Keď sa práca stane závislosťou

brigáda

Workoholizmus. Známy pojem, ktorý sa v súčasnosti objavuje stále častejšie. Psychológovia ho zaraďujú do skupiny závislostí a pokiaľ mu prepadnete, má rovnako ničivé následky ako alkoholizmus či užívanie omamných látok. Človeka pohltí natoľko, že stratí kontrolu nad svojou slobodou a sebou samým.

Kým pred pár rokmi bol workoholizmus definovaný ako životný štýl, dnes sa už považuje za chorobu, ktorou trpí približne tretina celkovej populácie. Workoholik je definovaný ako jedinec, ktorý má v hodnotovom rebríčku na prvom mieste prácu. Človek, ktorý je často podráždený, zaneprázdnený a zanedbáva duševnú hygienu i svoj sociálny život. Medzi ďalšie príznaky patrí nespavosť, závislosť na nikotíne, nedostatočné stravovanie či časté bolesti hlavy.

writer
Workoholikmi sa najčastejšie stávajú lekári, učitelia, novinári či policajti.
Foto: pexels.com

Muži a študenti, pozor!

Uvádza sa, že 85 % workoholikov tvoria muži a ľudia s vysokoškolským vzdelaním. K povolaniam, v ktorých sa workoholizmus vyskytuje najčastejšie, patria hlavne učitelia, policajti, lekári, burzoví makléri či novinári. Tí, ktorí sa za workoholikov vyhlasujú, obvykle nimi nie sú. Skutočný „závislák“ si svoju chorobu nikdy neprizná a do posledného okamihu bude zapierať, že trpí nejakou závislosťou.

Postupne vás pohltí

Táto choroba má tri stupne. Skoré štádium sa vyznačuje permanentným myslením na prácu, odmietaním dovoleniek a braním si nadčasov. Stredné sa prejavuje úplným pohltením prácou, zanedbávaním spoločenského života a miernymi zdravotnými problémami ako nespavosť a podráždenosť. Posledné štádium sa nazýva neskoré a vyznačuje sa silnými zdravotnými problémami, medzi ktorými sú bolesť hlavy, krku, chrbtice, vysoký krvný tlak či tráviace problémy. Tak ako alkoholizmus a iné závislosti, aj workoholizmus sa dá liečiť. Podmienkou je schopnosť naučiť sa oddeliť prácu od súkromného života, čo nie vždy býva také jednoduché.

Napriek všetkým negatívam, byť workoholikom prináša aj jedno malé pozitívum. Títo ľudia neoslavujú len svoje narodeniny či meniny, ale aj Svetový deň workoholikov, ktorý je stanovený na 5. júla.

autorka: Simona Hricišinová
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.