Pri internetovom zárobku buďte opatrní, pyramídové hry nie sú definované zákonom

Pyramídové hry je veľmi ťažké definovať. Vo svojej pôvodnej podobe sa dnes už ani nevyskytujú. Napriek tomu je internet plný nástrah, do ktorých sa môžete veľmi ľahko zamotať.

Pôvodná forma pyramídových hier bola veľmi jednoduchá. Jej účelom bolo okrádanie ľudí. Princíp bol nenáročný a spočíval v posielaní peňazí ľuďom v určitom zozname a na jeho koniec bolo potrebné pripísať svoje meno. Zatiaľ čo tí na vrchu zoznamu zarábali pekné peniaze, ľudia na jeho konci sa peňazí vo väčšine prípadov nedočkali. Dnes sú prepracovanejšie a je veľmi náročné zistiť, o čo ide.

Pyramídovú hru možno klasifikovať ako podvod

Pyramída ako taká nie je v našom zákone definovaná. Na druhej strane je to istý druh podvodu, ktorý už právo zahŕňa a definuje. Podvod je čin, ktorým osoba uvedie inú osobu do omylu, a tak mu spôsobí škodu. Na základe tejto skutočnosti sa môžu pyramídové opletačky riešiť právne. Je to veľmi zdĺhavý a komplikovaný proces, v ktorom je len veľmi malá šanca, že peniaze, ktoré sme investovali, sa nám vrátia.

Foto: freepik.com

Ako rozpoznať, že ide o pyramídovú hru?

Prvým indikátorom toho, že niečo nie je v poriadku, sú vstupné poplatky. Druhým aspektom je to, že neuzatvárame zmluvu alebo uzatvárame zmluvu, ktorá je veľmi pochybná.

„Pri internetovom zárobku by sme sa mali mať na pozore. Vstupné poplatky sú vždy zrkadlom toho, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Ak sa už však do niečoho podobného zapletieme a nemáme žiadnu dohodu ani zmluvu, je veľmi náročné získať peniaze naspäť. To ako keby sme niekomu požičali peniaze bez toho, aby sme s tým druhým človekom niečo podpísali. Plynie z toho poučenie, že by sme nikomu nemali dávať a posielať svoje peniaze len tak. Nikdy ich už totiž neuvidíme, pretože v právnej rovine sa nemáme o čo oprieť.

Jediné, čo môžeme v takom prípade urobiť, je podať na polícii trestné oznámenie za podvod na neznámeho páchateľa. V prípade, že sme pri pyramídovej hre zmluvu podpísali, všetko závisí od nej. Pri zmluve to býva tak, že ju podvodníci napíšu veľmi dobre a my nemáme šancu ani na súde,“ povedal pre Občas nečas právnik, ktorý si neželal byť menovaný.

Foto: pixabay.com

Čo robiť, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam?

V prvom rade by sme mali byť veľmi obozretní. V skutočnosti nie je všetko zlato, čo sa blyští. ,,Najdôležitejšie v tejto veci je vzdelávať sa. Podvody na internete sa šíria veľmi rýchlo, dnešná internetová generácia zabúda na opatrnosť. Čo sa týka praktického postupu, v prípade spolupráce by som vždy vyžadoval zmluvy, kontrakty, niečo, čím by sa voči mne zaviazali. V prípade nejasností je tu možnosť poradiť sa s advokátom,“ vysvetľuje právnik.

Praktické rady

  1. Neplatiť poplatky spoločnostiam skôr, ako po podpise zmluvy
  2. Overiť si firmu alebo spoločnosť, pre ktorú chceme pracovať. Každá firma musí byť zapísaná v obchodnom registri. Ak ide o finančné spoločnosti, tie musia podliehať NBS (Národná banka Slovenska, pozn.)
  3. V každom prípade si žiadať zmluvu
  4. Poradiť sa s okolím, čo si o danej ponuke myslí

 

Vidina jednoduchých a zároveň vysokých zárobkov je veľmi lákavá. Môžeme sedieť v pohodlí domova a pritom zarábať. Avšak skôr ako sa do niečoho pustíme, mali by sme zvážiť, či nám stojí za to reagovať na nikým neoverené ponuky.

Zdieľajte článok

Komentáre: