Prvá premiéra sezóny v Divadle Andreja Bagara: Inscenácia Rozsobáše

Divadlo Andreja Bagara uviedlo prvú inscenáciu z tohtoročnej sezóny s názvom Krehká identita. Túto sezónu sa divadlo rozhodlo sústrediť na slovenských tvorcov a tvorkyne a uviesť ich doposiaľ neuvedené texty a adaptácie na dosky javiska.

Ako prvá bola v piatok 28. októbra uvedená inscenácia Rozsobáše, ktorá divákom ponúka päť doteraz nezdramatizovaných príbehov od autorky Boženy Slančíkovej-Timravy. Ide o adaptáciu Timraviných noviel Katera, U Kanátov, Príde čas, Žiadna radosť a Mocnár. Pod kontrolou režiséra Matúša Bachynca, ktorý sa ku Timrave vracia už po tretíkrát, sú diváci ponorení do sveta obyčajných ľudí. Do ich strastí, šťastia a komplikovaných rodinných a susedských vzťahov, ktoré občasne vyvrcholia do radostných alebo tragických koncov. „Je to vynikajúci materiál na divadelnú adaptáciu.

Cez témy a situácie, ktoré poviedky prinášajú, je zapísaný akýsi náš slovenský kód. Obávam sa, že ani po tých 120 rokoch sme sa ho nezbavili. To je to, čo je na Timravinom diele stále súčasné, niekedy humorné, inokedy mrazivé, ale stále platné,“ povedal o inscenácií režisér Matúš Bachynec.

Herečka Kristína Turjanová a herec Martin Nahálka stvárňujú novomanželský pár.
Foto: DAB.

Aj napriek tomu, že hra predstavuje päť poviedok, v ktorých sú zakaždým popísané životy a vzťahy iných postáv, sú tieto príbehy pospájané niťou osudu. Popri tom má v inscenácii každá svoje miesto. „Ich postavy sa navzájom poznajú a žijú vedľa seba. V konečnom dôsledku ich mikropríbehy tvoria makropríbeh jednej dediny, akých bolo a sú na Slovensku stovky, kde každý pozná každého, sporia sa medzi sebou, zamilujú, berú i rozchádzajú. Snažili sme sa zachovať Timravin humor. Miestami je sarkastický a cynický, no dôležitý preto, aby sme osudy postáv nevnímali ako tragické, ale skôr ako tragikomické,“ píše v tlačovej správe dramaturgička Martina Mašlárová.

V divadelnej hre sa predstaví takmer celý herecký súbor Divadla Andreja Bagara. Jej súčasťou bude aj dvanásťčlenný zmiešaný zbor, ktorý len zmnoží dianie na javisku. V hre si zahrá aj herečka Eva Pavlíková, ktorá stvárni postavu jachtavej Anči. „Ja som už Timravu robila niekoľkokrát vo filme aj na javisku a považujem ju za naozaj svetovú spisovateľku. Som rada, že si režisér Matúš Bachynec vybral jej poviedky. Práca ma veľmi bavila a tešila, aj keď nebola jednoduchá, pretože ani vzťahy v tejto hre nie sú jednoduché. Timrava je mimoriadna autorka,“ povedala herečka Eva Pavlíková v tlačovej správe.

Herečka Eva Pavlíková a herec Branislav Matuščin.
Foto: DAB.

Diváci sa môžu tešiť na monumentálnu scénu, ktorá vychádza z realistického predobrazu aj napriek jednoduchej štylistike. „Je voľne inšpirovaná fotografiami Martina Martinčeka zo slovenského vidieka. Snahou výtvarníčky Barbory Šajgalíkovej ani zámerom režiséra nebolo vytvoriť repliku dedinského prostredia,“ dodala dramaturgička Martina Mašlárová. Ako doplnila, výprava takto nie je historicky špecifická, je neutrálna a univerzálne nadčasová. Kostýmy, o ktoré sa postaral Ján Husár, sú na tenkej čiare medzi historickosťou a modernosťou. Tým presne zapadajú do tematickosti inscenácie.

Napriek tomu, že sa divadelná hra odohráva približne v prvej polovici minulého storočia, môžeme vidieť nadčasovosť Boženy Slančíkovej-Timravy. Hlavne v emóciách a citoch postáv, ktoré sú blízke aj dnešným divákom. V inscenácií sa objavujú problémy vo vzťahoch či už rodinných alebo spoločenských a ako sa s nimi postavy vysporiadajú. Taktiež sú tu vyobrazené aj vážnejšie sociálne problémy, ako napríklad chudoba, alkoholizmus, domáce násilie alebo nerovnocenné postavenie ženy v spoločnosti. Inscenácia Rozsobáše je preto dôkazom, že za tú dobu sa toho veľa mohlo zmeniť v móde, politike alebo v štýle života, ale s problémami, ktoré existovali pred tým, vie sympatizovať aj súčasný divák.

Herečka Anna Dysko a herec Dušan Ambróš.
Foto: DAB.

Titulná fotografia: DAB.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.