Kam cestovať a cítiť sa pritom v (ne)bezpečí?

Ako sa dalo očakávať, aktuálna situácia vo svete má, žiaľ, negatívny dopad aj na cestovný ruch. Milovníci zahraničia si už nemôžu pobaliť veci a vybrať sa, kam ich nos zavedie. Pred takouto cestou sú dnes nepochybne na mieste otázky bezpečia a bezproblémového návratu. Občas nečas prináša informácie ohľadom cestovania priamo od pracovníkov nitrianskej cestovnej agentúry. Viacerí predajcovia sú názoru, že veci netreba vidieť tak čierne.

Záruka bezpečia je relatívna

Cestujúci majú jasnú predstavu − chcú dovolenkovať v krajinách, kde im nič nehrozí. Užiť si pokoj, oddýchnuť si a nebáť sa, že sa môže kedykoľvek niečo stať. Do cestovných kancelárií chodia klienti s jednoduchou požiadavkou, a síce cestovať tam, kde je bezpečie. „Stretávam sa s tým takmer denne, ľudia odo mňa očakávajú stopercentnú záruku, že sa im v danej destinácii nič nestane. Nečudujem sa, vidím totiž, ako médiá turistov strašia. Stále sú krajiny, kde teroristické útoky neboli, a verím, že sa táto situácia nezmení. Možno by nebolo na škodu prezentovať v médiách práve tieto štáty,“ vyjadril sa predajca Martin.

Krajiny, na ktoré Slováci nezanevreli

Strach pred útokmi zo strany islamských extrémistov zasiahol predovšetkým turistami milované blízkovýchodné krajiny. Nestála bezpečnostná situácia zostáva veľkým strašiakom. Súčasné trendy sa uberajú k rokmi osvedčeným destináciám − záujem stúpa najmä o Chorvátsko. Slovenskí turisti obľubujú tiež Bulharsko, Taliansko a Španielsko. Novinkou sa stali Kanárske ostrovy a Omán, miesta, kam sa cestuje priamymi letmi z Bratislavy. Očakáva sa tiež, že mnohí Slováci budú uprednostňovať dovolenky v rámci krajiny.

fuerteventura-1181641_1920
Slováci začínajú hľadať aj exotické krajiny, do ktorých sa dostanú priamo z Bratislavy.
Foto: pixabay.com

Aj mladí si môžu prísť na svoje

Nestabilná situácia vo svete neodradila stovky Slovákov od cestovania za hranice. Predovšetkým mladí ľudia, túžiaci po oddychu, zábave a dobrodružstve, nezanevreli na milované destinácie. Chorvátsky ostrov Pag je synonymom zábavy, diskoték a neutíchajúceho ruchu. Slnečné pobrežie v Bulharsku, Mallorca a Ibiza, to všetko sú destinácie preslávené nočným životom. Ponúkajú mladým ľuďom neopakovateľnú atmosféru, ktorej by sa na Slovensku len ťažko dočkali.

Do prasiatka si treba hádzať viac

Stúpajúci záujem o ubytovania na jednej strane, minimálne výnosy z cestovného ruchu na strane druhej. Do vreciek si oproti minulému roku pravdepodobne siahneme hlbšie, nech si už vyberieme ktorúkoľvek krajinu. Predajca Tomáš vysvetľuje príčiny: „Ľudia očakávajú, že do Turecka pocestujú za minimálne financie. Opak je však pravdou. Krajina prichádza o obrovské peniaze, ktoré by v nej minuli masy turistov, a bolo by teda kontraproduktívne znižovať ešte aj ceny ubytovaní. Obdobnú filozofiu nastoľuje aj Chorvátsko, neustále sa zvyšujúci dopyt zo strany turistov nedonúti majiteľov ubytovaní znížiť ceny. Majú jednoducho istotu, že ubytovania vypredajú aj s vyššou cenou.“

Kam cestovať a cítiť sa pritom..._pixabay (1)
Foto: pixabay.com

Stačí sa len rozhodnúť

Či už sme milovníci rodnej zeme alebo exotiky, prípadne turisti, ktorí každoročne navštevujú slovenské more, výber dovolenky zostáva len na nás. Možno je tento rok tým správnym časom letieť s kamarátkou priamym letom na Kanárske ostrovy, možno prežijeme leto s priateľmi, spoznávajúc krásy Slovenska. Jedinečnosť a neopakovateľnosť situácie síce vytvárajú miesta, ale dotvárajú ľudia.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.