Hit zimy 2016: antistresové maľovanky

Prečo sú také úspešné? V čom spočíva ich antistresový účinok? Aké farbičky je najlepšie používať pri maľovaní? Antistresové maľovanky spustili vlnu otázok a stali sa hitom zimy 2016. 

Počas skutočne dlhých zimných dní nás môže niekedy chytať depresia, obzvlášť vtedy, ak máme pred sebou ešte zopár ťažkých skúšok. Je psychicky a fyzicky nemožné sústrediť sa celé dni len na učenie či na prácu. Oddych potrebuje každý z nás. Pred pár mesiacmi prišla Francúzka, ktorá si hovorí Hachette, s nápadom, ktorý jej vyniesol milióny. Ako všetko, čo je francúzske, sa i antistresové maľovanky stali celosvetovo úspešné.

omalovanky (1)

Vzory sú drobné a maľovať treba precízne

Art-terapia či marketingový ťah?

Úplne prvá kniha s touto tematikou pre dospelých sa nazýva Art-therapie: 100 maľovaniek proti stresu a za niekoľko prvých mesiacov sa predalo viac ako tri a pol milióna výtlačkov. Na jeseň minulého roka prišli vo veľmi strategickom čase desiatky druhov antistresových maľovaniek i na náš trh a kníhkupectvá hlásia obrovský dopyt po týchto zázračných knižkách. Najväčšie svetové internetové kníhkupectvo amazon.com ponúka na svojich stránkach až tritisíc druhov rôznych knižiek v tvrdej či mäkkej väzbe, od najmenších a najtenších až po luxusne viazané. Ide o art-terapiu alebo o obyčajný marketingový ťah? Pravdepodobne ani jedno ani druhé. Je nepopierateľné, že umelci i neumelci všetkých vekových kategórií si v súčasnosti môžu vďaka maľovankám pre dospelých pekne privyrobiť, no maľovanie má aj svoje pozitívne výsledky na psychiku človeka. Okrem toho si môžete stiahnuť voľne dostupné obrázky v dobrej kvalite i kdekoľvek na internete. Stačí si ich vytlačiť a môžete začať maľovať.

omalovanky (3)

Jedna z množstva maľovaniek

Alfou a omegou je sústredenie

Pri maľovaní teda nejde o liečenie farbami, no skôr o uvoľnenie nahromadenej negatívnej energie a zlých emócií pomocou dokonalého sústredenia sa. „Je to maximálne únavné a človeka to vyšťaví tak, že ma chuť ísť rovno dobre si pospať.” hovorí študentka Monika, ktorá tiež skúsila zázračnú silu novej relaxačnej techniky. Niektorí psychológovia prirovnávajú túto metódu k meditácii. Alfou a omegou celého relaxu pomocou antistresových maľovaniek je sústredenie sa na drobný vzor, nechceme prejsť za čiaru a chceme mať obrázok čo najdôkladnejšie vymaľovaný. V súčasnosti rozbehnuté štúdie ukazujú, že tento fenomén pomáha viac ako osemdesiatim percentám ľudí trpiacich depresiou cítiť sa šťastnejšie a vyrovnanejšie so životom. Okrem iného zlepšuje spánok, sústredenie a výkon v práci či v škole. Skúste si namiesto pozerania e-mailov alebo správ na Facebooku každý večer pol hodinu vymaľovávať a uvidíte, či sa váš spánok zlepší.

omalovanky (2)

Ktorá farba sa vám páči najviac?

Aké farbičky sú najlepšie?

Desiatky diskusií plné nadšencov na internete dnes už rozoberajú nielen účinky maľovaniek, ale aj spôsob, akým ich vyfarbovať či aké farbičky je najlepšie používať. Jedni odporúčajú akvarelové farbičky, tie sa však vďaka mäkkej tuhe rýchlo tupia. Podľa iných sú najlepšie fixky, pretože vďaka výraznejším farbám výsledný obrázok krajšie vynikne. Najťažšie sa maľuje na maľovanky na lesklom podklade, kde musíte veľmi silno tlačiť, aby boli farby výrazné.
Máte chuť to skúsiť? Začnite trebárs s niečím jednoduchším a prepracujte sa k zložitejším tvarom. Je len na vás, či si zvolíte jemné ženské vzory ako motýle či kvietky alebo siahnete po mužnejších záležitostiach. Na trhu sú maľovanky so vzorom Harryho Pottera či kultového seriálu Hra o tróny. Stačí si vybrať. Doomaľovania!

Autor: Simona Bagová
Foto: egyptianstreets.com, pixabay.com, pinterest.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.