Veľké množstvo chorôb u mladých súvisí s nestabilnou psychikou

Medicína v súčasnosti výrazne pokročila a lieky či operácie vyriešia aj ochorenia, ktoré boli kedysi ťažko liečiteľné. O to viac sa rozširujú choroby, pre ktoré je potrebné navštíviť psychológa či psychiatra.

V uponáhľanom 21. storočí sú najväčšími nepriateľmi stres a nezdravý spôsob života. Práve tie sú častou príčinou ochorení, postihujúcich populáciu.

Mnohé majú naviac veľmi nešpecifické príznaky, preto je problém ich odhaliť. Niektoré z týchto zdravotných problémov boli pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi skôr doménou ľudí po päťdesiatke, iné takmer vôbec neexistovali.

Psychické problémy

Psychické problémy sú v posledných rokoch bežným problémom v živote mnohých ľudí. Depresia je najčastejšie sa vyskytujúcim duševným ochorením. Trpí ňou 20 % civilizácie. Čoraz viac sa vyskytuje u mladších ľudí. Napriek tomu, že sa dá liečiť, až do 15 % ľudí trpiacich depresiou spácha pod jej vplyvom samovraždu. Vyskytuje sa u ľudí, ktorých poskytla životná tragédia, majú nízke sebavedomie, ale je podmienená aj geneticky.

Roky ňou trpí aj Beáta. „Už dlho predtým, ako mi diagnostikovali depresiu, som pociťovala úzkostné stavy. Neskôr som to riešila alkoholom, no ten mi dlhodobo nepomohol. Až po rokoch som zašla za lekárom. Dal mi lieky, ktoré ma problémov čiastočne zbavili, no úplne som sa ich nikdy nezbavila,“ vysvetľuje.

Poruchy príjmu potravy

Choroby, ktoré rovnako súvisia s nezdravou psychikou, sú anorexia a bulímia. Odlíšenie bulímie od anorexie je ťažké. Obe choroby sú charakteristické úbytkom hmotnosti, no pri bulímii ide o prejedanie sa a následné vyvracanie potravy, pri anorexii jedinec skonzumuje len minimum jedla.

Vyskytujú sa viac u adolescentov, ale nie sú zriedkavé ani v staršom veku. Človek má problémy s príjmom potravy z rôznych dôvodov. Môže to byť porovnávanie sa so súčasnými idolmi krásy a s tým súvisiace nízke sebavedomie, alebo kvôli šikanovaniu.

Opačným extrémom podvýživy je obezita, ktorá v súčasnej dobe trápi veľké percento ľudí po celom svete. Obezita je civilizačné ochorenie, má niekoľko stupňov. Obézni ľudia sú náchylnejší na srdcové a nádorové ochorenia či cukrovku.

Žalúdočné vredy

Helikobakter a žalúdočné vredy idú spolu ruka v ruke. Baktéria helikobaktera pylori napáda oblasť žalúdka a dvanástnika. Charakterizuje ju špecifická bolesť žalúdka, s ňou spojené kŕče a neustále nutkanie niečo jesť. Vo väčšine prípadov sa výskyt žalúdočných vredov v organizme pripisuje práve infekcii helikobaktera pylori. V neliečených prípadoch môže spôsobiť vznik rakoviny žalúdka. Helikobaktera má v tele približne 40 % populácie. Niektorým ľuďom nespôsobuje žiadne problémy, iní majú tráviace ťažkosti, niekto dostane aj vredy.

Problémy so žalúdkom kvôli helikobakterovi mal aj Vladimír. „Už dlhšie som trpel bolesťami žalúdka a myslel som si, že mám žalúdočné vredy. Vred mi našli a popri ňom mi objavili aj helikobaktera. Myslím si, že som ho dostal kvôli svojmu uponáhľanému životu,“ hovorí.

Bolesti chrbtice

Podľa odhadov až 80 % populácie trpí bolesťami chrbta. Tie môžu byť spôsobené závažnejšími ochoreniami, ako sú artritída či osteoporóza. Najmä u mladých ľudí však býva ich príčinou skôr nesprávne držanie tela stres či obezita. Práve chrbtica začína prejavovať známky starnutia už u ľudí po dvadsiatke. Rôsolovité jadro platničiek stratí svoju pružnosť a tie sa začnú zvrašťovať. Aj preto sa ťažkosti s chrbticou prejavujú už pred tridsiatkou.

Častým problémom u mladých ľudí býva aj skolióza (chorobné vychýlenie chrbtice). „Od puberty mám skoliózu a mávam časté bolesti chrbta aj hlavy. Na chrbte sa mi taktiež tvoria hrče,” vysvetľuje svoju skúsenosť študentka Alexandra. „Snažím sa cvičiť a chodiť na masáže. K týmto problémom mi neprospieva ani čas strávený pri počítači,” dodáva.

Tetanický syndróm

Tetánia je chorobou, ktorá sa vyskytuje najmä u mladých ľudí pred tridsiatkou. Nie je životu nebezpečná, no jej príznaky tak môžu vyzerať. Prejavuje sa najmä dýchavičnosťou, náhlou nevoľnosťou či brnením v končatinách.

Svoje skúsenosti so syndrómom má aj študent Matej. „Prejavovalo sa to bolesťou a tŕpnutím nôh, nadmerným sebapozorovaním a celkovou únavou organizmu. Keďže som sa v tom období všetkého veľmi bál, riešil som to množstvom rozličných vyšetrení, ktoré nič nepreukázali,“ hovorí o tetanickom syndróme. „V podobných situáciách si človek musí pomôcť hlavne sám. Začal som pozitívnejšie myslieť, keďže pôvod bolestí bol v hlave. Popri tom som zopárkrát navštívil psychológa a bral magnézium. Netrvalo to dlho, a bol som zase úplne v poriadku,“ opisuje liečbu Matej.

Tetánia môže mať rôznych pôvodcov. „U mňa to bol psychický problém. Môže však mať aj fyziognomický pôvod, napríklad pri nízkej hladine magnézia či iných látok,“ vysvetľuje.

Potravinové intolerancie

Mnohým ľuďom spôsobujú ťažkosti niektoré potraviny, pretože organizmus im ich nedokáže stráviť. Príznaky intolerancie sa môžu dostaviť aj o niekoľko dní po zjedení jedla. Ide napríklad o poruchy spánku, nadúvanie, depresie, úzkosti, zápchu či hnačku. Keďže znaky intolerancie sú nešpecifické, nie vždy je jednoduché odhaliť ich príčinu. Medzi najčastejšie alergény patria mlieko (laktóza), lepok, vajíčka či bravčové mäso.

Štefan trpí laktózovou intoleranciou. „Po konzumácii mliečnych produktov som mal žalúdočné problémy a kŕče. Zašiel som ku gastroenterológovi, ktorý mi diagnostikoval intoleranciu na laktózu,“ vysvetľuje. „Existuje však tabletka, ktorá mi chvíľkovo pomôže pri jej trávení,“ hovorí. „Som spokojný, že sortiment bezlaktózových výrobkov už ponúka takmer všetko. Avšak tieto potraviny sú drahšie ako klasické mliečne produkty,“ dodáva.

autorky: Alexandra Bednárová, Jana Sedláková

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: