Vystr!haj sa Slovensko: Projekt s veľkým srdcom

Určite nejeden z vás už počul o projekte, ktorý sa snaží pomôcť onkologickým pacientom a aspoň trošku im uľahčiť boj s touto zákernou chorobou. Je krásne a šľachetné ak sa ľudia, v tomto prípade najmä ženy, rozhodnú zhodiť zo svojej hlavy ich korunu krásy, ktorú si tak dlho pestovali, a s úsmevom na perách ju darovať tým, ktorí i vďaka takýmto skutkom vedia, že to všetko má zmysel.

Ako to celé začalo?

Za celým projektom stojí združenie Liga proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Spolu hľadali riešenie, vďaka ktorému by ostrihané vlasy nemuseli končiť na dlážkach kaderníctiev. Zdenka dostávala telefonáty od ľudí, ktorí svoje vlasy nechceli predať, ale darovať. Bohužiaľ, odpoveď na otázku, ako by sa vlasy mohli dostať ku chorým ľuďom, nepoznala. Dlhé dni teda uvažovala nad touto otázkou, až sa jedného dňa spojila s Mirkou Džupinovou z Ligy proti rakovine a spoločne začali pracovať na projekte Vystr!haj sa Slovensko.

Strata vlasov počas chemoterapie je psychicky náročná pre každú pacientku, ktorá razom príde o svoju korunu krásy. Nie všetky majú financie na to, aby si zaobstarali parochňu, vďaka ktorej budú opäť samy sebou. Cena dobre padnúcej parochne sa môže vyšplhať až na 2000 eur, čo je pre niektoré dámy a ich rodiny nepredstaviteľná čiastka. Preto sa mnohé tohto výdavku radšej zrieknu. Podľa psychológov práve tieto pacientky, ktoré si nemôžu dovoliť náhradu za svoje stratené vlasy, prekonávajú chorobu ťažšie, keďže v podvedomí bojujú so svojím vzhľadom a radšej sa uzatvoria do seba, prestanú sa stretávať so svojimi priateľmi a postupne strácajú chuť do života.

Vystrihaj sa Slovensko 2

Slovensko, do toho!

Na výrobu jednej parochne je potreba 250 až 300 gramov vlasov, čo predstavuje troch či štyroch darcov. Netreba zabudnúť na výdavky spojené s materiálom, hygienickým ošetrením či prácou vlásenkárky. A teda jediné, čo z toho vyplýva je, že ak chceme pomôcť čo najviac pacientom, treba spojiť celé Slovensko. Táto výzva trvá od septembra 2015. Počas tohto obdobia sa do projektu zapojilo už niekoľko stoviek dievčat a žien, avšak stále prichádzajú nové a nové žiadosti od onkologických pacientok, ktorým by nová parochňa aspoň trošku uľahčila ich život.

Pomôž aj ty

Ak sa ktokoľvek z vás rozhodne, že zmenou účesu podporí tento projekt, stačí svoj nový účes odfotiť a pridať na sociálnu sieť s hashtagmi #IdemDoToho, #VystrihajSaSlovensko a #LigaProtiRakovine. Takto môže ostatných podporiť aspoň symbolicky. Samozrejme, najcennejšia a najvzácnejšia podpora je od tých, ktorí svoje ostrihané vlásky pošlú nadácii, ktorá ich všetky do jedného využije na dobrú vec. Avšak nie všetky typy a dĺžky vlasov sú vhodné na darovanie. Potrebné je, aby vlasy v cope merali aspoň 40 centimetrov. Kratšie vlasy sú nevhodné na spracovanie, ale nezúfajte, projekt bude pokračovať dovtedy, dokým budú ľudia vlásky posielať. Ďalšou podmienkou je, aby vlasy neboli farbené. Ak už sa tak stalo, vhodné na darovanie sú jedine tie, ktoré boli farbené na svetlé odtiene. Ak má niekto z vás už dlhšie odložené odstrihnuté vlasy, ktoré sú správne uskladnené, i tento typ je vhodný na darovanie. Prešedivené, pánske či detské vlásky sú taktiež vhodné. Pri strihaní však nezabudnite upozorniť vašu kaderníčku na to, že strihať treba v smere rastu. Po splnení podmienok už stačí iba vlásky pevne zviazať gumičkou a odoslať na adresu, ktorú nájdete na stránke www.vystrihajsaslovensko.sk. Na tejto adrese vám s radosťou dajú odpoveď na všetky vaše otázky.

Vystrihaj sa Slovensko 3jpg

Inšpiruj sa skutočným „hrdinom“

Ak stále premýšľate nad tým, ako by ste vyzerali s o 40 cm kratšou hrivou, či aké by boli reakcie okolia, prečítajte si vyjadrenia od dvoch darkýň, ktoré sa môžu stať inšpiráciou pre mnohých z nás.

Keďže sa celý svoj život snažím pomáhať, projekt ma zaujal a povedala som si: Prečo nie? Veď vlasy dorastú. Najväčším strašiakom bola pre mňa reakcia môjho syna, ktorý je autista, a teda každú zmenu znáša veľmi ťažko. O tom, čo sa chystám spraviť nevedel nik, okrem synčeka. Bol to mimoriadny pocit, keď moje vlasy skončili na stole predo mnou. Slovami sa nedá opísať tá ľahkosť a sviežosť, no najmä pocit zadosťučinenia. V mojom okolí som zažila iba pozitívne reakcie, dokonca mi bolo povedané, že vyzerám lepšie. Synčekovi sa veľmi páčim a dodnes mi túto moju zmenu chváli. Avšak najväčšia a najkrajšia odozva bola, keď som videla parochňu, ktorá bola vyrobená aj z mojich vlasov a radosť v očiach slečny, ktorá ju nosí. Čiže môj motív bol jasný. Pomôcť,“ opísala svoje pocity Lucia.

O svoje skúsenosti sa však podelila i Janka: „Už dlhšie som premýšľala nad tým, že sa dám ostrihať. Keď som na facebooku zbadala tento projekt, hneď som vedela, že toto je ten správny dôvod nájsť si čas na zmenu. Na druhý deň som dostala nový účes, ktorý sa všetkým páčil, a hoci som si musela zvykať na krátky zostrih, ani na sekundu som neoľutovala. Je to úžasný pocit, ak sa dá aspoň takto máličko pomôcť. Verím, že to niekoho úprimne potešilo a snáď vyčarilo úsmev na tvári. Ďakujem ľuďom, ktorí tento projekt vytvorili a dali možnosť niekomu ako mne pomôcť tak zvláštnym a výnimočným spôsobom.

Milí UKFkari a hlavne UKFkarky, neváhajte a ukážte i vy, že spoločnými silami dokážeme pomôcť ženám, ku ktorým sa osud nezachoval najlepšie.

Vystrihaj sa Slovensko

Autor: Martina Dudíková
Foto: Vystrihaj sa Slovensko/facebook

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.