Poradňa na UKF má zmysel. Dôkazom je vďačná študentka

Vysokoškolský život nie je len o zábave a alkohole. Je najmä o štúdiu a snahe dosiahnuť svoje ciele, čo však môže byť často náročná cesta. Keď sa k veľkému množstvu učenia pridajú aj ďalšie problémy, môže sa stať, že z nás opadne pozitívna energia a sila napredovať. To sa stalo aj jednej našej študentke, ktorá sa s prosbou o pomoc obrátila priamo na poradňu UKF.

4436803154_b849188e94_z

Počiatočný strach odbúral srdečný prístup

Pre zachovanie anonymity ju nazvime Lenka. Lenke sa na začiatku zdalo štúdium na vysokej škole náročné. S pribúdajúcim učivom ubúdal voľný čas. Začali na ňu doliehať negatívne pocity a situáciu prestala zvládať. Pridali sa problémy v rodine, po nich prišli vážne zdravotné ťažkosti a myšlienky o ukončení štúdia nenechali na seba dlho čakať.

Zo začiatku som z toho mala strach. Nevedela som sa zmieriť s tým, že potrebujem pomoc a cítila som sa kvôli tomu trápne.

„Keď som sa kamarátke zdôverila s mojimi problémami, odporučila mi poradňu. Osobne s ňou mala veľmi dobré skúsenosti a po krátkom váhaní ma presvedčila. Zo začiatku som z toho mala strach. Nevedela som sa zmieriť s tým, že potrebujem pomoc a cítila som sa kvôli tomu trápne. Pamätám si, že keď som do poradne prvýkrát vošla, pracovníčka poradne pani docentka Marianna Müller de Morais bola zahrnutá prácou. Aj napriek tomu si na mňa ochotne našla čas a srdečne ma privítala. Už prvotný kontakt bol veľmi pozitívny, strach hneď opadol a docentka v okamihu navodila veľmi príjemnú atmosféru.“

Pracovníci poradne sú tu na to, aby študentov nasmerovali na správnu cestu

books-927394_640V poradni na študentov nečakajú lekárske vyšetrenia ani analýzy. Sú tam ľudia, ktorí chcú v prvom rade pomôcť. Vypočujú si problémy a snažia sa spolu so študentom nájsť správnu cestu, ako sa dostať zo vzniknutej situácie. Ako správni psychológovia poskytnú pomoc, aby si študenti mohli pomôcť sami. „Hneď ako som začala hovoriť, cítila som z nej, že ma naozaj počúva. Bola nesmierne empatická. Nekonala len z povinnosti, bolo zjavné, že mi chcela pomôcť. Neodbila ma naučenými frázami. Ukázala mi viacero pohľadov na situáciu a hneď som si uvedomila, že moje problémy nemusia byť až také veľké, ako sa mi spočiatku zdali,“ opísala svoje pocity Lenka.

Pár hodín môže zmeniť nielen pohľad na štúdium, ale aj na samého seba

Poradňa nemusí byť len pomocou „tu a teraz“. Môže študentov ovplyvniť aj v ich ďalšom smerovaní či pohľade na seba samého. Ukáže cestu, ako zmeniť myslenie a ako sa začať pozerať na veci s nadhľadom. Je na rozhodnutí študenta, koľkokrát sa rozhodne poradňu navštíviť, dobré je však dať na rady pracovníka. Sú to odborníci, ktorí presne vedia, ako študentom čo najlepšie pomôcť.

Lenka dodáva: „To, čo vo mne stretnutie zanechalo, bolo naozaj úžasné. Poradňa mala pre mňa cenu zlata. Po tom, ako som opustila kanceláriu, cítila som, že mi pani docentka veľmi pomohla a zároveň som vedela, že som za ňou nebola poslednýkrát. Začala som čítať knihy a publikácie, ktoré mi odporučila. Stala sa mi takým vzorom, že som sa psychológii začala venovať aj sama a vedela pomôcť iným presne tak, ako mi pomohla ona.“

Cieľom poradne je naviesť študentov na cestu, na ktorej sa zdokonalia a chcú so sebou niečo robiť.

 Aj pracovníci poradne sú len ľudia, nie je dôvod na obavy4331097922_7694d187e8_z

Pracovníci poradne robia všetko pre to, aby sa študenti cítili komfortne a uvoľnene. Lenka odporúča poradňu každému, kto má nejaký problém, či už spojený so štúdiom alebo osobný. „Vôbec to nie je hanba. Každému môže byť ťažko a to, že s tým človek chce niečo robiť, je prejavom toho, že chce niečo zmeniť. Cieľom poradne je naviesť študentov na cestu, na ktorej sa zdokonalia a chcú so sebou niečo robiť,“ opísala pre Občas nečas svoju prácu poradkyňa Marianna Muller de Morais, ktorá vyučuje na Katedre pedagogickej a školskej psychológie UKF: „Svoju prácu mám rada, vidím v nej veľký význam a zmysel, lebo pomáham ľuďom dosiahnuť ich cieľ a zároveň sa aj ja ďalej zdokonaľujem. Usilujem sa k plneniu si svojich povinností pristupovať zodpovedne, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Vážim si každého človeka, preto považujem za dôležité pristupovať ku každému s úctou a s rešpektom. Snažím sa vidieť v každom človeku jeho potenciál a pocitom zadosťučinenia pre mňa je, ak sa mu podarí naplno ho rozvinúť.“

autorka: Monika Hudecová
foto: flickr.com, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.