Marťan – film vs kniha. Čo je lepšie?

Všeobecne sa hovorí, že knihy sú vždy lepšie ako filmy alebo seriály. A zvyčajne táto rovnica býva nemenná. Sú však rôzne výnimky, kedy je to buď opačne, a teda že filmové spracovanie vyhrá nad knižným, alebo dôjde k vyrovnaniu síl. V prípade svetového fenoménu zvaného Marťan sa dá jednoznačne tvrdiť tretí prípad, keďže knižné aj filmové spracovanie je veľmi kvalitné. Ak chcete vedieť prečo, čítajte ďalej.

Hurá pre Marka Watneyho!

,,Som v riti. Zhodnotil som všetky fakty a došiel k vedecky podloženému záveru. V riti.“

Týmito riadkami začína prvý deň, prípadne ak chcete, šiesty sol Marka Watneyho po tom, čo uviazol na Marse úplne sám a odrezaný od sveta. Keďže si autor dal veľmi záležať na realistickosti, príbeh skutočne pôsobí, akoby ho napísal sám život, a spisovateľ iba siahol po niečom, čo sa stalo. No a keby to tak bolo, Watney by si určite zaslúžil poriadne veľké hurá, že dokázal prežiť šesťsto osemdesiatsedem solov dní na Marse, ktoré sú o niečo dlhšie ako tie na Zemi. A nebolo by zlé dať mu medailu aj za to, že sa za tie takmer dva roky osamote nezbláznil alebo všetko nevzdal – o čom uvažoval niekoľkokrát. Bojoval, aby prežil a rozprával svoj príbeh.

timthumb
Foto: Distribučné štúdio

Starosti a strasti Marka sprevádzali na všetkých stránkach knihy, no aj počas všetkých minút filmu. Úžasné dobrodružstvo, ktoré človeka vtiahne a nemá šancu dostať za z neho von, kým neuvidí šťastný koniec.

Čo bolo skôr a kto je Andy Weir?

Málokedy sa stáva, že by bola kniha neskôr ako film. Samozrejme, aj v prípade Marťana najskôr vznikla kniha a až o niekoľko rokov potom prišlo filmové spracovanie. Konkrétne bol medzi nimi odstup štyri roky. Film do kín dorazil minulý rok, zatiaľ čo kniha je na pultoch kníhkupectiev už od roku 2011. Po kinopremiére ale príbeh vyšiel s novým prebalom, na ktorom je tvár Matta Damona. Damon si zahral hlavného hrdinu sci-fi dobrodružstva Marka Watneyho.

Marťan je prvým románom Andyho Weira. Že vám to meno nič nehovorí, lebo ste nepočuli o Marťanovi? Tak to je zlé, keďže takto kvalitnému materiálu ste sa potom určite vyhýbali cielene. Weir je štyridsaťtriročný kalifornský programátor s fascináciou pre relativistickú fyziku, orbitálnu mechaniku a dejiny vesmírnych letov s ľudskou posádkou. Písať začínal niekedy okolo svojich dvadsiatich rokov. Medzi inými napísal napríklad aj fanfiction k Sherlockovi Holmesovi, ktorú nazval Moriarty, ale aj fanfiction k Doctorovi Who s názvom The Romana Chronicles/The Xoloans. Všetko celé roky publikoval na svojej webstránke. Nejako takto pôvodne vznikal aj Marťan.

Andy najskôr príbeh astronauta Marka Watneyho po kúskoch uverejňoval na svojej stránke, kým ho ľudia nepresvedčili, aby ho dal na Amazon Kindle. Spočiatku sa predával za deväťdesiatdeväť centov a rýchlo sa dostal na list bestsellerov na Kindle. Toto mu zaistilo, že si ho všimol literárny agent, ktorý mu pomohol predať práva na knihu.

A tak vznikol jeden výborný počin, čo debutoval na dvanástom mieste v rebríčku najpredávanejších kníh podľa New York Times. Wall Steet Journal román nazval najlepším čistým sci-fi románom za posledné roky. Zrejme toto podnietilo Ridleyho Scotta, svetoznámeho anglického režiséra a producenta (Gladiátor, Hannibal, Čierny jastrab zostrelený, Robin Hood, Prometheus), aby zvečnil Watneyho boj o holý život na filmovom plátne.

Weir momentálne pracuje na novom románe, ktorý je zatiaľ pomenovaný Zhek. Popísal ho ako klasické sci-fi, kde budú mimozemšťania, telepatia či cestovanie rýchlosťou svetla. Neskôr sa však zmienil, že to pre tentokrát bude niečo o ženskej hlavnej postave, pričom dej sa má odohrávať na Mesiaci. Ako to všetko dopadne, na to si musíme počkať.

Film alebo kniha?

Dostávame sa k hlavnej otázke, čo teda v prípade Marťana zaujme viac. Ako sme už spomenuli v úvode, film i kniha sú až príliš dobre spracované na to, aby sme mohli porovnávať kvalitu. Samozrejme, leniví odporcovia literatúry si určite radšej pozrú film, než prečítajú knihu. Neurobia zle, ale nedozvedia sa mnohé veci, ktoré vedia z Watneyho príbehu ľudia, čo si prečítali knihu. Napokon, nikdy sa na plátno nezmestí všetko to, čo na papier, keďže potom by musel mať film niekoľko hodín. Beztak už trvá takmer dve a pol hodiny. Jedno je však isté, nie sú to zbytočné hodiny, keďže film je takmer do bodky spracovaný podľa knihy, na ktorej si dal Weir záležať a naštudoval si všetko potrebné o Marse, botanike a ostatných veciach, aby bol príbeh čo najrealistickejší. A že sa mu to teda podarilo parádne. Ktovie, možno keby sa niekedy v budúcnosti naozaj človeku podarilo dostať na Mars a musel tam prežiť aspoň spolovice tak dlho ako Watney, dokázal by to vďaka poznatkom, čo sa naučil od fiktívneho astronauta.

66ème Festival de Venise (Mostra)
Marka Watneyho stvárnil herec Matt Damon. Foto: wikimedia.org

Či už jedno alebo druhé, či už film alebo kniha, oboje v tomto prípade dá divákovi či čitateľovi mnoho, pretože veľa vecí bolo z reálnych technológií NASA. Medzi inými to boli napríklad hab, kde Watney žil a pestoval zemiaky, recyklátor vody, oxygenerátor, skafander, solárne panely či RTG. Dokonca by vraj naozaj človek musel dokázať vypestovať potraviny na Marse, keďže by trvalo príliš dlho, kým by sa k nemu dostali zásoby, takže aj zemiaková farma by musela byť reálna.

Ak ste sa zatiaľ k Marťanovi nedostali, odporúčame vám si ho pozrieť, ale ešte skôr prečítať. Lebo aj keď len o niečo, no kniha je určite lepšia, aj keď je porovnateľná s filmom. Rozhodne neoľutujete a naučíte sa niečo nové o vesmírnych vedeckých veciach.

autorka: Jana Hajnovičová

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.