Štyri spôsoby, ktorými nám mobil ubližuje

Mobilný telefón – vymoženosť, ktorá nás denne sprevádza na každom kroku. Mnohí ľudia si bez neho nevedia predstaviť svoj deň alebo dokonca život. Okrem toho, že nás spája s ľuďmi z celého sveta, má aj niektoré negatíva, o ktorých predajcovia radšej mlčia. Predstavme si niektoré z nich.

calling-mobile-phone-person-3063

Žiarenie z telefónov

O elektromagnetickom žiarení z mobilov počul určite už každý. Mnoho výskumníkov z celého sveta sa však zhoduje na tvrdení, že toto žiarenie, v množstve aké vydávajú telefóny, nemá na dospelého človeka veľký vplyv. Väčší účinok však môže mať vplyv na malé deti a drobné zvieratá v podobe bolesti hlavy, únavy a poruchy pozornosti. Zdravotné komplikácie u dospelých sa môžu dostaviť pri dlhodobom a nekontrolovanom zaobchádzaní. Pri telefonovaní môže samotné žiarenie preniknúť až do hĺbky dvoch centimetrov hlavy a vplývať tak na ľudský mozog. Telefóny vyžarujú toto žiarenie aj stave pokoja. Napriek malým rizikám je dobré byť opatrný a dodržiavať niektoré základné zásady:

  •          Netelefonovať dlhšie ako dve minúty
  •          Neukladať mobil v blízkosti hlavy
  •          Nevyužívať telefón počas slabého signálu a v aute. Žiarenie je vtedy silnejšie

Problémy so spánkom

Používať mobil alebo tablet tesne pred spaním nie je najlepší nápad. Mnoho ľudí si tak kráti posledné minúty dňa hraním hier a chatovaním. Ak patríte medzi nich, riskujete tak problémy so spánkom a celkovo nespavosť. Spôsobuje ich svetlo z displeja, ktoré pôsobí na vaše oči. Kvôli nemu sa ľudskom mozgu spomaľuje tvorba melatonínu, teda látky, ktorá je dôležitá pri zaspávaní.

mobil, tablet

Tvorba návyku a závislosti

Tento problém sa najčastejšie prejavuje v podobe neustáleho nutkania kontrolovať mobilný telefón. Užívateľ má strach a stres z dôvodu, že nebude zastihnuteľný alebo že príde o dôležitú informáciu. Takáto situácia môže viesť až do stavu nomofóbie, čo je strach z neprístupnosti telefónu. Mnohí z týchto ľudí radšej uprednostňuje kontakt cez mobil pred skutočným, čo môže mať negatívny dopad na jedinca a jeho pozíciu v spoločnosti.

Úkryt pre baktérie

Odkladanie mobilu na rozličné nečisté miesta je bežná rutina. Stôl vo vlaku, pohostinstve či jednoducho zem nie sú žiadnou výnimkou. Aj na týchto miestach sa nachádza množstvo rozličných baktérií, ktoré sa tak dostanú aj na váš telefón. Ten je často ideálnym miestom na ich množenie. Práve teraz sa aj na vašom zariadení môžu nachádzať okrem neškodných baktérií aj tie, ktoré spôsobujú rôzne podráždenia kože a hnačku. Stačí sa v nedbalosti dotknúť svojich očí alebo úst. Dôležité je preto venovať očistu nielen svojím rukám, ale aj telefónu. Ideálnym prostriedkom na jeho dezinfekciu je alkohol.

iphone-388387_640

Netreba však mať hneď paranoju zo svojho mobilného telefónu. Vždy platí staré dobré pravidlo – všetko s mierou. Ideálne je používať mobil len vtedy, keď je to nevyhnutné. Môže to byť plus pre vaše zdravie i kontakt s okolím.

autor: Tibor Habo
foto: pexels.com, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.