Preplneniu skládok odpadom predchádza jeho triedenie. Ako je na tom s triedením odpadu mesto Nitra a okolie?

V dnešnej dobe nadmerného konzumu je veľmi potrebné dbať na správne triedenie odpadu, ktorý vyprodukujeme. Samotné triedenie nie je zložitý proces, je však dôležité naučiť sa správne triediť do nádob a miest na to určených.

Triedenie odpadu, ktorý sa v obytných domoch vyprodukuje, je samozrejmosťou a mnohé domácnosti si na to zvykli aj napriek zrýchlenej dobe, v ktorej často na to nie je čas. V súčasnosti je to oveľa jednoduchšie ako v minulosti. Dopomáhajú k tomu aj mestské či obecné samosprávy, ktoré svojich obyvateľov povzbudzujú k samotnému triedeniu. Dnes už v každom meste nájdeme zberné dvory, automaty na zálohovanie fliaš, obchody, ktoré ponúkajú bezobalový sortiment, a v neposlednom rade aj farebne označené nádoby určené na odpad.

Dôležitosť triedenia odpadu

Samotné skladovanie netriedeného odpadu neprospieva predovšetkým prírode a životnému prostrediu. V posledných rokoch je vo svete čoraz viac prírodných katastrof, ktoré sú spôsobené tým, že životné prostredie je nadmerne zaťažené nadbytočným konzumom. Odpadové skládky sú plné odpadu, ktorý sa rozkladá bez prúdenia vzduchu, a tak vzniká metán. Ten prispieva ku globálnemu otepľovaniu a tým aj k samotným zmenám v prírode.

Preplneniu skládok odpadom predchádza práve jeho triedenie, a preto má pre nás všetkých veľmi dôležitý význam, hlavne zo zdravotného hľadiska. Tým, že sa vytvorený odpad triedi, sa znižuje uhlíková stopa každého človeka a zároveň to spoločnosť učí byť ohľaduplnejšími voči sebe navzájom a taktiež aj voči prírode.

Mesto Nitra

Súčasťou každej väčšej samosprávy sú už spomínané zberné kontajnery, ktoré sú určené na triedenie odpadu. Pre mesto Nitra a jej okolie vykonávajú zber komunálneho a nezabezpečeného odpadu Nitrianske komunálne služby (NKS)  riadiace sa prísnou legislatívou a medzinárodným štandardom vývozu odpadu.

„Každá domácnosť dostáva oznámenie o nakladaní s odpadom v meste počas roka. Tieto údaje sú zároveň dostupné aj na stránke NKS či na stránke samotného mesta,“ povedal riaditeľ NKS Ladislav Peniaško.

Mesto v spolupráci s NKS pre obyvateľov zriadilo aj farebne odlíšené zberné nádoby na odpad. K zlepšeniu životného prostredia si môžu obyvatelia prenajať veľkokapacitné kontajnery alebo odovzdať bioodpad v nitrianskej kompostárni. Zároveň majú k dispozícii aj zberné dvory určené na nadmerne veľký druh odpadu.

Najčastejšie vyvážaným odpadom v rámci Nitry a okolia je komunálny odpad, ktorý končí na skládke odpadov Waste transport, a. s., v Mochovciach. Vytriedený odpad končí na triediacej linke, ktorá spadá pod NKS.

„Síce sa týždenne vyvezie približne 800 ton odpadu, prístup obyvateľov k triedeniu odpadu sa stále zlepšuje,“ dodal riaditeľ.

Foto: ON/Tetiana Stetsenko.

Okrem triedenia odpadu existuje množstvo alternatív, ktorými môžeme prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy, ako napríklad nosiť so sebou nákupnú tašku či vlastnú fľašu na vodu, nakupovať menej oblečenia, nekupovať veci, ktoré nepotrebujeme, zameriavať sa na tovar z prírodných zdrojov, využívať verejnú dopravu, nakupovať s látkovými vreckami na ovocie a zeleninu alebo nakupovať v bezobalových obchodoch. Predovšetkým ale každý musí začať sám od seba.

Študenti na internátoch

Pre niektorých študentov na internáte, kde trávia väčšinu týždňa, je ťažšie triediť odpad. Prečo to tak je? Môže to mať rôzne dôvody – lenivosť, nechuť, prispôsobenie sa alebo aj to, že na izbe, respektíve bunke, majú len jeden kôš, a to na komunálny odpad. V ŠD Zobor sa nachádzajú zberné nádoby na plast, papier, sklo a tiež aj na komunálny odpad dole na prízemí.

„Na začiatku som odpad triedila tým, že som odnášala do nádob na prízemí, ale teraz už netriedim. Ja by som uvítala, keby aspoň kôš na plasty, keďže tých je najviac, bol na konci každej chodby na poschodí,“ vravela študentka Laura.

Tým, že sa nádoby na odpad nachádzajú až na prízemí, študentom sa nechce chodiť zakaždým odnášať smetie tam, kam patrí. Nájdu sa ale aj takí, ktorým to problém nerobí.

Študentka Katka, ktorá býva na internáte už tretí rok, odpad triedi. „Triedim ho preto, aby neskončil tam, kde nemá, aby sa dokázal zrecyklovať, a ak to je možné, tak aj znova použiť,“ dodala. Podľa Katky je na triedenie odpadu dávaný už veľký dôraz, oceňuje preto aj možnosť triediť odpad v internátnych priestoroch. „Akurát mojej spolubývajúcej chýba nádoba na bioodpad,“ úsmevne skonštatovala.

Študentka Miška, ktorá býva v ŠD Nitra, na izbe triedi iba plastové fľaše, pretože majú len jeden kôš a ani ten veľmi nemajú kam dať. „V škole ale máme tie farebné koše, tak tam triedim,“ dodala.

Zberné nádoby určené na triedený odpad sa na katedre žurnalistiky a nových médií nachádzajú pri automatoch alebo na chodbách. Nádoby na plast a papier sa v priestoroch ŠD Nitra nachádzajú v kuchynkách, čo mnohým študentom nevyhovuje.

„Pokojne by mohli byť nádoby na papier a plast na chodbách,“ doplnila Miška.

Titulná fotografia: ON/Tetiana Stetsenko.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.