Notre-Dame nie je jediný: Slovenské pamiatky, ktoré padli za obeť ohňu

Požiar len nedávno značne poškodil známu parížsku katedrálu Notre-Dame. Okamžite vznikli zbierky na záchranu. Aj na Slovensku máme historické objekty, ktoré vo veľkej miere poškodil oheň. Financovanie ich obnovy je však neporovnateľné s Francúzskom.

Katedrálu Notre-Dame 15. apríla 2019 popoludní zachvátili plamene. Na pamiatke práve prebiehali renovačné práce. Jedna z veží sa v dôsledku požiaru úplne zrútila. Príčina ešte nie je známa, ale polícia incident vyšetruje. Uvažuje sa aj o verzii, že robotníci fajčili, hoci to bolo v blízkosti objektu zakázané

Podobné situácie, keď na historických pamiatkach oheň demonštroval svoju silu, sme však zažili aj na Slovensku. Boli medzi nimi aj hrad Krásna Hôrka neďaleko Rožňavy alebo secesný kaštieľ v obci Kunerad.

Krásna Hôrka: Keď oheň vyčíňa

Národnú kultúrnu pamiatku hrad Krásna Hôrka zachvátili plamene 10. marca 2012. Požiar údajne spôsobili dvaja mladíci, ktorí si chceli zapáliť cigaretu. Zároveň však spôsobili požiar trávnatého porastu na hradnom kopci. Z neho sa oheň preniesol aj na samotný hrad. Rozšíril sa veľmi rýchlo a v priebehu desiatich minút zachvátil celú strechu. Spolu s ňou zhorel aj interiér horného gotického hradu.

Oheň sa snažilo dostať pod kontrolu 84 hasičov. Na mieste zasahovali vojaci, policajti, služobné psy a aj vrtuľník letky ministerstva vnútra s vakmi naplnenými vodou, ktoré napokon nepoužili. Dôvodom bolo to, že vyliata voda by spôsobila väčšie škody. Krízový štáb pri tomto incidente zvolal aj príslušníkov Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. Okrem dobrovoľných hasičov pomáhali aj obyvatelia z priľahlej obce Krásnohorské Podhradie.

Počas požiaru sa v hrade nachádzalo 4 229 zbierkových predmetov. Oheň zničil a poškodil viac ako 350 z nich. Zachránená časť zbierky bola umiestnená do Múzea Betliar či Slovenského technického múzea v Košiciach.

Rekonštrukcia na hrade začala ešte v októbri 2012. „Momentálne na hrade Krásna Hôrka prebieha reštaurovanie kaplnky a robia sa sanačné práce. Paralelne prebieha aj reštaurovanie poškodených zbierkových predmetov,“ vyjadrila sa Barbora Palovičová z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

V priebehu siedmich rokov sa podarilo pamiatku stabilizovať a zabezpečiť. Hrad sa bude ešte ďalej reštaurovať a obnoviť sa má aj jeho okolie.

Pri obnove hradu sa nebudú opravovať len ohňom poškodené časti, ale budú sa odstraňovať aj následky nevhodnej obnovy z minulosti (cementové omietky a podobne). Cieľom je obnoviť všetky časti hradu naraz, aby v budúcnosti návštevníci neboli obmedzovaní prebiehajúcimi stavebnými prácami,“ objasnila Barbora Palovičová.

Hrad by mal byť sprístupnený pre návštevníkov o dva roky. „Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky robí všetko preto, aby sa mohlo zrealizovať sprístupnenie dolnej a strednej časti hradu Krásna Hôrka verejnosti v roku 2021. Ohľadom obnovy hradu pripravilo ministerstvo  odborný materiál pre vládu. Ten už bol posúdený v rámci predbežného pripomienkového konania a aktuálne je v  medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ dodala Barbora Palovičová.

Kunerad: Nejasný osud kaštieľa

Kaštieľ Kunerad z roku 1916, ktorý bol predtým honosným sídlom, teraz chátra. Prvýkrát ho oheň zasiahol v roku 1944, keď ho podpálili nemecké vojská. Následne ho v 40. a 50. rokoch počas socializmu opravili a slúžil ako liečebňa. V roku 1989 liečebňa zanikla a o rok na to kaštieľ ponúkli na privatizáciu.

V marci 2010 a neskôr i koncom roku 2018 požiar zachvátil strechu kaštieľa. „Kaštieľ je v súčasnosti vo veľmi narušenom stavebno-technickom stave a hrozí jeho fyzický zánik,“ vyjadril sa pre Občas nečas riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Žilina Miloš Dudáš.

Príčina požiaru nie je doteraz známa, ale špekulácií je mnoho. Niektorí si myslia, že je tento kaštieľ terčom poistného podvodu.

Po marcovom požiari poisťovňa Allianz poslala majiteľovi, ktorým sú Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, zálohu v hodnote 150 tisíc eur. Neskôr im ešte doplatili z poistenia. Majiteľ bol s výškou sumy nespokojný a na poisťovňu podal žalobu. Allianz v tomto spore neuspela a výsledkom bolo, že musela doplatiť ďalšiu časť sumy. Majiteľ od poisťovne dostal nakoniec takmer tri milióny eur.

Krajský pamiatkový úrad Žilina požiadal kúpele, aby po poslednom požiari zabezpečili provizórnu strešnú krytinu, ktorou by predišli väčším škodám. Za túto požiadavku majiteľ zažaloval pamiatkový úrad, lebo tvrdil, že ich požiadavky ho finančne ruinujú. Súdy dopadli v prospech pre spomínaný pamiatkový úrad a potvrdili ich stanovisko.

Peniaze sa však, očividne, podľa stavu kaštieľa, nepoužili na jeho renováciu. O stav historickej pamiatky sa neskôr začali zaujímať aj média. Polícia však túto situáciu neriešila, keďže podľa informácií z reportáže RTVS, nedostala žiadny podnet.

“Podľa ústavy je každý povinný chrániť kultúrne dedičstvo, ktorého súčasťou je aj Národná kultúrna pamiatka zámok Kunerad. Podľa pamiatkového zákona 49/2002 Z. z. je vlastník zodpovedný za stavebno-technický stav kultúrnej pamiatky, preto je povinnosťou vlastníka kaštieľ obnoviť,” vyjadrila sa Barbora Palovičová z ministerstva kultúry.

Pre záchranu kaštieľa sa spojili aj ľudia a spísali petíciu. Na Úrad vlády ju odovzdali s 3500 podpismi ešte koncom decembra minulého roka. Signatári v petícii požadovali od vlády, aby začala konať vo veci obnovy vyhoreného zámku. Starostka obce Kunerad Monika Kavecká pre televíziu RTVS uviedla, že ako samospráva nedokážu donútiť majiteľa, aby kaštieľ zrekonštruoval. Samosprávny orgán totiž nemá kompetenciu zasahovať do osobného majetku, aj keď ide o Národnú kultúrnu pamiatku.

V posudku Ústavu súdneho inžinierstva navrhujú demoláciu prvého nadzemného podlažia kaštieľa. Tento prístup sa však pamiatkarom nepáči. Či sa tento zásah zrealizuje, ešte nie je jasné. Zatiaľ sa však nezačali žiadne búracie práce, čo potvrdil aj Miloš Dudáš.

Majiteľ, ktorý do kaštieľa naďalej odmieta investovať, sa s pamiatkarmi súdi už dlho. Minulý rok sa však v médiách hovorilo o investorovi, ktorý mal o kaštieľ záujem. V posledných dvoch rokoch zaznamenal Miloš Dudáš asi dvoch potencionálnych záujemcov, ktorí však zotrvali len pri záujme. Osud tejto Národnej kultúrnej pamiatky je teda nejasný.

Momentálne ešte prebieha vyšetrovanie požiaru z roku 2018, ktorého súčasťou je aj znalecké posúdenie. Z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania polícia nemôže poskytnúť viac informácií, kým sa prípad neuzavrie. Kam sa podeli milióny od poisťovne na obnovu a zabezpečenie kaštieľa, zatiaľ nie je známe.

Čo sa bude diať ďalej s kaštieľom Kunerad? Krajský pamiatkový úrad Žilina sa snaží o to, aby kaštieľ nezbúrali. Z historického objektu chcú zachrániť maximum. Podľa ich názoru je to ešte možné. „V podobnej nelichotivej situácii sa kaštieľ Kunerad nachádzal už po požiari v roku 1944, keď bol adaptovaný na liečebné účely. Pôvodná architektonická, dispozičná a čiastočne aj konštrukčná a výtvarná podstata zostali v tom období zachované,“ povedal Miloš Dudáš.

Foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: