa tam Sabaton vyskytujú pomerne často. Či už sú to festivaly alebo len koncerty, je na nich vždy plno.  O Joakimovi je známe, že má maminu rodnú krajinu veľmi rád. Je hrdý na svoj pôvod. Má dvojité občianstvo a rád sa pýši českým pasom. A ako každý správny Čech, zbožňuje pivo.

Česko sa niekoľkokrát spomína i v textoch piesní Sabatonu – ďalší náznak Joakimovho pekného vzťahu k nemu. Možno je to aj tým, že istý čas u našich susedov žil. A nebolo by žiadne prekvapenie, keby vedel hovoriť plynulou češtinou. Počuť to by mohlo byť celkom zaujímavé.

2. David Boreanaz – slovensko-talianský krásavec

Kto by nepoznal sympatického agenta Seeleyho Bootha zo seriálu Kosti? Je viac než isté, že fanúšikom tohto výborného seriálu popri svojej nadmerne inteligentnej kolegyni Temperance Brennanovej prirástol k srdcu. A jeho pôvod ukrýva milé prekvapenie.

david boreanaz

David sa narodil v roku 1969 v New Yorku ako jedno z troch detí ,,rosničky“ Davida Boreanaza a agentky v cestovnej kancelárii, Petti. Z maminej strany mu v žilách koluje i slovenská krv. Po otcovi má taliansky pôvod, po mame slovenský, írsky, nemecký, francúzsky a švajčiarsky. Pettina mama totiž pochádzala zo Slovenska, z malej obce Sobotište v okrese Senica.

3. Jon Voight a Angelina Jolie – celebrity z košickej rodiny

jon voightOscarový herec so svojou nemenej populárnou dcérou majú tiež prekvapivo pôvod v našich končinách. Elemír Vojtko, Jonov otec a Angelinin dedko, mal otca z Košíc.

Juraj Vojtko sa narodil v Košiciach počas Rakúsko-Uhorska a v roku 1890 emigroval s rodičmi do USA. Za Veľkú Mláku to Vojtkovcov ťahalo už počas prvého sťahovania zo Slovenska do Čiech. V Amerike sa Juraj zaľúbil do krásnej Helen, taktiež s európskymi predkami. Vzali sa a mali spolu štyri deti, z ktorých má pre článok význam iba Elemír, keďže práve on bol Jonovym otcom.

Elemír hrával golf. Jeho matka od začiatku tvrdila, že syn bude so svojím menom mať problémy, no manžel ju nepočúval. Predsa však mala pravdu. Spoluhráči mali problém vysloviť jeho meno. Napokon sa rozhodol zmeniť si ho na Elmer, pričom neskôr prichádza okrem zmeny mena i jedna v priezvisku. Z Vojtka sa stáva Voight, ktorý má troch synov. Jeden z nich, Jonathan, sa dal na hereckú dráhu a po svadbe s herečkou Marcheline Bertrand sa im narodila dcéra Angelina.

angelina jolie

Že vám je Angelina známa, no meno jej otca vám nič nehovorí? Skúste si pozrieť filmy Mission Impossible, Pearl Harbor či Nepriateľ štátu. Určite sa po nich vo vašich mysliach rozbliká kontrolka poznania. Treba podotknúť, že John v roku 2001 v rámci nakrúcania filmu Povstanie (Uprising) navštívil i Slovensko, konkrétne Bratislavu. Angelina zatiaľ pradedkovu rodnú krajinu návštevou nepoctila. Ktovie, možno sa raz inšpiruje otcom a dočkáme sa aj niečoho takého.

4. Steve McQueen – Steven alebo Štefan?

steve mcqueenOdpoveď je jednoduchá, oboje. Mladším generáciám menej známy alebo dokonca neznámy hollywoodsky herec mal rodičov Slovákov. Konkrétne išlo o východniarov z obce Jastrabie pri Michalovciach. Steven či Štefan, sa však narodil až po ich emigrácii do USA, v štáte Indiana. Pôvodne sa volal Štefan Ihnát, čo určite nikomu nič nehovorí. Ale keď povie meno Steve McQueen, väčšina ľudí si v pamäti okamžite vybaví Vina z westernu Sedem statočných.

McQueen určite statočný bol. Viac-menej ho vychovala ulica, pretože rodičia sa o neho nestarali. Neraz skončil v polepšovni. Keď bol starší, skúšal ochutnávať život rôznymi spôsobmi. Najskôr sa prihlásil do námorníctva, no rýchlo prišiel na to, že vojenská kariéra pre neho nie je to pravé orechové. Na prekvapenie svojho okolia sa dal na hereckú kariéru, pri ktorej nakoniec zostal. Vyštudoval Actors Studio v New Yorku, čo je ešte aj dnes veľmi prestížna herecká škola.

Počas kariéry sa poľahky stal hviezdou strieborného plátna. V Siedmych statočných dokonca takmer zatienil hlavného hrdinu v podaní Yula Brynnera. Brynner vraj robil všetko preto, aby ,,Slováka“  prevýšil. Pre úspechy ho nemal rád.

Zaujímavosťou je, že McQueen nikdy nemal kaskadéra. Všetky kúsky si robil, od najľahších až po najťažšie, sám. Steve zomrel v roku 1980 na nádor na pľúcach. Počas svojho života sa nikdy nedostal na Slovensko. Nik však netvrdí, že to ešte McQueenovci neurobia. V dedkovych hereckých šľapajách kráča vnuk Steven R. McQueen, ktorého meno je známe len mladej generácii. Zahral si Jeremyho Gilberta v populárnom americkom seriáli Upírske denníky. Steven je veľmi talentovaný, takže nikto nemôže povedať, že by dedkovi robil hanbu.

autorka: Jana Hajnovičová
foto: Flickr.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

3 thoughts on “Slovenský a český hollywood 1. časť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.