Zmeny na trase Bratislava – Košice: Budeme naďalej cestovať RegioJetom?

Už dlhší čas ľudí trápi otázka, či RegioJet stiahne stávajúce 3 páry IC vlakov na linke Bratislava – Košice alebo ich bude prevádzkovať i naďalej, avšak za zvýšenú cenu. Ako to teda bude?

Spoločnosť RegioJet svoje IC vlaky nesťahuje z trasy Bratislava – Košice. Zo západu na východ a späť budú vlaky premávať i naďalej. RegioJet však momentálne analyzuje situáciu na trhu, v marci sa budú riešiť opatrenia.

Spoločnosť RegioJet uviedla na pravú mieru, že stávajúce 3 páry vlakov nemieni sťahovať v súčasnej dobe ani v budúcnosti z trate, no práve naopak ich prevádzku posilnila od 17. januára o dodatočné vozne. Avšak vzhľadom na situáciu z minulého roku sa spoločnosť stále rozhoduje, či v tomto roku vypraví ďalšie dodatočné spoje alebo nie. RegioJet o tejto skutočnosti informoval ŽSR, aby dané vlaky neboli uvádzané na elektronických či ďalších informačných zariadeniach na staniciach.

6795136107_48a179c7e0_b

Analyzovať trh bude spoločnosť RegioJet do polovice marca

Aktuálne spoločnosť sleduje situáciu na trhu po zavedení posilnených súprav. Možnosť zavedenia ďalších spojov záleží najmä od  výsledkov detailnej analýzy posilnených desaťvozňových súprav, ktorá by sa mala vyhodnotiť v priebehu nasledujúceho mesiaca. Hodnotiť sa bude dopyt cestujúcich a či sú kapacity spojov dostačujúce. Ďalším faktorom, ktorý by mal výsledky ovplyvniť, sú práve cestujúci, ktorí využívajú služby konkurenčnej ZSSK. Ide najmä o študentov, ktorí hrajú veľkú úlohu predovšetkým v oblasti obsadenia kapacity vlakov, tým však RegioJet nemôže poskytnúť zľavy, aké majú v ZSSK. Podľa vyjadrenia samotnej spoločnosti štát tak zavedením cestovania zadarmo vlakmi ZSSK priamo poškodil podnikanie mnoho ďalších subjektov, ale aj iných autobusových dopravcov. V polovici marca by malo dôjsť k vyhodnoteniu výsledkov, podľa ktorých sa preukáže, či je trať ekonomicky výnosná, stabilná alebo stratová. RegioJet sa netají tým, že minulý rok im priniesol stratu až vo výške 3,7 milióna eur, preto je spoločnosť rozhodnutá podniknúť také opatrenia, ktoré by ich situáciu na trhu mali stabilizovať. RegioJet je však odhodlaný svoje služby na Slovensku naďalej rozvíjať a prepraviť v roku 2016 o 20 % viac cestujúcich ako v roku 2015.

Spoločnosť je pripravená posilniť svoje žlté vlaky o ďalšie vozne

RegioJet od 17. 1. už posilnil svoje vlakové súpravy na trase Bratislava – Košice a späť na desať vozňov a jeden reštauračný vozeň. Kapacita jedného spoja sa tak zvýšila na 500  miest, čím prilákala taktiež viac ľudí, ktorí si potrpia na pohodlné cestovanie. Spoločnosť uviedla, že je pripravená nasadiť dokonca aj súpravy s trinástimi vozňami, najmä počas dní, kedy ľudia cestujú z východu na západ a naopak najčastejšie. Zatiaľ však spoločnosť rieši problematiku vypravovania vlakov zo stanice Bratislava, kde jedinú koľaj, odkiaľ je možné vypraviť viac ako desaťvozňový vlak, blokuje súprava rýchlika ZSSK.

17455257528_826f4782b1_b

Informácie o zrušení spojov boli iba z technických dôvodov

ŽSR v decembri informovala o zrušení kapacity časti spojov RegioJetu. V skutočnosti však išlo len o technické opatrenia, ktorými sa malo vyhnúť zbytočnému mäteniu cestujúcich informačnými tabuľami, keďže niektoré spoje zatiaľ spoločnosť neprevádzkuje.

Kuriozitou je, že spoločnosť RegioJet v súčasnosti prepravuje väčšie množstvo cestujúcich na Slovensku než v Českej republike. Je to najmä z toho dôvodu, že okrem diaľkových vlakov na trase Bratislava – Košice a späť prevádzkuje RegioJet aj regionálne osobné vlaky na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

Diskusie boli aj o zvýšení cien vlakov, tie však ostávajú stabilné.

Napriek tomu, že sa na túto tému stále dosť špekuluje, aktuálne sa nad žiadnou úpravou cien nezamýšľame a nič v tejto oblasti nepripravujeme. Naším cieľom je dlhodobo prevádzkovať vlaky na Slovensku a získať pre ne čo najviac cestujúcich. Samozrejme, je to spojené i s nastavením cien, ktoré budú pre zákazníkov atraktívne. Akékoľvek rozhodnutie však bude spoločnosť schopná urobiť najskôr v polovici marca, kedy sa spresní aj počet spojov,“ uviedol tlačový hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

RegioJet teda potvrdzuje, že stav vlakov rozhodne nehodlá znižovať, ide len o to, aby samotná spoločnosť nebola každým mesiacom vo väčšej strate.

autor: Natália Garanová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.