Študent z SPU navrhol Grow Box – krabičkovú záhradu bez pôdy

Ivan Šodor, študent piateho ročníka ekonomiky na SPU, sa rozhodol zmeniť pohľad na pestovanie v interiéri. Na trh totiž priniesol Grow Box, v ktorom si môžete vypestovať  bylinky bez pôdy a priameho svetla. Využíva na to technológiu od NASA a získava si čoraz viac fanúšikov, aj keď svoj produkt ešte oficiálne nepredáva.

Ako sa študent ekonomiky dostal k technológii od NASA a začal ekologicky pestovať?

Áno, počúvam často, že som sa minul odboru, ale robím sám sebe manažéra a nenechám sa oklamať pri predaji, takže to má svoje výhody. Aj moja diplomová práca je venovaná práve ekonomickej stránke, ktorá sa objaví, ak chcete priniesť svoj produkt na trh. Ale na začiatku to bola túžba vypestovať si vlastné potraviny aj cez zimu, čo býva v našich končinách problém kvôli dlhému zimnému obdobiu. Vždy sme mali vlastnú záhradu a pestovali si čo najviac domácich potravín. Preto som začal hľadať spôsob, ako by sa to dalo ekologicky vyriešiť. Našiel som technológiu, ktorú v tom čase testovala NASA. Spolu s tímom sme sa pustili do testovania u vás v laborátorách na UKF. Výsledky sa nám páčili, a tak sme začali s návrhom.

Pestovanie bez pôdy sa mnohým môže zdať ako nepredstaviteľné. Ako sa k rastline dostávajú živiny?

Vysvetľujem to rád na jednom príklade. Predstavte si, že z pôdy odoberiete živiny a rozpustíte ich vo vode. Tie sa potom nalejú do boxu a vyparujú sa. Práve parou sa dostávajú živiny ku všetkým koreňom, ktoré visia vo vzduchu z črepníka, rovnomerne a rýchlejšie ako v pôde. Každý, kto si box zakúpi, získa tekuté živiny a zároveň predpestované malé rastlinky, pretože tie z pôdy by sa nemuseli ujať a môžete si nimi priniesť škodcov. V črepníku sú iba hlinené guľky, známe ako keramzit, nemajú žiadnu vyživujúcu schopnosť, iba spevňujú rastlinu. Nad črepníkom sa nachádzajú LED svietidlá, tie rastline dodávajú dostatok svetla.

V krabičkovej záhrade sa dá pestovať bez pôdy a priameho svetla. Foto: autorka

Grow Box bol vymyslený čisto pre interiér. Kto navrhoval jeho dizajn?

Bola to jedna dizajnérka, ale spolupracovali sme s ňou. Chceli sme to zanechať prírodné a čisté, preto sme vybrali drevo a bielu farbu. Myslíme si, že rastlina v takomto priestore krásne vynikne. A okrem toho, že si niečo vypestujete, máte aj super doplnok, ktorý zaručene oživí každý interiér. Pôvodne sme tento projekt navrhovali pre kancelárske priestory, pretože je dokázané, že rastliny pozitívne vplývajú na zamestnancov. A práve naša krabičková záhrada je niečo, čo kancelársky priestor príjemne doplní a taktiež ponúka možnosť pestovať. Stačí ho raz za desať dní zaliať, čo vám pripomenie notifikácia na mobile. Potom ho len strčíte do zásuvky a pestujete. Je to nenáročné a ekologické.

Využíva už váš Grow Box aj niekto iný okrem vás? Aké veľké množstvo rastlín sa dá vypestovať v jednom boxe?

Svoj prvý kus sme predali do kancelárskych priestorov Coworkingu u nás v meste. Páčil sa im náš koncept, tak sa ho rozhodli podporiť vzájomnou spoluprácou. Potrebovali sme niekoho, kto by podchytil chyby v základnom boxe, aby sme ich vedeli opraviť pred začatím predaja. Práve pracovníci z Coworkingu dodávajú spätnú väzbu a box je už skoro dokončený. V kancelárii si v boxe pestujú šesť byliniek, napríklad mätu, z ktorej je v tomto období super čaj. Vďaka boxu ju máte čerstvú, stačí odstrihnúť, rýchlo dorastá. Priemerný rast rastlín bol sledovaný v časovom rozmedzí troch týždňov. Keď rastlina iba dorastá, čas je, samozrejme, kratší.

Získali ste za svoj projekt už nejaké ocenenie? Plánujete aj niečo väčšie ako je základný box na bylinky?

Určite áno, návrhy už sú, chceme aj väčší box, v ktorom by sa dala vypestovať aj menšia zelenina. To bol náš hlavný plán a držíme sa ho. Spolu s tímom sme pred rokom vyhrali súťaž Slovak Student Startup Cup 2016 v kategórii životné prostredie, ktorú organizovala JCI Slovakia. V apríli sme sa dostali do programu pre startupy na Technickej univerzite v Košiciach, v súčasnosti nás podporujú. Veríme, že onedlho bude Grow Box dostupný na predaj v e-shope.

Na snímke Ivan Šodor. Foto: autorka

Chceli by ste v budúcnosti svojím produktom zmeniť spôsob pestovania?

Nie, chcem, aby si ľudia uvedomovali, že nejdeme nahrádzať klasické pestovanie v pôde. So svojím produktom len chceme priniesť alternatívu pre ľudí, ktorí nemajú možnosť niečo si vypestovať na záhrade, alebo pre ľudí žijúcich v oblastiach, kde nie je kvalitná pôda na pestovanie. Ja sám pestujem na záhrade a vždy budem. No okrem toho si viem doma cez zimu vypestovať niečo vlastné a nezávadné, a to je pre mňa výhoda, ktorú chcem Grow Boxom posunúť aj iným.

 

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre: