Nemáš sa kde zložiť? Pokojne zostaň u nás

Poznáte to – chcete cestovať, no vždy sa niečo snaží znemožniť váš výlet. A keď sa už zdá, že je všetko zariadené, prichádza na rad problém s ubytovaním. Prinášame vám riešenie, zoznámte sa s couchsurfingom.

Nemáš sa kde zložiť Pokojne zostaň u nás1

Občas je to nedostatok financií, ktorý nás privádza ku krajným riešeniam. Mnoho ráz by sme aj niekam zašli, ale prázdna peňaženka stojí proti nám. Drahé hotely, penzióny, apartmány. Ľudia, ktorí zažívajú podobné situácie, sprístupňujú svoje gauče, aby pomohli túlajúcim sa cestovateľom.

Couchsurfing – osídľovanie cudzích príbytkov

15634214646_3fdca3e294_zV súčasnosti veľmi dobrá voľba pre svetobežníkov spočíva v celkom jednoduchej veci. Ak nemáte kde spať, stačí keď cez internet niekoho oslovíte a požiadate ho o ubytovanie v určitom čase. Samozrejme, táto služba, či skôr dobrý úmysel, je poskytovaná bez nároku na finančnú odmenu. S prvotným nápadom prišiel v roku 1999 Američan Casey Fenton. Chcel vycestovať na Island, no bez peňazí nemal veľa možností. Oslovil teda študentov Islandskej univerzity, aby mu pomohli. Tí sa mu späť ozvali hneď s niekoľkými ponukami zdieľania internátnych izieb. Po tomto zážitku začal Fenton hľadať globálne riešenie. Sociálna sieť určená pre fanúšikov cestovania odštartovala svoju históriu v roku 2004. Prostredníctvom nej sa ľudia navzájom oslovujú, prenechávajú si skúsenosti a tiež zdieľajú svoje zážitky.

Otázkou sa pre mnohých zostáva bezpečnosť a dôveryhodnosť tohto portálu. Dôležitými súčasťami sú vyplnený profil a verifikácia. Každý si svoju identitu môže nechať overiť, a tak ubezpečiť potenciálnych hostiteľov alebo návštevníkov. Verifikácia je spoplatnená a súvisí práve s úhradou tejto čiastky. Tá sa uskutočňuje iba s použitím platobnej karty. Princíp je v tom, že totožnosť účastníka sociálnej siete sa musí zhodovať s totožnosťou majiteľa karty. Overovanie nie je nevyhnutné, ale istotne zjednodušuje komunikáciu a proces vyhľadávania.

Aj študenti UKF surfujú

Stretnúť zaujímavých a priateľských ľudí, to je jedno zo synoným cestovateľskej myšlienky. Nasvedčuje o tom aj rozprávanie Maríny, študentky žurnalistiky. „Pred dvoma rokmi som sa zúčastnila jedného seminára, ktorý sa zameriaval na rôznorodosť kultúr. Tam som sa od jedného účastníka dozvedela o couchsurfingu. Neskôr, keď som chcela cestovať, vychutnať si to a pritom veľa neminúť, kontaktovala som práve jeho,“ upresňuje mladá cestovateľka. Ak chcete niekam ísť, tento spôsob vám dáva mnoho príležitostí, otvára vám dvere do sveta.

Nemáš sa kde zložiť

Odkedy Marína začala osídľovať cudzie gauče, navštívila viacero krajín a do mnohých sa chystá. „Vďaka couchsurfingu som sa dostala do Turecka, Belgicka či Českej republiky, najbližšie sa chystám do Barcelony.“ A aj keď sa zatiaľ stretla iba s dobrými couchsurfermi, bezpečnosť určite nepodceňuje. „Moje odporúčanie je nedôverovať každému, predsa je to virtuálny svet. A tiež je vhodné najprv sa skontaktovať s osobou, ku ktorej idete. Vtedy sa ukáže, či ovláda jazyk a ako sa správa,“ dodáva nakoniec.

autorka: Natália Čerňancová
foto: Juliana Krčulová, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.