Doodle Art – „Aj čmáranie je umenie!“

rb_da_logo_skPre nadšencov kreslenia, pre ľudí, ktorí si nájdu aj zaujímavejšie činnosti na prednáške, než počúvať toho vpredu, aj pre fanúšikov aktívneho relaxu počas hodín – pre nás všetkých prišiel Redbull s netradičnou akciou DOODLE ART.

Tak len v skratke, doodlovanie si môžu umelci vysvetľovať ako sebavyjadrenie pri poznámkach, introverti ako necielené kreslenie a tí menej inteligentní ako jednoduché kresby. Táto (ne)čakaná posadnutosť chytila za srdce väčšinu ľudí na svete, hlavne však nás – študentov. Pravda, i táto zábavka robí náš život trochu viac „crazy“. Kým zopár je aktívnych už od strednej, niektorí si to „šetria“ ako náhradu za driemoty a nudný výklad až na vysokú školu. Či už si dobrý v karikatúrach, alebo svoj čas tráviš pri zložitých postavičkách a krajinkách, tento česko-slovenský projekt musel pohltiť aj teba!

Cieľom tejto súťaže bolo nie len umelecky sa vybúriť, ale i poukázať na náš „ťažký študentský život“. Určite si sa aj ty zbavil svojho strachu, vytrhol stranu zo svojho zošita a vhodil ju do zberného boxu, ktorý si mohol nájsť na UKF-ke, Pedagigickej fakulte a SPU-čke. Tie tri týždne, kedy boli zberné boxy dostupné (od 20. októbra do 7. novembra), si snáď i ty využil na zapojenie svojej fantázie pri „učení“.

Umelci boli samozrejme verejne obdivovaní od 10. 11. do 18.11 na lokálnej exhibícii v hlavnej budove SPU. Po všetky tieto dni zdobilo vstupnú halu spolu 345 „diel“ od vyše 90 autorov. Túto príležitosť si nenechali ujsť učitelia, ostatní zamestnanci ani nezúčastnení študenti, ktorí sa prišli pokochať našou kreativitou. Na ich tvárach sa objavovali výrazy prekvapenia, nadšenia i úsmevy. Pokreslené stránky boli chaoticky rozvešané na „tabuliach“, na ktorých ste mohli nájsť aj niekoľko diel od jedného autora. Kresby väčšinou vyjadrovali momentálnu náladu.

V utorok (18.11.2008) sa konalo vyhodnotenie Doodle Art v študentskom klube Pifa. Študenti sa začali schádzať približne o 22.00, atmosféru oživil DJ Spirit. Niektoré práce zdobili steny klubu. Večer sa dokonca mohli prítomní predbiehať v tom, kto nakreslí originálnejší doodle do skrípt. Víťazom tejto mini súťaže sa stal Jaroslav Čutlák. Tomáš Lošonský, študent UKf, ktorý túto akciu v spolupráci s Redbullom zorganizoval, vyhlásil pár minút po polnoci víťazov. O prvenstve rozhodovala päť členná porota.
Prvým víťazom za mesto Nitra sa stal Michal Širka, ktorý mal možnosť výberu vo výhrach, no nakoniec sa rozhodol presláviť svoj doodle ako dizajn limitovanej edície tričiek pod záštitou urban online store Freshlabels.cz. A druhé miesto získal Miroslav Pravdík. Jemu bola teda venovaná herná konzola x-box.

Čo sa týka súťaže MiniDoodle, ktorá bola súčasťou tohto projektu, prvé miesto zaujala Marcela Sareniková (UKF, Nitra). Za svoju originálnu kresbu sa môže vyvážať na Mini Cooperi celý týždeň. Druhé miesto patrilo Agnese Borarosovej (SPU,Nitra), tretie pripadlo Jozefovi Dianovi (Trnava). Agnesa aj Jozef sa môžu tešiť Mini Cooperu na celý víkend.

Zábava pokračovala až do tretej rána. Študenti zapíjali víťazstvo i smútok z prehry, ale hlavne sa bavili. A to je na takýchto akciách predsa najdôležitejšie. J

Zuzana Benková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.