5 nenáročných túr v okolí Nitry

Nitra síce nie sú žiadne Tatry, no aj v jej okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých a turisticky neprebádaných vyhliadok. Ak už poznáte Zoborskú lesostep ako vlastnú dlaň a chcete vyskúšať niečo nové, pokračujte v čítaní a možno vás zaujmú naše tipy. 

Benát

Jeden z najkrajších vrchov Pohronského Inovca je známy svojimi kamennými útvarmi a výhľadom, ktorý je mnohými považovaný za najlepší v pohorí.

Z vrchu Benát možno vidieť takmer celé horné Požitavie. Foto: autor

Vplyvom ťažby andezitu bol Benát takmer zničený a dojem z výhľadu trochu kazí miestny kameňolom, avšak bohaté rastlinstvo a skalné mesto na vrchole sú dostatočným estetickým zážitkom.

Na nenápadný kopec smeruje viacero značených turistických chodníkov, no najlepším východiskovým bodom je obec Žitavany, neďaleko Zlatých Moraviec. Z obce vedie červená značka, na ktorú následne nadviaže žltá.

Veľký Lysec

Skalné bralá, veže a okná tvoria panorámu unikátneho vrchu Veľký Lysec, ktorý sa nachádza nad obcami Kostoľany pod Tribečom a Velčice. Z oboch obcí naň vedie nenáročný žlto značený turistický chodník.

Priamo oproti Veľkému Lyscu sa nachádza hrad Gýmeš. Foto: autor

Z vrcholu sa naskytajú krásne výhľady na priľahlé dedinky, ale aj hrad Gýmeš, nachádzajúci sa oproti Veľkému Lyscu.

Pri výstupe na Veľký Lysec rozhodne nezabudnite na repelent. Túru lemuje viacero trávnatých úsekov, na ktorých číhajú nepríjemné kliešte.

Gýmeš

Protiľahlý hrad Gýmeš patrí k známejším turistickým cieľom nitrianskeho okolia. Okrem pekného výhľadu poskytuje príjemné miesto na oddych a načerpanie nových síl.

História hradu siaha do trinásteho storočia a po niekoľkých rekonštrukciách sa z neho podarilo zachovať pomerne rozsiahlu a pôsobivú zrúcaninu.

Prostredie hradu Gýmeš je ideálnym miestom na načerpanie nových síl. Foto: autor

Na Gýmeš sa dá dostať z obcí Kostoľany pod Tríbečom a Jelenec. Turistické chodníky v okolí však nie sú ideálne značené a ľahko sa môže stať, že zídete zo správnej trasy a ocitnete sa vo vysokej tráve. Repelent je preto pri výstupe na Gýmeš nutnosťou.

Túru odporúčame začať v Kostoľanoch a vrátiť sa smerom na Jelenec, odkiaľ sa autobusom môžete poľahky dopraviť do Nitry.

Hrdovická

Najmenej známym turistickým bodom v našom výbere je národná prírodná rezervácia Hrdovická. Navonok nevýrazná hôrka poskytuje životné prostredie pre viacero druhov chránených rastlín a predmetom ochrany je tiež skalnatý hrebeň.

Hrdovická síce nepatrí k vychyteným turistickým cieľom, no unikátna prírodná scenéria je lákadlom pre fotografov. Foto: autor

Hrdovická zaujme prírodnými podmienkami, ktoré akoby ani nepatrili na územie západného Slovenska. Z vrcholu sa môžu návštevníci pokochať kruhovým výhľadom, zachytávajúcim široké okolie.

Prírodná rezervácia by mohla zaujať najmä amatérskych fotografov, no nevedie na ňu žiaden značený chodník. Z obce Čeľadince ju však nemožno minúť. Výstup je síce strmý, no trvá len niekoľko desiatok minút.

Oponický hrad

Hrad nad obcou Oponice bol v 13. storočí postavený na obranu proti tureckým a tatársky vpádom. Turkom sa ho nikdy nepodarilo dobyť, no v 18. storočí bol poškodený a zostala z neho dnešná zrúcanina.

Cestu na Oponický hrad zvládnu aj menej zdatní turisti. Foto: autor

Oponický hrad je veľmi dobre prístupný – z obce Oponice sa naň dostanete po zelenej značke. Tá vás najskôr zavedie k miestnemu kaštieľu, ktorý sa v priebehu niekoľkých rokov zmenil z chátrajúcej pamiatky na štvorhviezdičkový hotel.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.