Milujeme naše krivky aj priamky, nie je dôvod sa za ne hanbiť

Kedysi to boli plné tvary, neskôr útly pás, dokreslené znamienka krásy, dlhé vlasy, postavy v tvare presýpacích hodín, štíhle a vysoké… Ideály krásy sa menili s dobou, popritom sa však nedokonalosti či nevyhovujúce prvky odsudzovali. Dnes to všetci poznáme pod pojmom „bodyshaming“.

Žijeme v digitálnej dobe, keď všetci cítime potrebu zdieľať online každý jeden detail z nášho života. Čo sme mali na raňajky, s kým sme a kde sme, čomu sa momentálne venujeme. Na základe týchto informácií si ľudia robia obrázok o našej osobnosti. Môžu nám poskytnúť spätnú väzbu, ktorá nie je vždy príjemná. „Máš príliš veľké stehná…“, „Ten nos by to chcelo vyrovnať…“, „Mal/a by si sa obliekať primerane svojej postave…“

Začína to nevinne

Ľuďom je ťažké vyhovieť. Neustále kritizujú všetko okolo vrátane samých seba či svojich blízkych, dokonca aj neznámych ľudí. Avšak práve toto „kritizovanie“ sa dosť často mení na osobné útoky voči niekoho osobe. Posudzujú ich postavu, hovoria im, že by mali schudnúť alebo naopak pribrať. Dávajú im kázania v komentároch na rôznych platformách, ako by sa mali stravovať a cvičiť, aby vyzerali lepšie, a pritom oni sami sa váľajú na gauči či v posteli.

Odsudzujú ich telá na základe toho, že práve teraz nevyhovujú „predpísaným“ trendom na internete. Zo začiatku sa to môže zdať ako nevinná rada, ktorou chcú pomôcť, tej sa však chytia tisícky ďalších ľudí, ktorí budú tento fakt písať všade, a potom to už nejde zastaviť. Útoky sa len množia a k názoru väčšiny sa pripája stále viac a viac ľudí, až to začne hraničiť so šikanou. A to k tomu všetkému stačilo napísať alebo povedať len jeden „nevinný“ názor.
„V dnešnom vizuálne zahltenom, virtuálnom svete náš výzor prezentuje nás samých, a preto sú hanlivé slová na to, ako vyzeráme, na vzostupe,“ hovorí psychologička Heather Widdows.

Nie je to jedno

Na názore ostatných záleží, niektorým viac, iným menej. Avšak málokto  si uvedomuje, že za výzor tváre, postavu, konfekčné veľkosti či iné fyzické proporcie človek niekedy nemôže. Mohol si taktiež prejsť stavom, o ktorom nemusia ani vedieť. Útočia na dievča, ktoré má nadváhu. Mohla trpieť poruchou príjmu potravy a môže hroziť, že sa k nej zasa vráti. Kritizujú niekoho krivý nos, za ktorý mohol byť predtým šikanovaný a doteraz má preto komplexy. Poučujú chlapca, že by mal nabrať svaly, lebo je samá „kosť a koža“, pričom nevidia jeho snahu a už vôbec nie to, ako tým trpí jeho sebavedomie.

Foto: unsplash.com.

Veľa ľudí si povie, veď je to len jedna veta, jeden komentár, jeden názor… „Je to predsa jedno.“ NIE, NIE JE TO JEDNO. Bodyshaming sa začal objavovať čoraz častejšie. Od začiatku pandémie, keď sa ešte väčšia časť obyvateľstva presunula na internet a druhá tam začala tráviť dvakrát viac času, sa znásobil. Ide o útoky na výzor, postavu, dokonca aj nepatrné detaily. Tieto útoky sú dosť často písané agresívnym a nepriateľským spôsobom, ktoré je ťažké nechať nepovšimnuté. „Je to silné napríklad na sociálnych sieťach, kde mi chodili správy o tom, aký mám hrozný nos, aké mám hrozné to či ono,“ prehovorila moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Pričítajte si aj: Psychická záťaž a tlak vyvíjaný na študentov: Téma psychohygieny je stále tabu.

Slovami zraňujú a nemusia si to ani uvedomovať. Posudzujú a zhadzujú iných pre ich výzor a postavu . Že sa práve im nepáčia, nie sú ich typ, sú iní, akí by mali podľa ich predstáv byť, ešte neznamená, že tento názor s nimi zdieľajú úplne všetci . Sto ľudí, sto chutí. Sto ľudí, sto rôznych tiel, sto rôznych charakterov. Všetci sú iní a nemali by byť súdení len kvôli osobným preferenciám.

„Mali by sme túto formu šikany brať veľmi vážne, inak sa epidémia úzkosti z pohľadu na telo vymkne kontrole. Bodyshaming je diskriminácia a vo svete, kde na vzhľade záleží stále viac, je to obzvlášť zničujúca forma diskriminácie,“ vyjadrila sa Heather Widdows. Tá sa spolupodieľala na vytvorení kampane #EverydayLookism, ktorá práve proti bodyshamingu bojuje.

Sebaláska v boji na internete

V súvislosti s témou bodyshamingu vzniklo veľa profilov, ktoré propagujú sebalásku. Rôzne motivačné videá povzbudzujú najmä mladých v dospievajúcom veku, ktorí si na svojom výzore veľmi zakladajú, že každý typ a tvar tela je krásny a zaslúži si byť milovaný. Poukazujú na rôzne nedostatky, ktoré sa mnohým zdajú nepekné, a hovoria o tom, že je to všetko v poriadku a krásne, pretože je to ich súčasť. Povzbudzujú ich v tom, že aj telá, ktoré sú „mimo“ trendu krásy, sú krásne. Pretože nikto a nič nemôže určiť to, čo budú ostatní považovať za pekné a čo budú milovať. Strie, faldíky tuku, chlpaté ruky, veľké uši, krivé nohy… To všetko je ich súčasť, to je to, čo ich tvorí, a robí ich tým, kým sú.

Titulná fotografia: unsplash.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.