Žiadne papierové peniaze, inteligentné domy. Budúcnosť pohľadom odborníkov z UKF

Existuje množstvo teórií o vývoji ľudstva v najbližších desaťročiach. Niektoré sú si podobné, iné sú diametrálne odlišné. O svojich predstavách hovoria pedagógovia z rôznych pracovísk UKF.

Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že v najbližších päťdesiatich rokoch sa výrazne posunie vpred rozvoj technológií. Niektorí zvažujú, že pri mnohých činnostiach roboty úplne nahradia ľudí.

Majú však odlišný pohľad na to, v čom všetkom stroje preberú ľudskú prácu. Zhodujú sa však, že pol storočia je príliš dlhá doba na to, aby sa čokoľvek dalo s istotou predpovedať.

Milan Fiľa, ústav ekonomiky a manažmentu

Päťdesiat rokov je veľmi dlhá doba na to, aby sa dalo objektívne predikovať, ako bude vyzerať svetová ekonomika. Očakávam však, že počas tohto obdobia sa veľmi zmení trh práce. Viaceré profesie už zrejme nebudú existovať. Vzniknú však nové, o ktorých dnes ani netušíme. Medzi top svetových ekonomických lídrov budú patriť Čína, India, Brazília či Indonézia. Naopak, Veľká Británia sa odsunie do úzadia.

Informačno-komunikačné technológie a digitalizácia preniknú do úplne všetkých našich činností. Platenie bude zrejme bez papierových peňazí. Zvýši sa kontrola a regulácia trhov, no rozrastie sa kybernetická kriminalita.

Obyvateľstvo značne zostarne, čo zvýši tlak na zdravotníctvo i sociálne služby, prinesie to však nové možnosti podnikania v takzvanej striebornej ekonomike (ekonomika, kde veľkú časť spotreby tvoria seniori, pozn. red.). Kvalitné potraviny a voda budú drahé a vzácne, pretože nás bude vo svete priveľa.

Vďaka vyčerpaniu fosílnych palív môžu opäť dostať prioritu prírodné obnoviteľné materiály a tí, ktorí nebudú recyklovať, veľmi draho zaplatia. Slovensko konečne dokončí diaľnicu D1 z Bratislavy do Košíc a možno až do Michaloviec, aby sme potom mohli začať konečne riešiť vzdušné koridory pre naše lietajúce autá. (smiech) 

Viera Papcunová, ústav ekonomiky a manažmentu

Je veľmi ťažké jednoznačne odpovedať na túto otázku. Súčasný rýchly trend rozvoja vo všetkých oblastiach života spôsobuje, že aj predikcia vývoja spoločnosti na kratšie obdobie začína byť veľmi ťažká.

Vývoj predovšetkým v informačných technológiách sprevádza nahrádzanie ľudí nielen vo výrobnej sfére, ale aj vo sfére služieb. V konečnom dôsledku by to z ekonomického hľadiska mohlo priniesť mnohé výhody.

Z hľadiska sociálneho by to však, podľa môjho názoru, prinieslo viac negatív ako pozitív. A preto budem veriť, že technológie ani o päťdesiat rokov nenahradia v plnej miere ľudí. Budú nám však uľahčovať prácu, aby sme nepremeškali krásne okamihy a mohli si užívať život podľa vlastných predstáv.

Jan Francisti, doktorand katedry informatiky

Každý deň sa k nám dostavajú informácie, ako sa svet zo dňa na deň mení, ako pri informatike, tak aj pri ostatných odvetviach. Otázky typu: „Vypla som žehličku?“ sa pomaly stávajú minulosťou. Prostredníctvom mobilného zariadenia v aplikácii inteligentného domu dnes máme k dispozícii prehľad o tom, ktoré zariadenia sú pripojené do elektriny.

V súčasnosti a blízkej budúcnosti môžeme očakávať, že všetky domáce spotrebiče budú pripojené do siete v prostredí Internetu vecí (IoT). Tie budeme môcť obsluhovať, respektíve ovládať na diaľku.

Dnes je nám známe vykurovanie domu na diaľku, neskôr to už nebude len vykurovanie, ale aj obsluha zariadení ako napríklad práčka a kuchynská rúra. Môžeme spomenúť inteligentné domy, ktoré sa prispôsobia majiteľovi v zmysle ročného obdobia. Taktiež tie, v ktorých sa automaticky zaznamenajú informácie, umožňujúce poznať majiteľa natoľko, že zaregistrujú odchod z domu do práce, kedy príde domov a aj to, kedy ide spať. Prostredníctvom tejto automatizácie sa prispôsobia teplota domu a osvetlenie k vonkajšiemu počasiu.

Zaujímavá vlastnosť inteligentného domu je výroba vlastnej elektriny prostredníctvom slnka a vetra. Z toho vyplýva, že bude možné predať prebytok elektriny, ktorú nespotrebuje konkrétny dom.

Klement Mitterpach, katedra filozofie

Podľa optimistov dosiahne AI (umelá inteligencia, pozn. red.) o päťdesiat rokov úroveň všeobecnej inteligencie. Podobne hovoria špecialisti o hrozbe nezvratnej klimatickej zmeny a kolapse globálneho životného prostredia. Na jednej strane prekročenie štandardných výkladov života a možnosť vytvoriť jeho úplne novú formu s dôsledkami, ktoré sotva odhadujeme. Na druhej, je otázkou, či prežije doterajšia ľudská forma života ako forma schopná tvoriť a zdieľať kultúru.

Filozofia môže predstavovať zdroj argumentov pre individuálne pochopenie toho, čo treba podriadiť prísnej regulácii, a zároveň skúmanie toho, čo je jej cieľom. Domnievam sa, že filozofia predstavovala vlastne vždy možnosť individuálneho skúmania v konfrontácii so skutočnosťou.

Štúdium filozofie by tak nepredstavovalo štúdium určitého odboru, ale príležitosť rozvinúť skôr zanedbanú všeobecnú ľudskú inteligenciu. Príčina problému sa zmenou pohľadu môže stať riešením. Že sa tak stane do päťdesiat rokov, je však oveľa menej pravdepodobné ako čokoľvek, čo sa dnes odhaduje napríklad o AI a klimatickej zmene.

Viera Tomková, katedra techniky a informačných technológií

Keď som bola žiačkou na prvom stupni základnej školy, na výtvarnej výchove sme každý rok mali za úlohu nakresliť, ako bude vyzerať život na Zemi v roku 2000. Samozrejme, ovplyvnení letom Gagarina a pristátím Armstronga na Mesiaci sme kreslili lietajúce autá, roboty, mimozemšťanov a iné sci-fi. Realita však bola nakoniec iná.

Myslím si, že o päťdesiat rokov bude omnoho vyspelejšia technika. V detstve sme si nevedeli predstaviť mobilný telefón a komunikáciu so svetom vďaka internetu. Takisto si dnes nevieme predstaviť, ako sa moderné technológie budú vyvíjať v náš prospech alebo neprospech. Možno každá domácnosť bude vlastniť dron a rodičia budú vďaka nemu kontrolovať deti na dvore. Výskum bude na takej úrovni, že budú k dispozícii lieky na choroby, ktoré sú dnes neliečiteľné.

Dúfam, že jedno na Zemi zostane nezmenené, a to, že knihy budú súčasťou života ľudí tak, ako je to dnes. Verím, že knižnice budú na svete aj o päťdesiat rokov, keďže bude stále dosť ľudí, ktorí budú milovať schopnosť kníh vtiahnuť nás do deja, ich vôňu a šuchot listov. Prečo v to verím? Lebo dobrá kniha je ako priateľ. Niektorého stačí stretnúť raz a spomínať na milé stretnutie, ale niektorých túžite stretnúť znova a znova.

autorky: Jana Sedláková, Alexandra Bednárová

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: