Ján Kuciak: Je veľa možností, ako môže bežný človek bojovať proti korupcii

Ján Kuciak (27) je doktorandom na Katedre žurnalistiky UKF a zároveň členom investigatívneho tímu Aktuality.sk. Pravidelne prispieva k odhaľovaniu nových káuz a jeho meno niekoľkokrát nájdete aj v knihe Vlastnou hlavou – samozrejme, v pozícii novinára, ktorý odhalil dôležité kúsky skladačky k viacerým kauzám. V rozhovore nám povedal, ako vyzerá práca moderného investigatívneho novinára, ale aj to, ako môžu k zmene v spoločnosti prispieť študenti.

Kedy ste sa rozhodli stať sa novinárom?

Veľmi dlho som nevedel, čo chcem robiť. Po strednej škole som si dal prihlášku na ekonomickú do Ostravy, na právnickú do Banskej Bystrice a na STU do Bratislavy. Zobrali ma do Bratislavy a Ostravy, a tak som išiel na STU. Tam som skončil, lebo ma to vôbec nebavilo. Až potom, po troch mesiacoch práce v Nemecku, kde som mal dosť času na čítanie, som sa rozhodol, že chcem byť novinár.

Na žurnalistike som tiež prvé tri či štyri roky nevedel, čo presne chcem robiť, ale bavilo ma analyzovať chyby politikov a zaujímali ma kauzy. Vyformovalo sa to k tomu, že chcem robiť investigatívnu žurnalistiku. Ešte tam nie som, pomaly k nej smerujem.

Ako ste sa dostali práve k investigatívnej žurnalistike?

Chcel som robiť hĺbkovú žurnalistiku, ktorá bude odhaľovať klamstvá, chyby a podobné veci, ktoré sa dejú v politike. Pôvodne som netušil, že veľká časť mojej práce bude ekonomická – biznis, zákazky a podobne. Dostal som sa k tomu už na konci bakalárskeho stupňa. Keďže som v rámci bakalárky robil analýzu denníka SME, spýtal som sa mojej školiteľky, doktorky Nováčikovej, či by mi nenapísala odporúčanie, aby ma zobrali na prax. Zobrali ma, ale nemali na mňa čas.

Práve vypukla kauza Gorila, takže mi dali za úlohu analýzu toho spisu, či niečo nájdem. Bod po bode som prechádzal všetky privatizácie a snažil som sa robiť tabuľku, čo z toho je pravda a čo lož. Toto som robil namiesto písania bakalárky celý december, január a tuším aj február.

Denník SME nakoniec viaceré veci použil, hoci som nebol spoluautorom. Bola to moja prvá skúsenosť, naučil som sa veľa o registroch a databázach. Pomohlo mi to, lebo som začínal s Googlom. Potom som sa na konci štvrtého ročníka dostal do Hospodárskych novín, kde sme s kolegom Lukášom Kvašňákom robili prvé kvázi investigatívne veci. Veľa som sa naučil a aj som sa trochu bál, takže to bola sranda.

Čo konkrétne to bolo?

Boli to dve veci. V prvej išlo o veľmi starú pohľadávku voči mestu Košice z čias, keď bol primátorom bývalý prezident Rudolf Schuster. Pohľadávka po rokoch ožila a súd rozhodol, že ju musia zaplatiť. Išlo o niekoľko miliónov, nepamätám si presne.

Ďalšej veci sme sa venovali ešte dlhšie, a to boli kúpele Piešťany. Prebehla tam zvláštna privatizácia. Jeden privatizér, volal sa Karol Martinka, sa za Mečiara dostal k akciám kúpeľov. Bol to zvláštny a dlhodobý spor s množstvom falošných dokumentov a dôkazov. Myslím, že doteraz neskončil. Martinka sa na veľmi dlhý čas stratil do Rakúska a keď sme kauzu zase začali riešiť, objavil sa a dal nám kopu dokumentov. Skúmať ich bolo veľmi zaujímavé.

Aká bola práca v Hospodárskych novinách?

V Hospodárskych som začínal na poddimenzovanom analytickom oddelení a potom som prešiel na spravodajstvo, kde som dlho robil konkurzné témy. Spravil som asi sto článkov o konkurzoch rôznych firiem. Všetko, čo som sa naučil o chybách v konkurzných konaniach, mi potom pomohlo chápať napríklad kauzu Váhostav.

Týmto to na nejakú dobu skončilo. V Hospodárskych novinách bola zlá nálada, nedobrá atmosféra, lebo… Babiš. Nevidel som, že by zasahoval do obsahu alebo niečo také, ale vôbec firmu nerozvíjal. Vedenie riešilo iné problémy než kvalitu novinárčiny.

Dalo sa to všetko popri škole stíhať?

Myslím si, že táto škola nie je taká náročná, aby sa popri nej nedalo niečo robiť. Ide o to, čo chceš a aké máš aktivity. Nehovorím, že som večer nešiel na pivo, lebo som sedel nad knihami. To nie je pravda. Ale vždy sa dá robiť niečo navyše, aj popri štúdiu.

A čo teraz, keď ste doktorandom a zároveň pôsobíte v investigatívnom tíme pre Aktuality?

Doktorandi u nás majú relatívne flexibilný čas. Ak si stíham plniť všetky svoje povinnosti – učiť, školiť, publikovať a v prvých ročníkoch chodiť na povinné prednášky, je to v poriadku. Napríklad v prvom ročníku som pre .týždeň nerobil zmluvne, vždy sme mali dohodu na konkrétnom článku. Vtedy som mal viac študentských povinností, ale robil som, koľko som mohol. Teraz mi to vychádza asi pol na pol. Často pracujem cez víkend, ale dá sa to.

Novinársku kariéru ste mali pekne rozbehnutú už počas magisterského štúdia. Čím bolo pre vás lákavé ostať na doktorandskom štúdiu?

Novinárčina v Hospodárskych novinách, ktorej som sa venoval popri magisterskom štúdiu, bola pre mňa frustrujúca. Často sa mi stávalo, že som išiel do práce ráno o pol šiestej a vrátil som sa pred polnocou, lebo sme nestíhali s článkami. Nebavilo ma robiť denné spravodajstvo spôsobom, že si vypočujem štyri strany, napíšem článok, riešim zalamovanie, vyberiem obrázky, prípadne idem ešte niečo rýchlo nafotiť s fotografom.

Zdalo sa mi to povrchné, rýchle a zbytočné. Doktorandúra mi dávala presný opak. Budem tu tri roky a za ten čas musím napísať niekoľko článkov. Môžem tri roky pracovať na tom, aby som odovzdal dobrú prácu − dizertačku. Takže som sa rozhodol pre strednú cestu. Baví ma oboje, ale ani jedno ma nepohlcuje na sto percent.

Ako vyzerá práca novinára, ktorý sa venuje investigatívnej žurnalistike?

Máme veľmi, ale naozaj veľmi veľa tém, ktoré sú dôležité a silné. Snažíme sa z nich vybrať to, čo má váhu a dá sa overiť. Hocikto mi s istotou môže tvrdiť, že napríklad Kaliňák niečo ukradol, ale keď sa to nedá overiť, nebudeme sa tým polroka zaoberať. Musíme mať silnú indíciu. Vždy sa snažíme zohnať čo najviac podkladov. Je veľký rozdiel medzi tým, ako novinári pracujú v tejto dobe a ako sa pracovalo kedysi.

Veľa vecí si vieme zohnať cez úrady, databázy, infožiadosti, cez vestník verejného obstarávania a podobne. Základom práce je dať si dokopy všetky materiály a hľadať v nich súvislosti. Ešte nemám dlhú prax a veľkú časť mojej práce tvorí štúdium starých backgroundov, teda rešeršovanie.

Najväčších oligarchov poznám, ale keď sme napríklad písali o tom Martinkovi a piešťanských kúpeľoch, dovtedy som o ňom nepočul. Musel som si hľadať jeho obchody, obchodných partnerov a podobne. Ďalšia fáza práce je v teréne. Postretávať sa s ľuďmi, dostať z nich informácie a poskladať ich tak, aby som mal pocit, že to, čo som napísal, je čo najbližšie k pravde.

Museli ste v práci niekedy predstierať inú identitu alebo sa tváriť, že máte v rukách dôkaz, aj keď ste ho nemali?

Raz sme to urobili, nemali sme papier v rukách, ale boli sme si 100-percentne istí, že máme pravdu. Nehovorili sme, že máme dôkazy, ale otázky sme kládli tak, aby bolo jasné, že vieme. Toto sa občas dá využiť. Raz alebo dvakrát, keď sme riešili vážnejšiu tému, sme nevystupovali ako novinári, ale ako niekto iný, napríklad ako realitní makléri. Tento postup je dobrý pre získavanie informácií od ľudí, ktorí sa boja. Ale takéto informácie sa zase nedajú použiť v článku, sú skôr operatívne.

Je aj v tejto dobe investigatívna žurnalistika pre novinára nebezpečná?

Ešte sa mi nestalo, že by ma niekto zbil alebo že by mi niekto podpálil auto, čo bolo kedysi bežné. Možno to bude tým, že auto mám iba niekoľko mesiacov. (smiech) Nemyslím si, že by moja práca bola nebezpečná v tomto význame. Maximálne sa nám niekto vyhráža súdom, podá trestné oznámenie. Podľa mňa sú v nebezpečnejšej pozícii zdroje.

Keď je nejaká kauza citlivá, ľuďom, o ktorých píšete, môže byť jasné, že to novinárom musel niekto povedať, inak by sa k tomu nedostali. Ak sa ten človek dá identifikovať, je to pre neho riziko. Zakrývanie zdrojov je veľmi dôležité. Dnes by si asi nikto nedovolil len tak na verejnosti napadnúť novinára, ale keď sa niečo stane neznámemu malému podnikateľovi, je to menej na očiach. Prípadne ho pripravia o firmu alebo niečo podobné.

Takže sa o svoju bezpečnosť nebojíte?

Zatiaľ nie.

Sú na vás aj nejaké žaloby?

Momentálne jedna.

Aj vám kvôli tomu niečo hrozí?

Žaloba sa podáva na vydavateľa, takže nie. V každom prípade dúfam, že ten súd vyhráme.

Nemáte niekedy pocit bezradnosti, že hoci píšete o korupcii, nie sú vyvodzované dôsledky voči vinníkom?

Mal som krátku dobu optimizmu, keď som si hovoril, že niečo napíšem a všetci skončia. Ale netrvalo to dlho. Som zmierený s tým, že to tak nie je. Nie je to o tom, že za každú jednu vec, čo napíšem, sa stane niečo významné. Verím, že postupnými krokmi sa dá spoločnosť a politická verejnosť kultivovať tak, aby si ľudia takýchto vecí dovoľovali stále menej a menej.

Viem, že sa to nestane za rok alebo za dva. Možno to bude trvať celý život. Na jednej stane by som bol rád, keby sme mali dokonale fungujúci systém, na strane druhej, už by som nemal robotu. (smiech) Ale nie, myslím, že by som sa uživil aj niečím iným.

Takže veríte, že touto prácou dokážete postupne zmeniť Slovensko?

Zmeniť asi nie, možno trochu prispieť k tej zmene. Aspoň malou časťou.

Akú najvýznamnejšiu kauzu ste riešili?

Panama Papers boli dobré, aj keď na Slovensku nemali taký ohlas ako v zahraničí. Boli však veľmi užitočné. Ale najzaujímavejšia vec, ktorú sme v poslednom čase riešili, bola o Kočnerovi a ovládnutí firmy Technopol. Je to aj príklad frustrácie z toho, aký dopad majú články.

Tieto nemali takmer žiadny, hoci niektoré médiá ich prebrali a odcitovali, ale to je všetko. Pritom ide o očividný podvod, očividnú krádež. Napíšete to a dodáte zdroje, dokonca sme zverejnili všetky dokumenty, ktoré sú potrebné, aby človek kauzu pochopil a mohol jej veriť, a aj tak sa zatiaľ nič viditeľné nestalo. Polícia to vyšetruje, ale verejná téma sa z toho nestala.

Ďalšou zaujímavou témou, ktorej som sa venoval, bola kauza Bašternák. Nechodil som síce na každú tlačovku, ale bol som asi jediný novinár na Slovensku, ktorý mal kompletný výpis z listu vlastníctva Bonaparte, a vďaka tomu som popísal, ako sa prevádzali byty v komplexe. Sú tam dôvodné podozrenia z daňových podvodov, lebo sa prevádzali v rámci niekoľkých mesiacov dva- či trikrát. Na začiatku aj na konci prevodov stáli tí istí ľudia, čiže to boli veľmi pravdepodobne účelové prevody.

Ktorú kauzu ste riešili najdlhšie?

Na dlhšie bolo sledovanie likvidácie firiem po Bašternákovi. Dokázali sme to spojiť s pozostatkami bývalej dubnickej mafie. Ľudia odtiaľ sa zjavne zaoberajú tým, že všetky problémové firmy preberú a nominujú do nich nekontaktných štatutárov. Jednu ženu z nich som hľadal v bytovke, ktorá vyzerá ako bratislavský Pentagon, ale toto bolo v Dubnici. Bol tam bordel, smrad.

Máme veľmi veľa prípadov, ktoré nie sú až taká senzačná informácia ako to, že Bašternák je daňový podvodník, ale zároveň sú hĺbkové a rozsiahle. Veľa kolegov novinárov z nich dokáže vychádzať, pretože tam nájdu komplexné informácie, ktoré sú pozadím k celej kauze. Sú to veci, na ktoré som aj hrdý.

Viete o korupcii na Slovensku podstatne viac než bežní Slováci. Aké je poznať tú situáciu tak podrobne?

Občas sa mi zdá absurdné, čo všetko je ešte stále na Slovensku možné. Niektoré veci ma prekvapujú, aj keď som ich tušil a aj keď viem, že to tak funguje. Niekedy som prekvapený z toho, že sa to deje v až takom rozsahu a až tak jednoducho. Napríklad som sa pred istým časom stretol s jedným človekom.

Máme tu dosť dépeháčkových káuz, takže stačí, keď poviem, že to bol človek z jednej z nich. Rozprával, ako on osobne chodil vyberať peniaze do banky. Napríklad dvestotisíc eur. Vkladal ich v hotovosti do trezoru, kde boli bankovky v päťstovkách nakopených na sebe. Na druhé ráno prišiel, trezor bol prázdny – niekto si prišiel po svoj podiel. Takže, neuveriteľné veci sú tu možné.

Kedy sa začne korupcia na Slovensku riešiť?

Myslím si, že tie štruktúry, ktoré boli zavádzané ešte v 90. rokoch, majú stále styčné body na prokuratúre, polícii či v politike, a tak neexistuje vôľa. Neverím tomu, čo niektorí hovoria, že možno stačí jeden prípad, ktorý to celé rozhýbe. Na Slovensku máme dôležité posty, ktoré jednoducho musia vymeniť ľudí, inak to nepôjde.

Ale my na Slovensku máme niekoľkých slušných prokurátorov, sudcov aj policajtov. Stačí, aby na nich tí ostatní nemali dosah, a dokážu svoju úlohu spraviť do konca. Možno to nie je až také strašné, ako sa hovorí, a netreba všetkých vymeniť. Je potrebné vymeniť tých, ktorí majú absolútnu moc vo svojej oblasti, a zmeniť atmosféru. Ale aby som odpovedal na vašu otázku, neviem, ako dlho to potrvá.

Ako sa môže bežný človek, napríklad študent, pričiniť o to, aby bolo na Slovensku menej korupcie?

Páči sa mi napríklad taký racionálny aktivizmus. Nemyslím aktivizmus typu ideme na námestie rozbíjať sochy alebo niečo podobné. Je však veľa zaujímavých iniciatív. Mnoho politikov vyrástlo zo samospráv, kedysi zastávali post starostu, primátora alebo župana. To, čo im prešlo v menšej politike, budú robiť aj v tej vrcholovej.

Možno teda stačí kontrolovať zákazky a činy politikov vo vašom meste. Minimálne v polovici nájdete technické chyby, možno aj horšie veci. Treba sa zaujímať o svet okolo nás. Niektorí to robia cez ekológiu. Napríklad kauza pezinskej skládky bola veľmi známa, ale sporných skládok bolo po Slovensku niekoľko. Nakoniec sa skoro vždy ukázalo, že boj proti nim je veľmi ťažký, lebo bol za nimi nejaký biznis vplyvného človeka.

Týmto spôsobom sa dá rozkrývať pomerne veľká a mocná štruktúra podnikateľov či politikov. Veľa starostov alebo poslancov má stále rodinné firmy, cez ktoré sa dokážu dostať k verejným peniazom. Viem, že najzaujímavejšia a najviditeľnejšia je veľká korupcia, ale aj tá sa začína niekde v najmenších častiach. Napríklad aj to, že nemáme rozšírené kvalitné a nezávislé regionálne noviny, je veľký problém. Možností je naozaj veľmi veľa.

foto: aktuality.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: