Mladý Nitran žiaril na hokejových MS: Každý hráč chce byť draftovaný, no draft zaňho hrať nebude

19-ročný Nitran Samuel Buček dostal nedávno možnosť reprezentovať svoju krajinu na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji do 20 rokov. V Slovenskom tíme bol bodovo najlepším hráčom a predpovedajú mu hviezdnu budúcnosť.

Samuel sa hokeju venuje od útleho veku a odmalička vyčnieval nad svojimi rovesníkmi. V dorasteneckých a juniorských kategóriách hrával stále proti starším hráčom, no to na ľade nebolo vidieť.

Už ako 15-ročného si ho do projektu osemnástky vybral Anton Bartánus, čo mu dalo možnosť vyskúšať si reprezentačný dres. Netrvalo dlho a šikovný hráč si našiel svoje miesto aj v nitrianskom áčku, za ktoré odohral 26 zápasov.

Na svoje pôsobenie Samuel spomína dodnes: „Spomínam na to len v dobrom, aj keď to nebolo vždy ružové. Veľmi mi to pomohlo do budúcnosti a v mojej kariére.“

V sedemnástich sa musel osamostatniť

Po krátkom pôsobení na domácej pôde prišla pre nitrianskeho odchovanca možnosť, ktorá sa neodmieta. Ak ju chcel Samuel využiť, musel všetko zanechať na Slovensku a v sedemnástich sa pripraviť na osamostatnenie sa v Amerike.

Jeho novým klubom sa mal stať tím z najlepšej juniorskej ligy USHL Chicago Steel. „Začiatky boli veľmi ťažké, ale človek si postupom času zvykne a osamostatní sa. Ja mám super rodinu, ktorá mi vo všetkom pomohla, takže som to mal určite uľahčené,“ hovorí o svojich začiatkoch.

„Svoje doterajšie pôsobenie v zámorí hodnotím jednoznačne pozitívne. Snažím sa, bavím sa a trénujem. Všetko je zatiaľ tak, ako má byť,“ pokračuje Buček.

Na konci decembra 2017 odletela slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov spolu so Samom do amerického mesta Buffalo, kde sa konali majstrovstvá sveta. Hoci sa našim reprezentantom nepodarilo získať cenný kov, bojovali až do poslednej sekundy.

Najlepší Slovák na MS

Práve Samuel sa stal najproduktívnejším hráčom slovenského tímu, pretože počas turnaja si zapísal až sedem bodov. S týmito siedmimi bodmi sa mladý hráč ako jediný zo slovenskej reprezentácie dostal medzi lídrov záverečných štatistík turnaja, po štvrťfinálovej fáze figuroval na štvrtom mieste produktivity.

Okrem toho si ho budú všetci hokejoví fanúšikovia pamätať ako strelca víťazného gólu, ktorý patril medzi najkrajšie na turnaji. O reprezentácii hovorí Samo ako o splnenom sne: „Hrať za moju rodnú krajinu pre mňa znamenalo skutočne veľa. Odmalička som to chcel dosiahnuť a zrazu to tu bolo.“

Samuel mal reprezentačný dres obliecť už minulý rok, no kvôli problémom s kolenom to musel odložiť až na terajší šampionát. Podľa vlastných slov sa momentálne nezaoberá ďalšou budúcnosťou. „Budúcnosť v zámorí neriešim. Na tieto veci sa snažím nemyslieť a hrám najlepšie ako viem,“ hovorí mladý útočník.

Na otázku tohtoročného draftu do najvyššej zámorskej ligy NHL odpovedá skromne: „Neviem, či sa pred draftom do mňa vkladajú veľké nádeje. Každý hráč chce byť draftovaný, no draft zaňho hrať nebude,“ uzatvára.

autorka: Karin Daráková

titulná foto: ushl.com

Zdieľajte článok

Komentáre: