Pozývame na výstavu: Nitra a okolie v medzivojnovom období z pohľadu regionálnej tlače

Dňa 19. septembra 2016 sa uskutočnilo otvorenie výstavy, ktorá nesie názov Nitra a okolie v medzivojnovom období z pohľadu regionálnej tlače. Táto expozícia vznikla pod vedením Beáty Pintérovej a študentov Katedry histórie FF UKF v Nitre.

Krátkym prejavom vedúcej katedry histórie Janky Hečkovej bola výstava otvorená. Následne sa o slovo prihlásila realizátorka projektu –  Beáta Pintérová. Na otvorení expozície sa okrem vedeckých pracovníkov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre zúčastnili aj študenti katedry histórie.

Ako aj z názvu vyplýva, hlavnou tematikou výstavy sú regionálne dejiny Nitry v medzivojnovom období. Celkovo je tvorená z jedenástich plagátov. Každý z nich sa zaoberá inou historickou udalosťou v chronologickom slede. Môžete sa dozvedieť niečo o Reakcii Nitry na vznik Československa, ďalšie sa zaoberajú zmenami mesta počas pôsobenia starostu Karola Coboriho. Zistíte, aké možnosti kultúrneho vyžitia mali obyvatelia Nitry, ale aj mnoho rôznych zaujímavých informácií. Napríklad, ako prebiehali Pribinove slávnosti, ako sa oslavovali narodeniny prezidenta T. G. Masaryka, alebo aká výstavba prebiehala v Nitre v tomto období. Plagáty sú obohatené aj o obrazovú prílohu, ktorá je tvorená z dobových ukážok regionálnej tlače.

_DSF4849
Výstava pozostáva z jedenástich tematických plagátov. foto: Miloš Štefanka

Vznik výstavy sa zakladá na znalostiach, ktoré študenti nadobudli systematickým archívnym výskumom. Ten bol realizovaný najmä v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre. Študenti Mária Molnárová, Viktória Rigová, Štefan Szalma pod vedením Beáty Pintérovej čerpali poznatky najmä z periodík ako Nitrianske noviny, Nitrianske slovo, Nyitravármegye a Nyitravármegyei Szemle.

Expozícia má osloviť širokú laickú aj odbornú verejnosť, a preto je text písaný publicistickým štýlom. Tí záujemcovia, ktorí si výstavu ešte nestihli prezrieť, môžu tak učiniť do 16. októbra 2016 v priestoroch Galérie na schodisku filozofickej fakulty na Hodžovej ulici.

autorky: Viktória Rigová, Mária Molnárová
titulná foto: Miloš Štefanka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.