Uplynul rok od tragickej udalosti: Smrť novinára a jeho snúbenice zasiahla celú krajinu

Dvadsiaty šiesty február 2018 bol dňom, kedy sa verejnosť v ranných hodinách dozvedela o smrti dvoch mladých ľudí. Správy hovorili o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ohavný skutok sa odohral v rodinnom dome mladého páru v obci Veľká Mača neďaleko Galanty. Stal sa skutok, ktorý poznačil spoločnosť a vrhol tieň na politickú scénu.

Polícia 25. februára na podnet matky zavraždenej Martiny Kušnírovej, ktorá uviedla, že sa s dcérou nedokázala skontaktovať od stredy 21. februára, vykonala obhliadku rodinného domu vo Veľkej Mači. O pol jedenástej večer poverená hliadka Policajného zboru v Sládkovičove pri obhliadke cez okno spozorovala, že na podlahe leží osoba. O pár minút neskôr za asistencie Hasičského a záchranného zboru vstúpili do domu a zistili, že v dome sa nachádzajú dve telá, muža a ženy, bez známok života. Bol to Ján Kuciak so strelným poranením na hrudníku a Martina Kušnírová so strelným poranením hlavy. V prípade oboch obetí šlo o smrteľné zranenia. Od momentu týchto zistení sa všetky zraky obracali na vyšetrovateľov a kompetentných, ktorí mali zabezpečiť riadne vyšetrenie vraždy.

Politický šach

Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar 26. februára 2018 zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej informoval, že Policajný zbor SR urobí všetko preto, aby tento hrozný skutok objasnil. Netrvalo dlho a dôvera v slová policajného prezidenta začala ustupovať a na šachovnici začalo padať množstvo figúrok.

Prvým, kto po vražde opustil svoje miesto, bol Marek Maďarič. Ten argumentoval tým, že po vražde novinára Jána Kuciaka nemôže pokojne sedieť v kresle šéfa rezortu kultúry v prípade, že novinár bol naozaj zavraždený v súvislosti s jeho prácou. Nasledoval ho i tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň a takisto hlavná štátna radkyňa Mária Trošková.  Tí však mali na odchod pádnejší dôvod. Ján Kuciak vo svojich posledných článkoch písal o prepojení Jasaňa a Troškovej na taliansku mafiu a osobu Antonina Vadalu.

Pešiaci už padli

Nedôvera sa stupňovala aj na osobu policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého švagrom je známy podnikateľ Miroslav Bödör. Práve o nitrianskych podnikateľoch (Bödörovcoch) Ján Kuciak napísal niekoľko článkov v súvislosti s prepojením na vládny Smer-SD. Verejnosť i opozícia žiadali odvolanie policajného prezidenta a ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Rezignovať sa po nátlaku rozhodol Róbert Kaliňák, ktorého odstúpenie žiadal i koaličný Most-Híd. Neskôr ho nahradil Tomáš Drucker, ktorý tri týždne po vymenovaní podal demisiu. Príčinou jeho odstúpenia z funkcie bol fakt, že ani on nenašiel pádny dôvod, prečo by mal odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Najväčšou figúrkou, ktorá po slede týchto udalostí padla, bol premiér Róbert Fico. Ten 15. marca minulého roka do rúk prezidenta Andreja Kisku odovzdal demisiu. Slávny úškľabok terajšieho expremiéra a odkaz, že odísť sa nechystá, bol nevhodným odkazom pre už dosť polarizovanú spoločnosť. Andrej Kiska poveril zostavením vlády Petra Pellegriniho.

Práve nový premiér Peter Pellegrini sa s Tiborom Gašaprom pre upokojenie situácie v spoločnosti dohodol, že odstúpi z pozície prezidenta Policajného zboru SR.

Ďalším mužom, ktorý výrazne naštrbil dôveryhodnosť vyšetrovania, bol riaditeľ národnej protikorupčnej jednotky, ktorá je elitnou zložkou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Róbert Krajmer sa nachádzal na mieste činu hneď to osudové ráno potom, čo sa o vražde dozvedela verejnosť, hoci s vyšetrovaním nemalo jeho protikorupčné oddelenie nič spoločné. Vo funkcii skončil 1. apríla 2018. Ján Kuciak vo svojich článkoch upozorňoval na prepojenie Krajmerovej manželky s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom.

Ľudia za slušné Slovensko

Vražda Janka Kuciaka a jeho snúbenice spôsobila na politickej scéne veľké zemetrasenie, no vo vysokom počte sa za odkaz obetí  postavili státisíce ľudí, ktorí stáli na námestiach a žiadali spravodlivosť. Ľudia dávali najavo nespokojnosť s tým, ako pokračuje vyšetrovanie, ale zároveň odkazovali politikom, že takto slobodný a demokratický štát nefunguje.

Zhromaždenia organizovala vo veľkej miere iniciatíva Za slušné Slovensko. Desiatky tisíc ľudí poukazovalo na odkaz, ktorý im zanechal mladý novinár svojou prácou ako aj osobnostnými hodnotami. Rovnako ako Ján Kuciak vo svojich článkoch, aj ľudia na uliciach žiadali návrat k solídnej vláde, kde v štáte nebude miesto pre klientelizmus, nekonečnú korupciu, kde si nebudú privilegovaní určovať vlastné pravidlá, jednoducho štát, v ktorom sa nebudú musieť báť, ako tomu bolo v minulosti. Odkaz smeroval i k novembru 89´ a deväťdesiatym rokom, ktoré boli plné zastrašovania. V rámci protestov nebol cieľom žiadny štátny prevrat, ako avizovali niektorí politici s cieľom zdiskreditovať požiadavky národa. Všetky pochody sa zaobišli bez násilia, dokonca pod dohľadom polície a niesli odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Progres vo vyšetrovaní

Polícia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice stanovila dátum vraždy na 21. februára 2018. Od začiatku polícia pracovala s viacerými hypotézami a motívmi vraždy. Veľmi pravdepodobná sa zdala „talianska stopa“, ktorá smerovala k zločineckej skupine ´Ndrangheta z Kalábrie. Ján Kuciak sa pred smrťou venoval práve organizovanému zločinu spojenému s talianskymi podnikateľmi. Polícia vykonala niekoľko prehliadok objektov, pričom zadržala i sedem podozrivých, medzi nimi i Antonina Vadalu.

Pravdepodobnejšou verziou však bola verzia spojená s osobou Mariána Kočnera, o ktorom Ján Kuciak písal tesne pred svojou smrťou. Polícia i médiá upriamili pozornosť práve na podnikateľa, ktorý sa Kuciakovi vo zverejnenej nahrávke telefonického rozhovoru vyhrážal. Jánovi Kuciakovi to nebolo ľahostajné a podal oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu na Generálnu prokuratúru SR. Jeho oznámenie však ostalo bez odozvy.

Významný posun vo veci vyšetrovania vraždy nastal 27. septembra 2018, kedy elitné Lynx Commando zasahovalo v Kolárove a zadržalo podozrivých z vraždy novinára a jeho snúbenice. O deň neskôr zadržali v Komárne i údajnú Kočnerovu tlmočníčku Alenu Zs.

28. septembra 2018 polícia obvinila z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a ďalšej trestnej činnosti štyri zadržané osoby. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár a dozorní prokurátori prvého októbra 2018 uviedli, že strelcom bol Tomáš Sz., vodičom Miroslav Ma., objednávateľkou Alena Zs. a sprostredkovateľom Zoltán An., ktorý začal spolupracovať, a za zadávateľa objednávky vraždy novinára označil podnikateľa Mariána Kočnera.

Aktuálne generálna prokuratúra informovala, že približne v druhej polovici leta by mohlo prísť k prvým obvineniam. Známi sú vykonávatelia vraždy, no cieľom je nájsť tých, ktorí vraždu objednali. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na nedávnej tlačovej konferencii uviedol, že vyšetrovací tím v súvislosti s objednávateľmi vraždy pracuje s viacerými menami.

V mene celej redakcie študentského časopisu Občas nečas veríme v riadne a úspešné vyšetrenie vraždy. S úctou spomíname. #allforjan

Zdieľajte článok

Komentáre: