Ako pomáha recyklovanie odpadu a ako môžeme zlepšiť život moderného Slovenska?

Pôvodne publikované v anglickom jazyku Sofiou Vorontsovou.
Jedným z momentálne najvážnejších environmentálnych problémov je obrovské množstvo nerecyklovateľného odpadu, ktoré každý deň vyprodukujeme. Ako môžeme proti tomuto problému bojovať?

Mnoho firiem sa zapojilo do takzvaného Európskeho týždňa redukcie odpadu, ktorý prebiehal od 19. do 27. novembra. Cieľom spoločností bolo zdôrazniť dôležitosť recyklovania a upriamiť pozornosť na správne hospodárenie so zdrojmi a odpadom v zúčastnených európskych, ale aj mimoeurópskych krajinách počas jedného týždňa.

Umiestnenie Slovenska v recyklácií odpadu

„Slovensko bolo za rok 2020 (podľa Eurostatu) siedmou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa (433 kilogramov) v celej Európe. V tomto rebríčku však pomaly postupujeme nahor. Za posledné desaťročie sme sa pridali ku krajinám Európskej únie s najrýchlejšie rastúcim produkovaním komunálneho odpadu. Dôvodom je rastúca spotreba, keďže každý zakúpený produkt alebo služba následne vytvára odpad,“ povedala analytička Eva Sadovská, pracujúca pre spoločnosť Wood and Company.

Preto sa musíme viac rozvinúť v tejto oblasti, vybudovať recyklačné centrá a pomôcť tým životnému prostrediu.

Uvedomme si, ako veľa odpadu produkujeme na Slovensku

Ľudia na Slovensku vytvoria o polovicu viac odpadu než pred desiatimi rokmi. V priemere za deň vyhodíme približne 1,4 kilogramov na osobu, tvrdí Sadovská v svojej analýze.

Minulý rok vyhodil do smetných košov v priemere 497 kg každý Slovák. Po prepočítaní to vychádza na približne 1,4 kg za deň.

Najhoršie na tom je, že 41 % takéhoto odpadu skončí na skládkach.

Z environmentálneho hľadiska je toto najhoršie riešenie problematiky odpadu, keďže to taktiež prispieva k skleníkovému efektu. Produkty, ktoré vzniknú pri rozklade organického a anorganického odpadu, obsahujú nebezpečné toxické zlúčeniny a ťažké kovy. Tieto látky sa dostávajú zo skládok a znečisťujú pôdu a povrchové vodné toky. Do ovzdušia je vypúšťaný metán a iné škodlivé plyny, ktoré poškodzujú atmosféru a znečisťujú vzduch. Recyklácia odpadu sa drží na 49 %. Iba približne 9 % komunálneho odpadu je recyklovaného a použitého na výrobu elektriny alebo tepla v zariadeniach na energetické využitie odpadu.

Foto: Wood and Company.

Ako môže recyklácia odpadu dostať Slovensko do novej fázy rozvoja a nezávislosti?

Slovensko kupuje značnú časť energií, ktoré spotrebuje, z iných dovážajúcich krajín (ako napríklad Rusko). V spojení s energetickou krízou v roku 2022 je jedno riešenie tohto problému. Budovanie zariadení, ktoré spracovávajú odpad a premieňajú ho na energiu, zaručí Slovensku spracovanie odpadu na teplo, ktoré bude lacné a zároveň prospešné pre prírodu. Na Slovensku sú však len dve takéto zariadenia (v Košiciach a Bratislave), zatiaľ čo potrebných je päť.

Foto: pixabay.com.

 Čo môže každý z nás urobiť?

Jedno z najdôležitejších pravidiel je sledovanie nášho vzťahu s odpadom. Dodržiavajme pravidlá spracovania a triedenia odpadu. Zoberme všetky použité odpadky na špecializované miesta a tým minimalizujme produkciu komunálneho odpadu každého jedného z nás. Začnime podporovať recyklačné firmy – fyzicky, psychicky, morálne a ekonomicky. Zaujímajme sa o tento problém viac a šírme tieto informácie ďalej. Spolu môžeme zmeniť túto krajinu k lepšiemu.

Titulná fotografia: pixabay.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.