Kultúrny detox: Február 2016

Zamaskujte sa a pridajte sa k sprievodu!

Je vôbec možné, ako rýchlo nám ubehlo skúškové? Je tu február, posledný zimný mesiac, keď prvé kvietky bojujú s nočným chladom. Pre nás je tu nový semester a s ním aj množstvo akcií a podujatí, ktoré zahrejú. Február, mesiac zamilovaných. Vezmite svojich blízkych a nechajte sa inšpirovať kultúrou. 

Rockový večer v Santane: 5. február

Máte už plány na tento piatok? Nie? Tak sme ich vybrali za vás. Nenechajte si ujsť jedinečný rockový večer v bare Santana pod záštitou skvelej kapely FIVE+. Od dvadsiatej prvej vám zahrajú najväčšie hity rockových legiend ako Jimi Hendrix, The Doors alebo Queen. Santana sľubuje zábavu a tancovačku až do neskorých hodín. Alebo skorých?

Legendárna kapela The Doors
Legendárna kapela The Doors

Nitrianske fašiangy: 6. február

Z baru Santana môžete zamieriť rovno na námestie. Od deviatej tu otvárajú remeselnícky fašiangový jarmok plný ručne robených výrobkov a skvelého jedla. Do zábavy a možno i do tanca vám bude hrať kapela JBS. Tým sa fašiangy v Nitre ale zaručene nekončia. Pripravený je už tradičný fašiangový sprievod, ku ktorému sa môžete pokojne v maske pridať i vy. Sprevádzaní budete šašami, mníchmi či odvážlivcami na choduliach. Celé kultúrne podujatie bude ukončené pochovávaním basy.

Zamaskujte sa a pridajte sa k sprievodu!
Zamaskujte sa a pridajte sa k sprievodu!

Storočná Edith – Pocta Karolovi Spišákovi: 12. február

Vo Veľkej sále Starého Divadla Karola Spišáka sa chystajú veľké veci. Ikonická Francúzka Edith Piaf, známa svojím zlatom v hrdle, by oslávila v decembri svoju storočnicu. Jej život a tvorbu nám pripomenie známa umelkyňa Katarína Feldeková s kapelou KAFE BAND. Moderátorom večera bude autor slovenských textov a piesní, básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Špeciálnym predstavením Storočná Edith – Pocta Karolovi Spišákovi si pripomenieme nielen nezabudnuteľnú šansoniérku, ale aj muža, po ktorom je divadlo pomenované. Ten by v tomto roku oslávil okrúhle 75. narodeniny. Pri tejto príležitosti bude vo foyer divadla odhalená jeho socha.

Šansoniérka Edith Piaf
Šansoniérka Edith Piaf

FUNtastické pondelky: 15. február

Pondelok je deň, v ktorý má každý právo byť aspoň trošku zamračený. Ak ale nechcete patriť k týmto večne nadávajúcim mrzútom, zastavte sa v pondelok pätnásteho v Trafačke. Od šiestej do pol jedenástej večer si môžete priniesť zábavu a priateľov priamo k stolu a zahrať si desiatky rôznych spoločenských hier. Vráťte sa do detstva a spoznajte nových ľudí, veď kamarátov nikdy nie je dosť.

Na spoločenské hry nie sme nikdy pristarí
Na spoločenské hry nie sme nikdy pristarí

Vypočuj si nemý film: 18. február

Obetuj jedno euro a skvelo sa zasmej – aj tak by sa mohli volať podujatia Vypočuj si nemý film v Trafačke. Za symbolickú cenu jednej mince si od dvadsiatej prvej môžete pozrieť perfektný a vtipný nemý film Sherlock Jr. z roku 1924. Režisér Buston Keaton dokázal i bez slov vyjadriť dej tak, že z neho nebudete môcť spustiť oči. Film je doprevádzaný hudbou Štefana Haládika.

Snímka z filmu Sherlock Jr. z roku 1924
Snímka z filmu Sherlock Jr. z roku 1924

Pád Rímskej ríše: 22. február

Pre všetkých nadšencov histórie na našom území je tu cyklus Verejná škola stredoveku v Stredovekej Taverne v uličke oproti malému Tescu na námestí. Pri dnes už exotických nápojoch a malom, no sýtom jedle, si budete môcť vypočuť prednášku Mgr. Daniela Balka o tom, prečo na naše územie vpadli Germáni, či to bol začiatok konca a prečo Východ vydržal oveľa dlhšie. Neváhajte a zúčastnite sa, určite sa dozviete množstvo zaujímavých faktov z našej histórie.

Prečo k nám vpadli Germáni?
Prečo k nám vpadli Germáni?

Autor: Simona Bagová
Foto: pinterest.com, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.