Pomôcť zvieratkám z útulkov sa dá aj inak ako finančne

V útulkoch často nie sú pre zvieratá ideálne podmienky. Určite by mnohí z nás chceli prispieť, aby sa chlpáči mali lepšie. S financiami je to však často problematické. Ale nezúfajte. Ak je vaša snaha pomôcť naozaj úprimná, dá sa to aj inak ako eurami. Stačí stará plachta či manuálna výpomoc raz mesačne vo vašom najbližšom útulku.

flickr.com 2

Zo všetkého najviac zvieratkám v útulkoch chýba láska. Do útulku sa dostávajú často týrané, vyhladované, choré, niektoré na pokraji smrti. Napriek tomu, že v útulku sú v dobrých rukách, kde sa im snažia pomôcť, nie je to ono. Niektorí z „útulkáčov“ si naozaj vytrpeli svoje. Aj tak však čakajú na človeka, ktorému by sa odvďačili nekonečnou láskou. Veď, ako sa hovorí, zvieratko s útulku vie byť tým najvďačnejším. Často si však nemôžeme dovoliť zvieratko adoptovať alebo darovať útulku finančný príspevok, ktorý by im pomohol. Preto im aspoň pomôžme dať to, čo potrebujú. Starý pelech, vôdzky, misky po vašom miláčikovi či teplé bundy a oblečenie, ktoré už nechcete a je vám ľúto ho vyhodiť. Užitočné sú aj staré a vyradené uteráky, posteľné bielizne alebo deky, granule a konzervy. Teplé veci pomôžu vystlať koterce a umožnia chlpáčom trochu sa ohriať. Ako sme spomínali, do útulku sa často dostanú aj zranené zvieratká, a preto sú veľmi cenným materiálom aj zdravotné pomôcky, ako napríklad goliere.

Príďte pomôcť osobne

wikimedia.orgPracovníci v útulku často sami nestačia na čistenie a celkovú starostlivosť o zvieratá a priestory. Preto je manuálna výpomoc v útulkoch viac než vítaná. Ak chcete „útulkáčom“ naozaj pomôcť, máte mnoho možností, ako sa zapojiť do práce. Môžete sa napríklad zúčastniť hromadných brigád, ktoré sa konajú raz mesačne, vždy v sobotu o 11.00 hod. Každý útulok si stanovuje dátum verejných brigád individuálne a informácie nájdete na stránke konkrétneho útulku, v ktorom by ste chceli pomôcť. „Samozrejme, každý dobrovoľník má právo vyjadriť sa, s čím konkrétne chce pomôcť, radi mu vyhovieme. Snažíme sa, aby bola na brigádach uvoľnená atmosféra a nesmierne si vážime každého, kto príde,“ informuje Sloboda zvierat na svojom internetovom portáli.

Na brigádach sa pravidelne čistia koterce a výbehy, dolieva sa zvieratkám čistá voda, upravuje a čistí sa exteriér a okolie útulku, aby sa chlpáči cítili dobre. V zime sa zatepľujú a opravujú búdy, mení sa slamená výstelka, v lete zase prebieha česanie a všeobecná starostlivosť o psíkov. Sloboda zvierat má alternatívu aj pre ľudí, ktorí nemajú radi skupinové práce: „Ak neradi robíte vo veľkej skupine ľudí a máte záujem skôr o individuálnu výpomoc mimo verejných brigád, je to možné. Kontakt nájdete priamo na stránke Slobody zvierat, kde sa môžete dohodnúť na podmienkach a pravidelnosti vašej aktivity.“

Veľkou pomocou je aj informovanie verejnosti

Zapojiť sa do šírenia osvety môžete aj prostredníctvom kampaní Slobody zvierat. „Rozdajte letáky vo vašom okolí, vylepte plagáty na legálne plochy alebo zbierajte podpisy pod aktuálne petície a materiály zašlite poštou,“ radí Sloboda zvierat. Na ich webovej stránke nájdete všetky kampane, ktoré momentálne prebiehajú, spolu so všetkými potrebnými materiálmi. Určite si vyberiete aspoň jednu, ktorú považujete za urgentnú a stotožňujete sa s jej návrhom. Stačí si len vytlačiť petičné hárky, vyzbierať podpisy a poslať ich Slobode zvierat. Pri každej kampani nájdete informácie o tom, koľko podpisov sa musí vyzbierať do konkrétneho termínu, aby kampaň prešla.

_ak sa použite, tak k odseku o kampaniach_

Momentálne prebieha kampaň za zákaz chovu kožušinových zvierat na Slovensku a taktiež kampaň za zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch. Okrem týchto kampaní sa Sloboda zvierat snaží aj o zakázanie násilného výkrmu husí na „delikatesu“ foie gras, zákaz držania psov na reťazi, zákaz lovu veľrýb, ale aj o podporu kastrácie pouličných mačiek. Sloboda zvierat nezabúda ani na hospodárske zvieratá a aj z tejto oblasti nájdete množstvo kampaní, ktoré potrebujú vašu pomoc. Napríklad je to snaha o bezklietkový chov nosníc alebo lepšie podmienky pre chov ošípaných, ktoré sú na veľkých farmách zväčša veľmi zlé.

Mnoho kampaní uspelo aj vďaka ľuďom, ktorí sa rozhodli zbierať podpisy a informovať okolie. Ak ste kreatívni a máte nápad na projekt, ktorý by zvieratám mohol pomôcť, Sloboda zvierat ho rada uvíta.

Voľné a nudné víkendy? Vezmite psíky na prechádzku!

Ďalšou formou pomoci je venčenie psíkov. Ak ste sa rozhodli práve pre túto alternatívu, verte, že havkáči vám budú veľmi vďační. V útulku vám na recepcii zriadia za jednorazový poplatok dve eurá venčiarsky preukaz. Vôdzky vám netreba, stačí, ak sa oblečiete športovo.

pixabay.com

Každý útulok má na svojej stránke napísaný presný čas, kedy sa dajú psíky venčiť. „Keď už máte venčiarsky preukaz, stačí prísť v stanovenom čase do útulku a vyhliadnuť si psíka, ktorého chcete venčiť. Vonku sa pohybujú ošetrovatelia, ktorí vám psíka vyberú z koterca a po skončení prechádzky ho tam vrátia,“ upresňuje Sloboda zvierat na svojej webovej stránke. Samozrejme, nutné je dodržiavať určité pravidlá, aby ste boli spokojní vy aj psík. Tými najzákladnejšími sú, bezpochyby, výber psíka, ktorého zvládnete, a jeho včasné vrátenie do útulku. Netreba však zabúdať ani na to, že psíka počas prechádzky nesmiete púšťať z vôdzky.

Nejasnosti okolo nitrianskeho útulku

Keďže každý útulok má svoje vlastné pravidlá, obrátili sme sa aj na ten náš, nitriansky. Na internetovej stránke útulku nie sú žiadne zmienky o dobrovoľníckej forme pomoci, okrem možnosti darovania 2 % z daní.

wikimedia.org 2Situáciu sme sa preto rozhodli odkomunikovať priamo so Slobodou zvierat, pod ktorou je nitriansky útulok zaregistrovaný. „Informácie o nitrianskom útulku nemáme. Oficiálne sa síce prihlásili k Slobode zvierat, že chcú byť naše regionálne centrum, ale neposlali nám ani výročnú správu za uplynulý rok, ani sa nezúčastňujú valnej hromady, ktorá býva každoročne v Bratislave. To znamená, že nevieme, prečo nekomunikujú s verejnosťou, ani aké majú hodiny určené na venčenie, ani či prijímajú dobrovoľnícku pomoc,“ vyjadrila sa pre Občas nečas koordinátorka Slobody zvierat Jana Liptáková.

Nech je to už s nitrianskym útulkom akokoľvek, pomôcť môžete útulku vo svojom okolí. Každé zvieratko vám bude za pomoc vďačné a vy budete mať minimálne skvelý pocit z vykonania dobrého skutku.

autorka: Nikola Danišová
foto: wikimedia.org, flickr.com, pixabay.com, kampaň Slobody zvierat

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.