Dve tváre homeworkingu alebo aké sú (ne)výhody práce z domu?

Keď ráno cestujete do práce s ledva rozlepenými očami, viaznete niekde v kolóne a netrpezlivo kontrolujete hodinky s pocitom, že šéf vás za meškanie nepochváli, možno vám napadne, aké skvelé by bolo pracovať z domu. Znie to ako idylka. Bujné predstavy o pracovaní v pyžame a spokojnom usrkávaní kávy sa možno rozplynú, keď si človek prácu z domu naozaj vyskúša.

Homeworking (práca vykonávaná zväčša z domu) a homeoffice (príležitostná práca z domu) sú úspešnými fenoménmi dneška. V súčasnosti nie je až také ťažké dostať sa k nim. Existuje množstvo zamestnávateľov, ktorí tieto možnosti ponúkajú.

Väčšinou ide o povolania súvisiace so žurnalistikou a marketingovou komunikáciou – napríklad redaktori, editori či copywriteri, ale táto forma práce sa stále viac sprístupňuje aj grafikom, programátorom či ekonómom.

Dve tváre homeworkingu

Nie je pochýb, že človek homeworkingom šetrí čas, peniaze a životné prostredie, keďže nemusí cestovať. Tieto výhody sa však ani zďaleka nedajú považovať za jediné. Radosť z pohodlia domova znásobí vedomie, že žiadny kolega na vás nebude škaredo pozerať, keď si už tretíkrát pôjdete zapáliť.

Taktiež sa vyhnete hluchým miestam v práci – netreba sedieť na mieste a tváriť sa, že pracujete, aj keď máte dávno všetko hotové. Nespornou výhodou je aj možnosť pracovať vo firmách, ktoré sú desiatky, ba dokonca aj stovky kilometrov vzdialené od miesta vášho bydliska, a inak by ste sa v nich mohli zamestnať iba v prípade, že by ste sa presťahovali.

Foto: unsplash.com

Zdanlivo výhodná forma zarábania však časom začne ukazovať aj svoju negatívnu stránku. „Keď napríklad robím administratívu, rýchlejšie a precíznejšie ju spravím v kancelárii za stolom než doma pred televíziou,“ tvrdí Pavol, ktorý sa venuje finančnému poradenstvu, a okrem niekoľkých fixných dní v kancelárii mu zamestnávateľ umožňuje pracovať aj z domu.

Práve domáce prostredie môže byť zdrojom rozptýlenia. Vedomie, že si môžete hocikedy odbehnúť zobrať niečo chutné z chladničky, alebo myšlienky, že treba poutierať prach, môžu značne spomaliť výkon, a preto je potrebná veľká sebadisciplína.

Pohodlie verzus osamelosť

Problémom je aj odlúčenie od pracovného kolektívu, ktoré z homeworkingu vyplýva: „Občas mi chýba kontakt s kolegami, atmosféra kancelárie, rozhovory, ruch, interné vtipkovanie. Komunikujeme spolu síce online, ale nie je to ono. Aj čo sa týka efektivity. Predsa len, rýchlejšie niečo poviem, ako napíšem,“ hovorí Katarína, študentka UKF, ktorá pracuje ako online editorka spravodajského webu.

Foto: unsplash.com

„Asi by bolo fajn mať možnosť jeden-dva dni v týždni pracovať z domu, ale nastálo si to veľmi neviem predstaviť. Na jednej strane je to pohodlné, no mám rada nové podnety, kolektív a osobný kontakt, takže to by mi asi chýbalo.“ Okrem toho, že doma vidíte stále tých istých ľudí, hrozí ponorková choroba aj zo samotného prostredia.

Práca snov

Niektorí ľudia si však prácu z domu nevedia vynachváliť. Matej, ktorý interne študuje a zároveň pracuje ako redaktor a copywriter, sa radí medzi nich: „V mojom prípade práca z domu nemá negatíva, veľmi mi to pomáha, stíham školu aj osobný život. Neviem si predstaviť, že by som musel pravidelne dochádzať do agentúry či redakcie. V kombinácii so školou by ma to odrovnalo.“ Zároveň priznáva, že je pohodlný, a vie si predstaviť, že by v budúcnosti pracoval z domu aj na full-time. „Ak takúto prácu niekto má, potom by som mu asi odporučil, aby si uvedomil, že má k dispozícii pomerný luxus,“ dodáva.

Foto: pixabay.com

Toto by sa v kancelárii nestalo

Keďže homeoffice alebo homeworking na Slovensku ešte nemá vybudované zázemie a mnohí ľudia sa s nimi ani len nestretli, je pre nich ťažké pochopiť, že aj z domu sa dá robiť plnohodnotná práca. Dochádza tak k nedorozumeniam najmä medzi staršou a mladšou generáciou. „Pre rodinných príslušníkov bolo ťažšie zvyknúť si, že keď mám službu, nemôžu ma stále vyrušovať a otravovať. Našťastie sa to už zlepšilo,“ poznamenala Katarína.

V domácom prostredí si tiež každý sám zodpovedá za funkčnosť techniky. „Napätá situácia nastáva vždy, keď nejde internet. Snažím sa potom zháňať niekoho, kto bude robiť za mňa, ale keďže robím hlavne večer a cez víkendy, väčšinou má už každý svoj program. Takže niekedy improvizujem so zdieľanými dátami z mobilu.“ Podobné skúsenosti má aj Matej: „Jeden článok som posielal z rohu záhrady, pretože mi vypadol internet, ale vedel som, že v záhrade sa pripojím na wi-fi.“

Zdieľajte článok

Komentáre: