Desiatky odborov, mnoho z nich je bez prijímacích skúšok

Pestrá ponuka odborov na našej univerzite je zrejme všetkým známa. Mladý človek si má skutočne z čoho vyberať. Nie je však niekedy uchádzač viac motivovaný práve jednoduchosťou prijatia?

Desiatky odborov, mnoho z nich

V súčasnosti má Univerzita Konštantína Filozofa v ponuke viac ako 70 akreditovaných študijných odborov bakalárskeho denného štúdia. Najviac by sme ich našli na filozofickej fakulte, pričom pri väčšine z nich nie je nutné vykonať prijímaciu skúšku. O tom, či sa uchádzač zúčastní výberového procesu, rozhoduje dekan. „Je veľa faktorov ovplyvňujúcich priebeh prijímacieho konania. Ide hlavne o personálne a odborné zázemie fakulty a tiež o počet študentov, ktorí sa hlásia na jednotlivé programy,“ uvádza Ladislav Baráth, prorektor pre vzdelávanie UKF. Vyjadruje týmto krokom dekan dôveru voči stredoškolskému hodnoteniu? „Toto je chúlostivá záležitosť v rámci celého Slovenska aj vzhľadom na kategorizáciu stredných škôl. Každá fakulta si určí svoje kritériá prijatia, na základe ktorých môže byť stredoškolák prijatý aj bez prijímacej skúšky,“ dodáva Baráth.

Sú riešením testy všeobecných predpokladov?

Desiatky odborov,mnoho z nich1Mnoho českých a zopár slovenských vysokých škôl sa v posledných rokoch spolieha na testy všeobecných študijných predpokladov. Spomedzi piatich fakúlt UKF si túto možnosť vybrali iba dve – Fakulta stredoeurópskych štúdií a Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva. Tie akceptujú testy ako náhradu prijímacieho konania alebo ich zohľadňujú ako aktivitu, za ktorú prislúcha určitý počet bodov. V blízkej budúcnosti vedenie školy nezvažuje celoplošné zavedenie jednotných testov. Jednotlivé fakulty majú stanovené osobitné kritériá a podľa toho vyberajú svojich budúcich študentov.

Nadmerné množstvo vs. potreba

Médiá často uverejňujú rebríčky fakúlt, profesií, najlepších či, naopak, tých menej popredných. Ako tvrdí prorektor, východiskom určite nie je rázne pozastavenie študijných programov. A to aj napriek tomu, že ich absolventi nie sú veľmi žiadaní na pracovnom trhu. „Zo strany ministerstva skôr očakávam koncepčné riešenie než úplné vynechanie niektorých odborov. Po rokoch by sme zistili, že nám tieto profesie chýbajú.“ Podľa jeho slov je tiež dôležité, že ak sa absolvent nezamestná ako sociológ či politológ, môže sa uplatniť v príbuznom odbore. Nakoniec poznamenáva, že nateraz sa okruh programov rozširovať nebude. Akokoľvek je to náročné so školou a prácou, faktom zostáva, že každý by sa mal čo najviac snažiť o svoje budúce uplatnenie.

autorka: Natália Čerňancová
foto: Juliana Krčulová, autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.